@coder tam istediğin cevap değil, ama havya sıcaklığı "gerektiği kadar" olmalı. Zamanla o tecrübe seviyesine gelip kendin karar verebileceksin, ama şimdilik aksi gerekmedikçe 300 ℃ de kullan havyayı. Hem uçlar uzun ömürlü olur hem de narin malzemeleri ısıl şoka sokmazsın.

masa hakkında iki öneride bulunacağım.

- ayaklı kendinden ışıklı bir büyüteç çok faydalı oluyor
- masadaki aydınlatmaların önüne ışık direk göze gelmesin diye bir siperlik koymak lazım.

masa hakkında iki öneride bulunacağım.

- ayaklı kendinden ışıklı bir büyüteç çok faydalı oluyor
- masadaki aydınlatmaların önüne ışık direk göze gelmesin diye bir siperlik koymak lazım.
Tavsiye edeceğin, kullandığın denediğin bir ürün linki var mı?

@coder
Biryandan da mesela elinizdeki tamir için bekleyen kartlarıda tamir etmeye çalışın ki örneğin bir entegreyi sökmeye çalışırken eksik yada yetersiz olan araç ve malzemeleri göreceksiniz .Onların en uygun masada nerede olması gerektiğine karar vereceksiniz.
Sadece lehimleme transistör vb sökmek yerine örneğin PCB hazırlama gibi birkaç aşamalı işlemleride yaparsanız atölyenizdeki eksikleri daha hızlı görür ve düzene sokarsınız.
* PCB hazırlamak bir örnek ,elektronikte kesme,delme,zımparalama gibi işler de yapılıyor.

Tavsiye edeceğin, kullandığın denediğin bir ürün linki var mı?
ben şundan kullanıyorum :

5 diopter üstüne çıkınca büyütecin altındaki çalışma mesafesi çok kısalıyor sıcak hava veya havya ile çalışma imkanı kalmıyor. ayrıca merceğin de geniş olması 3 boyutlu görebilme avantajı sağlıyor. biraz pahalı ama iş görüyor. ben karaköyde bi satıcıdan almıştım.

ben şundan kullanıyorum :

5 diopter üstüne çıkınca büyütecin altındaki çalışma mesafesi çok kısalıyor sıcak hava veya havya ile çalışma imkanı kalmıyor. ayrıca merceğin de geniş olması 3 boyutlu görebilme avantajı sağlıyor. biraz pahalı ama iş görüyor. ben karaköyde bi satıcıdan almıştım.
Cok guzelmis, ama hala floresanli , acaba ledli olanlarindan var midir ? Benim kullandigim birtane var ama acikcasi cogu zaman sadece isigini kullaniyorum. buyuteci gercekten cok kalitesiz. Bu sefer ya denemek yada birinden tavsiye almak isterim. Dikdortgen olmasi avantajli bence.

Fiyata bak .:dusun1:
Adama diyorlarki @Alt 255 gibi fiyat araştır yada zihni sinir projeler yap .

Mesela bir akrobat lambanın lanba kısmını sökün,İstanbulda çokca olan bit pazarı ,Rus pazarı gibi yererde bir sürü mercek bulursunuz bunların plastik kısımları bile beraberinde satılabilir.Hatta bu akrobat lambalarıda kolaylıkla aynı yerde bulursunuz
Pazarlıkla 500 TL den ucuza bile malolabilir.(Benzer mercekleri Ankarada'da çokça gördüm)
Etrafına LEDli ışık döşemeside DIY proje olur

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: nt
Fiyata bak .:dusun1:
Adama diyorlarki @Alt 255 gibi fiyat araştır yada zihni sinir projeler yap .

Mesela bir akrobat lambanın lanba kısmını sökün,İstanbulda çokca olan bit pazarı ,Rus pazarı gibi yererde bir sürü mercek bulursunuz bunların plastik kısımları bile beraberinde satılailir.Hatta bu akrobat lambalarıda kolaylıkla aynı yerde bulursunuz
Pazarlıkla 500 TL den ucuza bile malolabilir.(Benzer mercekleri Ankarada'da çokça gördüm)
Etrafına LEDli ışık döşemeside DIY proje olur
Mecburen arastiriyorum cunku fiyat algisi diye bir sey kalmadi. Verilen fiyatin urunun gercek ederi olup olmadigini bilmek artik imkansiz. Eskiden urunun dolar karsiligini bilmek bir fikir veriyordu, artik o da mumkun degil.

Amazondan akrobat kol almisim, yayli. Fena degil. 28 Aralik'ta teslim etmisler, 189 TL imis. Su an ayni satici 336 TL istiyor. Dolar o zaman 29,42 imis. Simdi 30,20 TL. :emindegil1:

Arjantin'in yeni secilen baskani enflasyonla mucadele icin Amerikan Dolarina gecirecegim ulkeyi demisti. Adama deli dediler. Simdi cok iyi anliyorum demek istedigini. Acgozlu serefsiz guruhu kafasina gore zam yapiyor, maliyet artisindaki oran falan umurlarinda degil.

Son düzenleme:
Cok guzelmis, ama hala floresanli , acaba ledli olanlarindan var midir ? Benim kullandigim birtane var ama acikcasi cogu zaman sadece isigini kullaniyorum. buyuteci gercekten cok kalitesiz. Bu sefer ya denemek yada birinden tavsiye almak isterim. Dikdortgen olmasi avantajli bence.
ledli olması daha iyi olabilir. bu floresan ampuller elektriksel gürültü yaratıyor. ama aydınlatma olarak daha başarılı.
kare olması bence avantaj daire mercekte kenarda kullanılamayan alanlar kalıyor.

Büyütecin üzerinde çiziklermi çok yoksa görüntümü net değil?

Goruntu keskin ve net degil sanirim optigin kalitesinden. Oldukca eski 2.el olarak almistim.

Ben eskiden mikrofon ayaklığı alıp üzerine lamba montajlıyordum. 100TL ye bitiyordu iş. Uyanmışlar herhalde şimdilerde sadece microfon ayaklığı 200TL

format_webp~2.jpeg

Şu devre tutucuyu önerir misiniz?

Ben aktif olarak kullanıyorum. Öneririm. Ama proskit pahalıdır muhtemelen.
Ayrıca krokodili olanından da almanı tavsiye ederim. Kablo filan tutturmak için lazım oluyor.
Devre tutucu kısmının aralığı tümünde 20cm galiba, kısa bir araştırma yaptım daha genişi yok gibi.

Forum istatistikleri

Konular
6,029
Üyeler
2,533
Son üye
Wilot

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back