VA olarak verilen transformator gucunun yorumlanmasi

240VA 24v veriyorsa, transformatorden 10A cekebiliriz demek.

ister 2.4Ohm baglayip 10A cekin.
Ister 32mH enduktans baglayip 10A cekin.

Isterseniz direnc, enduktans, kapasitans karisimi bir yukunuz olsun. Ama 10A i gecmeyin.

Iste benim de merak ettigim o 10A i gecersek ne ile karsilasiriz?

Transformatorun sicakligi yukselir sekonder voltaji duser, transformar zirlamaya baslar.

Araba gibi dusun. Sana bir suru ip ucu verir.

Arabaya cok yuk yukler ve hic bir sey yokmus gibi zorlarsan

Motor bagirir, motor sicakligi artar, cekisi azalir.

Son düzenleme:
Bende bir şey sorabilir miyim? :)
220volt giriş 24 volt çıkış olan 300 watt transformator boşta iken kaç watt harcar?
Trafonun induktans değeri etkiliyor mu?

Yanlis hatirliyor olabilirim. % 3..5 gibi bir sey olmasi lazim. 300*3/100 = 9w 300*5/100=15w

9..15w arasi bir guc olmasi lazim.

Fakat bu % degeri her transformator icin gecerli degildi. (Transformator gucu onemli.)

Tabiki induktans etkili. Miknatislama akimi dustukce kayip ta azalir. Fakat sac kalitesi de onemli.

Son düzenleme:
trafo.jpg

Falstad ile trafo simulasyonu yaptım.
Boşta neden çok güç harcıyor?
1 ohmluk dirençleri çekilen akım belli olsun diye koydum.
Onlara göre hesaplarsam harcadığı güc wattmetrenin gösterdiği değerin iki katına çıkıyor. :)

Ben şunu anlamadım. Benim trafoyu 230 V şebekeye bağlayınca boşta 146 mA akım çekiyor.

Trafo primerinin endüktansını ölçtüm, 0.908 H. Bunun da 50 Hz için empedansı 285 Ohm. 230 / 285 de 807 mA yapıyor. Geçmesi gereken akım bu değil mi?

Aletin gösterdiği akım RMS zaten.

Bosta calisan transformatorun cektigi akimin dalga seklinin acaip bozuk olmasi lazim.
Bundan kaynakli bir hata oluyordur.

Belki de enduktansmetre hata yapiyor.

Cekilen akima bir bak istersen cok bozuk bir sinus olmasi lazim.

Bosta calisan transformatorun cektigi akimin dalga seklinin acaip bozuk olmasi lazim.
Bundan kaynakli bir hata oluyordur.

Belki de enduktansmetre hata yapiyor.

Cekilen akima bir bak istersen cok bozuk bir sinus olmasi lazim.
Sanki 3. Harmoniği yoğun bir dalga sekli olmalı gibi hatırlıyorum

Bende bir şey sorabilir miyim? :)
220volt giriş 24 volt çıkış olan 300 watt transformator boşta iken kaç watt harcar?
Trafonun induktans değeri etkiliyor mu?
boşta iken demir kaybı dediğimiz güç harcanır
iyi kalite malzeme ile ve kaybı daha düşük olan toroid şeklinde üretildiyse %1'in altındadır
ben de 105va toroidde 1.5mA ölçtüm şimdi. aktif kayıp da 0.7w

Ben şunu anlamadım. Benim trafoyu 230 V şebekeye bağlayınca boşta 146 mA akım çekiyor.

Trafo primerinin endüktansını ölçtüm, 0.908 H. Bunun da 50 Hz için empedansı 285 Ohm. 230 / 285 de 807 mA yapıyor. Geçmesi gereken akım bu değil mi?
ölçüm yaptığınız cihazın verdiği gerilim çok düşük olduğundan trafonun "anma" mıknatıslanmasına ulaştırmayıp doğru endüktansı ölçmüyor olabilir
bir de Z=R+jXL bieşkesi durumu var ama o, o kadar etkilemez sanırım

Forum istatistikleri

Konular
5,939
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back