380 kV havai hatlara asılan adam

Bir adam düşünün, yerden havaya atladı ve 380 kV havai hatlarından birini yakaladı.
bu toptan ayarlarsanız sizin için deneyebilirim :yerlereyat1:
2dz2jf.gif

Bence adam elektriği çok belirgin bir şekilde hisseder. Ben olayı "displacement current" yani yüklerin yer değiştirmesi neticesinde oluşan akım mantığı ile değerlendiriyorum. Bunun da anlamı şu: 380 kV, asılı adamın vücuduna önce elektron pompalayacak, sonra da elektronları geri emecek. Bu da saniyede 50 defa gerçekleşecek. Buna tek engel ise insan vücudunun eşdeğer kapasitansının yarattığı empedans.

İnternette araştırınca, insan vücudunun eşdeğer kapasitansının 100 pF altında farklı değerlerde olabileceği belirtiliyor. 50 pF diyelim. Bu durumda eşdeğer empedans 63 MΩ gibi olacak, 380 kV un geçireceği akım da 6 mA olacak.

Eğer obez bir adam asılmışsa, eşdeğer kapasite fazla olacak, akım da ona göre fazla olacak. Eğer bir bebek asılırsa, eşdeğer kapasite az olacak ve belki de bebek birşey hissetmeyecek.

helikopterle yaklaşıp bir ara çubukla voltajı eşitliyor

Orada da önemli bir ayrıntı var. Helikopterin potansiyelini eşitlemek için çubuğu yaklaştırdığı anda, sürekli bir ark var. Yani bir kere potansiyel eşitlendi, artık akım akmaz diye bir durum olmuyor. Muhtemelen helikopterin rotorunun yarattığı rüzgar, helikopter gövdesinde sürekli olarak bir statik elektrik yaratıyor ve sen çubukla ne kadar eşitlesen de akım akmaya devam ediyor.

Yani havadaki helikopter, hiçbir yere değmiyor, ama sürekli havai hatlardan helikoptere akım akıyor.

çubuğu güvenli yaklaşma için kullanıyor ve kısa süreli temasla potansiyeller eşitlendikten sonra pensli kabloyu tutturuyor.

çubuğu güvenli yaklaşma için kullanıyor ve kısa süreli temasla potansiyeller eşitlendikten sonra pensli kabloyu tutturuyor.

Pens takıldıktan sonra potansiyeller eşitleniyor. Ondan önce sürekli bir potansiyel fark var.

Orada da önemli bir ayrıntı var. Helikopterin potansiyelini eşitlemek için çubuğu yaklaştırdığı anda, sürekli bir ark var. Yani bir kere potansiyel eşitlendi, artık akım akmaz diye bir durum olmuyor. Muhtemelen helikopterin rotorunun yarattığı rüzgar, helikopter gövdesinde sürekli olarak bir statik elektrik yaratıyor ve sen çubukla ne kadar eşitlesen de akım akmaya devam ediyor.

Yani havadaki helikopter, hiçbir yere değmiyor, ama sürekli havai hatlardan helikoptere akım akıyor.
tabi öyle yoksa eşitleyen çubuğu ayırırken ark oluşmazdı. çubuğun amacı akım teknisyenin üzerinden akmasın.

aynı şeyden bahsediyoruz aslında teknisyen hat üzerinde kalırken cubukla helikopter temasını sağlıyor daha sonra pensi çıkarıyor. benim anladığım çubuk teması anlık aynı potansiyele getirdiği gibi yine anlık aynı potansiyelde tutmaya da yarıyor.

bir iletkenin üzerindeki yük dağılımı her zaman eşittir yani potansiyel fark sıfırdır. bunun istisnası üzerinden akım akan bir iletken ve iletkenin iç direnci tabi. bu deneyde tele dokunan kişi üzerinden ilk anda bir potansiyel eşitleme olacak bu kesin. ama devamında ne kadar akım akar ve hisseder mi sorusu biraz karışık.

helikopterdne tele atlayan adam aslında buradaki deneyi birebir tekrarlamış olmuyor mu ? konu çarpılma etkilenme değil de hissetme sorunu mu ? öyleyse reddit-quora falan bir yerde bu teknik personeli bulup tele atladığında gıdıklanıyor musun diye soralım.

Helikopter olayı ile bizim tele atlayan adam ayrı. Helikopterdeki adam full izolasyonlu kıyafet ile atlıyor, dolayısıyla orada adamın vücudu, izolasyon kıyafetleri nedeniyle yeni bir seri kapasitör oluşuyor ve akımlar iyice azalıyordur.

@taydin a katılıyorum. Koruma ekipmanları olamadan (ölümcül olmasa da) çarpılma gerçekleşir diye düşünüyorum. Bu kanaatin oluşmasındaki sebep, AG ve OG iletkenleri üzerinde kuşlar uzun süre rahatça durabiliyorken YG iletkeni üzerinde tünekleyen hiçbir kuşa denk gelmemiş olmam. Eğer YG iletim hattı teline zıplayarak tutunan adamın helikopterdeki adam gibi koruyucu kıyafetleri varsa çarpılma olmamasını beklerim.
Bu aşamada soruya ilave olarak,
1-) Frekans değişiminin etkisi ne olur?
2-) Gerilim DC olsaydı sonuç ne olur?
diye sorsam konuyu dağıtmış olur muyum.

Frekans artarsa vücudun eşdeğer kapasitesinin empedansı azalır ve tehlike artar. Gerilim DC olursa sadece ilk anda potansiyel eşitleyen akım akar, ondan sonra akım akmaz. İlk anda akan kısa süreli akım da ölüm tehlikesi oluşturmaz.

Bir de adam arkasında sarkan bir demir gülle ile geziyor. Sanırım o da ani şarj değişimlerini engelleyen bir kapasitör görevi yapıyor :)

34.5 kV canlı hatlara aşağıdan vinç sepetiyle yaklaşma belirtileri:

hatta 3-4 metre kala vücut tüyleriniz dikeliyor
yaklaştıkça buna saçlarınızda dahil oluyor
faz veya pilli kontrol kalemleri arada epey mesafe olmasına rağmen ışıldıyor
valla ben de rabbime kavuşuyormuşum hissiyatı oluşuyor :neo1:

valla ben de rabbime kavuşuyormuşum hissiyatı oluşuyor

Peki sen hat üzerinde çalışma yapacaksın, merkezdekine söyledin elektriği kesti. Sen voltajsız diye hatta çalışıyorsun. Merkezde başka birisi geldi, baktı panoya, "kim kesti lan bu elektriği" deyip açtı. Buna karşı nasıl bir tedbir alıyorsun?

Peki sen hat üzerinde çalışma yapacaksın, merkezdekine söyledin elektriği kesti. Sen voltajsız diye hatta çalışıyorsun. Merkezde başka birisi geldi, baktı panoya, "kim kesti lan bu elektriği" deyip açtı. Buna karşı nasıl bir tedbir alıyorsun?

şimdiye kadar 3-4 defa mecburiyetten direk sigortası değişimi yapmak zorunda kaldım. benim yaptığım bir önceki direğe ulaşıp direk ayırıcını açıp asma kilitle kilitlemek ve güvendiğim birini orada bırakmaktı.

-Güncel uygulamalarda kesiciye asma kilit asılıyor.
-Bom ile iletkene yaklaşırken OG kontrol kalemi ile hat kontrol ediliyor.
-3 faz iletkeni kısa devre ediliyor.
-Kısa devre yapılan iletkenler araziye topraklanıyor. Bu hem kazaları hemde statik boşalmadan kaynaklı riskleri önlemek için gerekli.

Aslında şöyle bir yöntem kullanmak lazım: Üç takım kalın kablo hazırlayacaksın. Her birisi mesela 10 m. Kabloların bir ucunda toprak kazığı var, diğer ucunda da metal kanca. Bir tane de plastik sırık hazırlayacaksın. Sonra çalışacağın OG hattının yanına gideceksin, merkeze "elektriği kes" diyeceksin. Sonra üç tane kablo takımının toprak kazıklarını toprağa çakacaksın. Plastik sırığı kullanarak da metal kancaları OG hatlarına asacaksın. Artık bu noktada birisi elektriği verse bile, hatta sen kancaları asarken elektriği verse bile, sana birşey olmaz. Bir yerlerde önemli bir sigorta atar, o sigortayı attırana da hesabı sorulur ...

Aslında şöyle bir yöntem kullanmak lazım: Üç takım kalın kablo hazırlayacaksın. Her birisi mesela 10 m. Kabloların bir ucunda toprak kazığı var, diğer ucunda da metal kanca. Bir tane de plastik sırık hazırlayacaksın. Sonra çalışacağın OG hattının yanına gideceksin, merkeze "elektriği kes" diyeceksin. Sonra üç tane kablo takımının toprak kazıklarını toprağa çakacaksın. Plastik sırığı kullanarak da metal kancaları OG hatlarına asacaksın. Artık bu noktada birisi elektriği verse bile, hatta sen kancaları asarken elektriği verse bile, sana birşey olmaz. Bir yerlerde önemli bir sigorta atar, o sigortayı attırana da hesabı sorulur ...
böyle önlemler gerekli malum artık şebekeler tek yönlü değil arızalı bir on grid inverterın şebekeye elektrik basma riski var (normalde şebeke giderse enerji vermeyecek duruma geçmeleri mecburi ama tabi güven olmaz)

Benim ev hemen yüksek gerilim hattının dibinde. Uzun aralıklarla da olsa arada bir ekip helikopter ile alçak uçuş yapıyor ve hatları kontrol ediyor. Benim çocuk 50 metre dibinde uçan helikopteri görünce acayip mutlu oluyordu. Kuşlar zaten sürekli telin üstünde. Bu gözlemlere göre bir sorun olmaz diye düşünüyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,079
Üyeler
2,544
Son üye
tornawida

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back