Arduino'ya birden fazla RFID kart modülü takılabilir mi?

ArdaDmr

Üye
Cidden yardıma ihtiyacım var. Acemi olduğum için çok zorlanıyorum. Acaba Arduino'ya (Mega veya Uno) birden fazla RFID kart modülü nasıl takabilirim? Çünkü projede 4 adet RFID kartı kullanmam lazım ve bağlantıların nasıl yapacağımızı bulamadım. Yardım ederseniz çok sevinirim:)

Her kartta kaç tane pini bağlamak gerekiyor?

Her kartta kaç tane pini bağlamak gerekiyor?
Teorik olarak 255 tane baglayabilmesi lazim.

RC522-RFID-Reader-Module-Pinout.jpg

Teorik olarak 255 tane baglayabilmesi lazim.

MEGA'da yeterince pin olabilir mi onun için sormuştum. I2C pinleri paylaşılıyor, SPI da SS dışında paylaşılıyor. bu durumda her kartın 5-6 tane özgün pini var. MEGA rahatlıkla yetmesi lazım.

Ortak SPI 3 pin. Her modül için de bir pin.
SS, CE, CS hepsi aynı isimler.
Dolayısıyla 3 + 4 = 7 pin yeterli.
Eğer IRQ kullanılacaksa bir pin de bunun
için gerekli. Arduino da P2, P3 kullanılır.
Yani IRQ pini de ortak.

Son düzenleme:
MEGA'da yeterince pin olabilir mi onun için sormuştum. I2C pinleri paylaşılıyor, SPI da SS dışında paylaşılıyor. bu durumda her kartın 5-6 tane özgün pini var. MEGA rahatlıkla yetmesi lazım.
Arduino Mega'daki interrupt uclari 2, 3, 18, 19, 20, 21. Bunlara baglayarak dogrudan kullanabilmesi lazim.

Ortak SPI 3 pin. Her modül için de bir pin.
SS, CE, CS hepsi aynı isimler.
Dolayısıyla 3 + 4 = 7 pin yeterli.
Eğer IRQ kullanılacaksa bir pin de bunun
için gerekli. Arduino da P2, P3 kullanılır.
Yani IRQ pini de ortak.

SPI kullanılıyorsa her aygıtın AYRI çip select'i olması lazım. Yani 4 tane chip select. O modülü kullanmadım, ama IRQ kullanacaksam onları da ayrı yapardım ben olsam. Yoksa sadece bir modül için mesaj geldi, hepsini uyandırmış oluyorsun. RST pini ortak olabilir herhalde, modüllerin ayrı ayrı resetlenmesi gerektiği bir senaryo çok olası bir senaryo değil.

@Alt 255 ın dediği gibi Vcc konusunda dikkat etmek lazım. Çektikleri akıma bağlı olarak, ayrı Vcc gerekebilir.

SPI kullanılıyorsa her aygıtın AYRI çip select'i olması lazım. Yani 4 tane chip select. O modülü kullanmadım, ama IRQ kullanacaksam onları da ayrı yapardım ben olsam. Yoksa sadece bir modül için mesaj geldi, hepsini uyandırmış oluyorsun. RST pini ortak olabilir herhalde, modüllerin ayrı ayrı resetlenmesi gerektiği bir senaryo çok olası bir senaryo değil.

@Alt 255 ın dediği gibi Vcc konusunda dikkat etmek lazım. Çektikleri akıma bağlı olarak, ayrı Vcc gerekebilir.
Tamamdır. Çok sağ olun:)

Mosi, Miso, Clk ortak. Aynı isimler, aynı
isimlere. Kimlik seçici CS pini.
Bir de RFID pinlerinde SPI haberleşmesini
seçecek pinler var.

• Beğen
Reactions: nt

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,982
Üyeler
2,515
Son üye
karakemal

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back