Ayarlı Güç Kaynağı Trafo Seçimi

emrah74

Aktif Üye
Merhaba
Yıllardır aklımda kendime kaliteli bir güç kaynağı yapma planım vardı.Zaman dan ve maddi durumlardan,dolayı bir türlü planı mı hayata sokamadım.Artık bu işe bir yerden başlamam gerek dedim ve işe koyulmaya karar verdim.

Öncelikli 30volt 5 amper güç veren bir cihaz yapmak istiyorum.Bu kadar güçlü bir cihaz da lazım değil aslında ama ben bu şekil olmasını istiyorum.

İnternet de 25 volt 4 amper güç veren toroid bir trafo buldum.Şimdi bu trafo ile istediğim güçde ayarlı güç kaynağı yapabilirmiyim?

Ama bu kadar kapsamlı bir projeye girişmek istemiyorsan, bir diğer seçenek LM317 ile ayarlı bir güç kaynağı yapabilirsin. Ama bunun dezavantajı, çıkış voltajı minimum 1.25V'a iner, daha aşağı inmez.

5 Amper demişsin ama, burada şu da önemli: Sadece kısa devre koruması yapmak istiyorsan, bunu yapmak kolay. Eğer ayarlı akım sınırlaması istiyorsan, bunu yapmak daha zor. Devrenin baştan buna göre tasarlanması lazım. Ben hem voltajı ayarlı hem de ayarlı akım sınırlaması olan birkaç şema bakacağım buraya link koyarım.

Kullanılacak trafonun seçimi ile ilgili de aşağıdaki dokümanı referans alabilirsin. Burada değişik doğrultma metotlarına göre trafo sekonderinin hangi voltaj ve akım değerlerine sahip olması gerektiği anlatılıyor:

http://www.hammondmfg.com/pdf/5c007.pdf

EEVBlog forumunda, profesyonel laboratuvar güç kaynaklarından bile daha iyi performansta bir proje var. İki çıkışlı, hem voltaj hem akım tuş takımı ile giriliyor, PC'den de programlanabiliyor. 0 -50V, 3A

https://www.eevblog.com/forum/projects/diy-programmable-dual-channel-bench-psu-0-50v3a/
Aydın hocam,bu belirtmiş olduğunuz kadar özellikli bir cihaz ihtiyacım yok ve bu kadar profesyonol bir cihazi yapamam
Bu nedenle bunu eleyelim abi.

Ama bu kadar kapsamlı bir projeye girişmek istemiyorsan, bir diğer seçenek LM317 ile ayarlı bir güç kaynağı yapabilirsin. Ama bunun dezavantajı, çıkış voltajı minimum 1.25V'a iner, daha aşağı inmez.

5 Amper demişsin ama, burada şu da önemli: Sadece kısa devre koruması yapmak istiyorsan, bunu yapmak kolay. Eğer ayarlı akım sınırlaması istiyorsan, bunu yapmak daha zor. Devrenin baştan buna göre tasarlanması lazım. Ben hem voltajı ayarlı hem de ayarlı akım sınırlaması olan birkaç şema bakacağım buraya link koyarım.
LM 317 ile olan devrede bana uymuyor.5 amper ile akim ve voltaj ayarlı olmasını, istiyorum.Ayrica cihaz da basit bir elektronik volt ve amper metre olmasını istiyorum.Abi çok mu özellik istiyorum

Volt ve amper metre işi kolay Emrah. aliexpress'de 1 dolara satılan 3 haneli dijital voltmetreler var, alırsın iki tane iş biter. Önemli olan bu aşamada herhalde çok da karmaşık olmayan bir devre seçmek.

Şu devreyi gördüm. Tasarlayan yaptığını ve kullandığını söylüyor. Yorumlarda da, bazı düzeltmelerle başkalarının da yapıp kullandığı anlaşılıyor. Devre tek çıkışlı, 0 - 50V, 0 - 5A

https://www.gadgetronicx.com/bench-lab-power-supply-circuit/

Screenshot_20190115_144505.png

Abi bende voltmetreyi, aliexpersden almayi düşünüyordum.Baktığım Trafo bu is görür mü?

Ekler

• Screenshot_2019-01-15-14-38-45.jpg
    Screenshot_2019-01-15-14-38-45.jpg
    61.9 KB · Görüntüleme: 785
O trafo sadece 4 Amper verebiliyor. Eğer sürekli 5 Amper alabilmek istiyorsan güç kaynağından, trafoyu en az 8 Amper olarak seçmelisin. Bu hem biraz tasarım marjı bırakıyor, hem de filtre kapasitörlerin görevini yapabilmesini sağlar.

Peki bu trafo ile nasil bir güç kaynağı yapabilirim.Kaynakdan surekli 5 amper almam gerekmiyor.Birde transistör ile amperi yükseltemeyiz mi? Hadi amperi yükselttik diyelim.Bu şekilde ne kadar sağlıklı olur.
Son olarak'dan aliexpers de dc dc donusturuculer var bunlar ile bir güç kaynagi yapsak nasil olur.

O trafodan sürekli olarak 2.5A alabilirsin. Akımı yükseltmenin tek yolu uygun bir trafo seçmek.

SMPS tarzı güç kaynakları gürültülüdür. Besleme voltajındaki gürültüye duyarlı devrelerle uğraşırken hep sorun çıkarırlar. Mesela diyelim preamp yapacaksın, bunlar çok temiz besleme isterler. Ama bu tip devrelerle pek uğraşmayacaksan, hazır ve çok ucuz SMPS güç kaynakları var, hem voltaj hem akım ayarlı, voltmetre ve ampermetre de dahil.

https://www.direnc.net/dps-3003-0-32v-3a-programlanabilir-mini-guc-kaynagi

Son düzenleme:
Abi şimdilik bana 2.5 amper yeter.İki ürünüde aliexpers de incelemistim.Senin önerin hangisi olur.Lineer olana heveslenmistim.

Birde lineer olana giriş akimi max 3 amper yaziyodu sıkıntı olur mu?

Elektronik konusunda tecrübe düzeyin nedir bilmiyorum, ama eğer demonte olan 30V 3A olanı yaparsan çok güzel bir tecrübe olur :) Buraya da konu açarsın, eğer çalışmazsa beraber uğraşırız.

Abi elektronik de tecrübeli sayılmam.Ama devre falan yaptım.Multi metre kullanmasını ve çoğu komponetin sağlamlık kontrolünü biliyorum.Ben daha çok kendim devre yapmak istiyordum ama Sizin gibi bilğili birinin sözünü dinlerim.En kısa sürede trafo ve güç kaynağı kitini temin edeceğim

Merhabalar,

Eğer daha konu netleşmediyse şu şemada güzel çalışan bir devredir. Uygulayıp çalıştırmıştım. Güzel çalışıyor. Hem akım hem gerilim kontrolü çok stabil.

Bu devrede 4 adet MJ serisi transistör ile 8 amper civarında akım çektim.

UFJJM.jpg

Son düzenleme:
Merhabalar,

Eğer daha konu netleşmediyse şu şemada güzel çalışan bir devredir. Uygulayıp çalıştırmıştım. Güzel çalışıyor. Hem akım hem gerilim kontrolü çok stabil.

Bu devrede 4 adet MJ serisi transistör ile 8 amper civarında akım çektim.

UFJJM.jpg
Merhaba serkan abi,seni bir kaç forum dan tanıyorum.Bahsetmiş olduğun devre bir zamanlar kontrol kalemi ve 320volt forumda yapmış olduğun devremi.

Abi seni forumlarda eskisi gibi göremiyorum.

Abi özel değil ise ne işle uğraşıyorsunuz

Elektronik mühendisliği mezunuyum Emrah. Ama mezun olduktan sonra DSP firmware yazılımı ile başladım işe, Windows, Linux sistem yazılımı ve ARM firmware şeklinde devam ediyorum. Yani elektronik artık hobim oldu diyebilirim :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back