C/C++ ' a devam etmeli mi ?

@Ahmet, C, C++ "öğrenme" işi 1 haftalık konu değil midir? Değildir sanırım.

Gerisi kütüphane ve tecrübe oluyor. Benim anladığım bu. Tecrübe de spesifik bir alanda proje geliştirme ile olabilir sanırım. Atmel, PIC, STM uzmanlığı ? gibi. Üretici firmanın verdiği örneklerden yola çıkarak asıl projeyi yapabiliriz. Başka bir yöntem bilmiyorum. Firma kendi ürünü kullanılsın diye örnek yayınlar. Yayınlamalıdır.

Ben profesyonel hayata geçtiğimde 3 gün kadar ücretli C dersi almıştım Ufkum açıldı. Okullarda böyle bir ders hiç görmedim. Olsa da dinlemezdik sanırım.
Sonraki yıllarda yetecek kadar C kullandım fazla bir işim olmadı. Asıl işim değildi.

Uzman değilim. Uzman tavsiyelerini memnuniyetle dikkate alırım. Embedded C proje ve kütüphanelerin bolca bulunduğu siteleri paylaşabilirsiniz.

Kendisi gelene kadar ben cevaplayayım. Kullanılan MCU için C++ derleyici varsa C++ kullanılır. C kullanmaya çalışılmaz. Taş devrine dönüş olur. Bazı MCU lar için C++ derleyicisi yoktur. Sadece C olarak tırmalarız. Ucuz etin yahnisidir.
Ben şefim ile her sorunu çözmeye oturduğumda yeni bir aydınlanma yaşıyorum böyle giderse 2kw ışık verir hale geleceğim.

dil öğrenmek bir süreçtir, kimisi için 1 hafta kimisi için 1 ömür

Buradaki herşeye katılıyorum. Ancak Java konusu hariç. Ben yönettiğim şirkette kıdemli Java sunucu geliştirici, önyüz geliştirici (Javascript) ve mobil geliştirici çalıştırıyorum ve aktif olarak yeni arkadaşlar arıyorum. Dolayısıyla bu sektörün tam ortasındayım diyebilirim.

Şu anda hem Türkiye'de hem de dünyada özellikle sunucu tabanlı Java teknolojilerini bilen kıdemli programcılar konusunda ciddi bir sıkıntı ve talep var. İyi bir Java geliştiricinin iş olanakları sayısının ve maaş seviyesinin C/C++ bilene göre daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Buradaki herşeye katılıyorum. Ancak Java konusu hariç. Ben yönettiğim şirkette kıdemli Java sunucu geliştirici, önyüz geliştirici (Javascript) ve mobil geliştirici çalıştırıyorum ve aktif olarak yeni arkadaşlar arıyorum. Dolayısıyla bu sektörün tam ortasındayım diyebilirim.

Şu anda hem Türkiye'de hem de dünyada özellikle sunucu tabanlı Java teknolojilerini bilen kıdemli programcılar konusunda ciddi bir sıkıntı ve talep var. İyi bir Java geliştiricinin iş olanakları sayısının ve maaş seviyesinin C/C++ bilene göre daha yüksek olduğunu düşünüyorum.
İş olanağı olarak bence çalıştığı sektör önemli;
Türkiyede C/C++ için bence sanayiye ürün geliştiren işletmelerde iş bulmak daha kolayken. ıoT(akıllı ev vs.), kullanıcı elektroniği, beyaz eşya gibi alanlarda iş bulmak daha zor.

Buralarda iş bulmak dışarıdan bakılınca kolay gibi görünüyor. ama türkiyede iş şartları biraz garip işliyor.

Ülkemizde ismi en çok duyulan beyaz eşya üreticisi gömülü yazılımcıyı komik gelecek ama sezonluk işci gibi çalıştırıp işi bırakmaya zorluyor yakın bir tanıdığım bizzat yaşadı bu durumu.

İşletmenin ar-ge dönemi var bu dönemde istediğin para şartları sunuyor ar-ge dönemi bitip artık ar-ge sonucu ortaya çıkan seri üretime geçince senin haliyle duraksama dönemin başlayınca işi bırakmaya zorlanıyorsun.

Kendisi şuan fransa'da pos cihazı üreten bir işletmede gömülü yazılımcılık yapıyor.

Yorumu, elektronik odaklı yazmadım. Elektronik alanına ilgi duyanlar için elbette C/C++ çok mantıklı. Ancak, bilgisayar/yazılım mühendisliği açısından bakınca iyi bir Java yazılımcısı için hala çok daha fazla iş olanağı ve kazanç olduğunu düşünüyorum.

Şu anda Türkiye'de iyi bir kıdemli Java yazılımcısı oldukça iyi net maaş (buradan rakam paylaşmak istemiyorum) ve çalışma koşulları elde edebiliyor. Yurtdışına uzaktan ve freelance çalışmalarda gelir daha da yukarı çıkabiliyor. Daha önemlisi iş bulmakta hiç zorlanmıyor. İsterse kolayca yurtdışında iş bulup taşınabiliyor.

Şu anda Türkiye'de iyi bir kıdemli Java yazılımcısı oldukça iyi net maaş (buradan rakam paylaşmak istemiyorum) ve çalışma koşulları elde edebiliyor.
Peki yaklaşık bir rakam söylebilir misiniz? Mesela 100k üstü maaş alır mı? Piyasayı hiç bilmediğim ve merak ettiğim için soruyorum.

100bin tl maaş zaten 5bin usd eder. Bu piyasayı hiç bilmiyorum ama yurt dışı için uçuk bir rakam değil. Ancak Türkiye için 100k üzeri veren varsa hepimiz java öğrenelim ;)

Rakam paylaşıp yanıltıcı olmak istemedim, zira firmadan firmaya, projeden projeye değişir. Daha önce yazdığım gibi Dolar kuru da çok spekülatif. Ancak genel bir aralık söyleyeyim. Kıdemli Java Backend Developer yetkinliğine, ekip lideri olma durumuna ve projenin zorluğuna göre 3000-6000 USD arasında kazanabiliyor.

Rakam paylaşıp yanıltıcı olmak istemedim, zira firmadan firmaya, projeden projeye değişir. Daha önce yazdığım gibi Dolar kuru da çok spekülatif. Ancak genel bir aralık söyleyeyim. Kıdemli Java Backend Developer yetkinliğine, ekip lideri olma durumuna ve projenin zorluğuna göre 3000-6000 USD arasında kazanabiliyor.
Hemen Java öğrenmeye başlıyorum :katil2: .

Java geliştiren bir arkadaşım geçen sene bu aylarda yaptığımız sohbette net 60 bin kazandığını söylemişti. Net maaşlar bu civarda, bir de bir süre sonra kazanılan tazminat ve diğer yan haklarla birlikte aylık kazanım çok daha fazla oluyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back