Çok düşük toleranslı referans dirençler

taydin

Timur Aydın
Staff member
Vishay'ın çok düşük toleranslı folyo dirençlerinden iki tane getirttim. Bu dirençlerin toleransı %0.005 :oops:

Soldaki direnç 10.0000 KΩ sağdaki ise 1.20000 KΩ. Verilen tolerans değerine göre, 10K olan dirençte en fazla 0.5 Ω hata olabilir, 1.2 K olan dirençte ise en fazla 0.06 Ω hata olabilir. Tabi bu değerler, bu dirençlerin tüm çalışma sıcaklık aralığı için verilmiştir. Eğer sıcaklık değeri sabit tutulursa, bu tolerans değerleri çok daha iyi olacaktır.

203

Son düzenleme:
LCR metre ile ölçtüğümde aldığım sonuç. Aslında olması gerekenden iyi sonuç verdi LCR metre. Bu cihazın direnç ölçme doğruluğu %0.2 dir, ama dirençlerin tolerans %0.005. Dolayısıyla dirençler, bu cihazdan 40 kat daha doğru :) Ama işte ortam sıcaklığı, havadaki nem durumu gibi faktörler herhalde ideale yakın şartlar doğurdu ki bu ölçümü gayet doğru bir şekilde yaptı. Ama bir süre bekletsem, eminim bu idealden biraz uzaklaşmaya başlayacak LCR metre.

Bu aynı zamanda piyasada saygınlığı olan firmaların, cihazlarının toleranslarını belirtirken ne kadar muhafazakar davrandıklarının da bir kanıtı. Olabilecek bütün ortam ve çalışma şartlarındaki en olumsuz duruma göre belirleniyor tolerans değerleri. Bu cihaz Çin malı olsaydı durum çok farklı olur, toleransında bolca sıfır rakamı görürdük :p

205

206

Son düzenleme:
Bence cihaz yuvarlama yapıyor. 1-2 ohm direnç ekleyin bakalım ölçtüğü değer artacakmı.

Yuvarlama yapması için ölçü aletinin %0.005'den daha iyi doğrulukla ölçmesi lazım. Mesela diyelim 10.00005 ölçtü, bunu 10.0001'e yuvarlayabilir. Ama doğruluğu %0.2 olan bir ölçü aleti, %0.005 olan bir değere yuvarlama yapamaz, çünkü ölçebileceği en küçük fark zaten %0.005'in 40 katı. Bir hane dahi yuvarlama yapsa, artı/eksi 20Ω farkedecek (10,000 * %0.2 = 20)

Mesela burada 4.99 Ω ve %1 toleransa sahip direnç ölçüyorum. 5.004 Ω sonuç alıyoruz. Niye 5.000 Ω olarak yuvarlamadı?, çünkü aletin çözünürlüğü 0.001 Ω ölçmeye müsait.

210

Bu ölçüm mantıklı . prob kablosunun direncide var tabi. yinede 1k2 dirence bir seri direnç ekleyip deneyebilirmisiniz. belki yüksek omajda yuvarlama yapıyordur.

Direkt konnektörden ölçülüyor, prob yok, ve dolayısıyla seri direnç pratik olarak hiç yok.

1.20000 KΩ ve 6.2Ω, %1 lik direnç seri:

211

Aynı dirençlerin ölçümünü 6.5 haneli Rigol DM3068 ile yapalım. Azami doğruluk ve çözünürlük için kelvin probları kullanarak 4 terminalli direnç ölçümü yapacağız. Ayrıca DM3068'in belirtilen kalibrasyon şartlarını sağlamak için, cihazı 90 dakika power on durumunda tutuyoruz. Gene azami doğruluk elde etmek için, cihazın konfigürasyonundan, 100 tane peş peşe ölçüm alıp ortalamasını almasını sağlıyoruz.

Öncelikle probları kısa devre edip prob dirençlerinin bir etken olmadığından emin olalım:

Problar kısa devre iken sadece 400 µΩ bir direnç okuyoruz.
a.png

Şimdi 10K lık dirençi ölçüyoruz
10k.png

Bu da 1.2K olan direnç
1k.png

DM3068'in 4 terminalli direnç ölçümündeki doğruluğu %0.011, ama bu dirençlerin ölçümünü %0.005 lik doğrulukla yaptığını görüyoruz ve cihaza olan güvenimiz artıyor.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back