Devreler kaç volt çıkış veriyor?

schatten26

Yeni Üye
Meraba , bu devreler kaç volt çıkış veriyor acaba , ve bu devre çıkış voltajını neleri değiştirerek potansimetre ile +-10 v ayarlayabilirim? (“Çıkışları bir bobine bağlı ve normalde bobin girişi 12 v “)

Ekler

• IMG_4731.png
    IMG_4731.png
    189.7 KB · Görüntüleme: 82
  • IMG_4732.png
    IMG_4732.png
    370 KB · Görüntüleme: 82
  • IMG_4730.png
    IMG_4730.png
    231.4 KB · Görüntüleme: 81
Bunlar cok dusuk akim ceken yukler icin tasarlanmis devreler. Genel amacli guc kaynagi olarak kullanilamaz. Ustelik cikis voltaji 12v gibi dusuk degerlere set edilse bile dokunuldugunda topraga gore sebeke gerilimine maruz kalirsin.

Ancak kabi tamamen plastik ve devre ile hic bir baglantisi disari cikarilmamis duzenekleri beslemek icin kullanilir.

@taydin bunun icin daha once makale yazmisti.

Ben yukarıdaki şemaları inceliyorum ama triyak şebekeyi kısa devre etmiyor mu?

Normalde yuk ile seri olması lazim. Yada yuk girişteki seri kapasitor direnc olmuyor mu?

Bu şemaların çalışması riskli olduğunu düşünüyorum.

images.png

Normalde yuk ile seri olması lazim. Yada yuk girişteki seri kapasitor direnc olmuyor mu?

26574 eklentisine bak
Birkaç devre inceledim , hepsi aynı gözüküyor .

26574 eklentisine bak
doğru, devreler hatalı görünüyor. ilk ikisinde hem doğrultulmuş gerilimi triyak ile kısa devre etmişler hem de dc çıkış olarak gösterdiği yere seri kondansatör bağlayıp dc'yi bloklamış. Üçüncü devrede ise girişteki kapasitenin boşaltımını dirençle yapmak çok güvenli gelmedi ve zener paralel yerine seri bağlanmış kısaca bu devreler olmaz. sanırım votkayı fazla kaçırıp tasarım yapmaktan oluyor :)
Meraba , bu devreler kaç volt çıkış veriyor acaba , ve bu devre çıkış voltajını neleri değiştirerek potansimetre ile +-10 v ayarlayabilirim? (“Çıkışları bir bobine bağlı ve normalde bobin girişi 12 v “)

Forum istatistikleri

Konular
5,974
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back