El yapımı projeksiyon yapımı ( Proje, tasarım, teknik uygulama elektrik, elektronik herşey var )

serkan_48

Kıdemli Üye
Değerli arkadaşlar merhabalar..

Aslında eski bir yaptığım uygulama ancak burada daha önce paylaşmamıştım. İlgilenen arkadaşlara örnek olması dileğiyle hobi olarak bir projeksiyon nasıl yapılır bu konuda bol resimli bir yazı hazırlayacağım. Bu projem yaklaşık 2000 yılı gibi yapmış olduğum bir proje. O dönemlerde projeksiyonlar çok pahalı cihazlardı. Bizde nasıl ucuza bu keyfi yaşarız diye uğraştık ve bu cihazı yapmış oldum.

Cihaz çözünürlüğü 320x240 p çözünürlüğe sahipti. Elimden geldiğince açıklayıcı bir konu oluşturmak istiyorum.

İlk başta kullandığım malzemeleri yazmak istiyorum.

1- PS1 ( play station 1 ) LCD ekran 5"
2- 150 watt metal halid 4100 kelvin lamba balast ateşleyici
3- Yüzey sırlı ayna ( lcd den gelen görüntüyü yansıtan )
4- Fresnel lens F220 mm ve F330 mm odaklı.
5- F240 mm odaklı objektif merceği
6- 90 mm kondenser mercek temperli
7- Reflektör ayna ( lamba arkasına konulan )
8- Ahşap kutu
9- Fanlar muhtelif

Muhtelif vida somun yapıştırıcı boya kablo v.s.

Lcd yi sökmekle başlıyoruz. Görüntüyü perdeye yansıtmak için PS1 lcd sini söküp arka aydınlatma kısmını dağıtıp ışık geçirir hale getireceğiz.

214
215
216
217
218
219
220

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: nt
Lcd yi söktükten sonra ise projeksiyonu için yerleştireceğimiz kutu, ışık kutusu, ışığı LCD ekrana yönlendirecek kondenser mercek yerleşimi havalandırma delikleri, soğutma havalandırma fanları montajı ve benzeri küçük işçilikler yapılıyor.

221
222
223
224
225
226
227
228
229

Objektif merceği, objektifi ileri geri hareket ettirecek aparat ( focus ) görüntüyü tersleyecek olan yüzey aynası ayarlamaları birleştirilmesi.
230
231
232
233
234

243
244
245

Sonrasında arka aydınlatması sökülmüş LCD ekran ve bu ekranın önüne yerleştirdiğimiz frensel mercek montajı işçiliği yapılıyor.
235
236
237
238
239
240
241
242

Cihaza güç sağlayacak lamba balastı, elektronik aksamı besleyecek adaptör, fanları besleyecek trafo ve bunları açıp kapatmaya yarayacak anahtarları esk,i bir pc güç kaynağı kutusuna ancak sığdırabildim.

248
249
250
251
252
253
254

Malesef bu cihazı yaptığım yıllarda elimdeki fotoğraf makinası çok kaliteli ve zamanın teknolojisi olduğu için çekimler çok iyi çıkmadı. Ancak görüntüler bu resimdekiler kadar kötü değildi.

275
276
277
278
279

Çok orijinal bir proje olmuş Serkan! Nasıl bir lens kullanman gerektiğini nasıl hesapladın? Bu optik işlerinde benim bilgim neredeyse hiç yok. Bir de lensleri nereden tedarik ettin?

Lensi istanbulda bir arkadaştan temin etmiştim. Oda yanlış bilmiyorsam yurt dışından temin etmişti.

Optik olarak metal halid lambayı noktasal ışık kaynağı olarak düşünürsek amacımız lcd ekrandan paralel ışık demeti geçirmek ve objektife doğru kırmak.

Düzlemsel olarak düşünürsek bir merceğin odak noktasına bir ışık kaynağı koyarsak ışık mercekten çıktığında paralel ışın demeti haline gelir.

ışık kaynağı ile lcd arasındaki optiklerin odak uzunluğu toplamı lcd ile lamba arası mesafeyi veriyor.

Paralel ışın demeti şeklinde lcd den ışığı geçirdik ve renk bilgisini ışınlara yükledik. sonra objektif ise lcd ile arasındaki mesafe objektifin odak uzaklığı kadar oluyor. lcd den çıkan ışınlar objektif aracılıpı ile duvara yansıtılıyor.

Temel mantık bu.

Bazı arkadaşlar büyük objektifler kullanıyorlardı. Büyük projeksiyon mercekleri yada bazı uygulamalarda standart kırtasiyede satılan 10 cm lik mercekleri bile kullanıyorlardı.

Bir diğer basit bir uygulama ise eskiden sınıflarda kullanılan slayt makinaları vardı tepegöz diye adlandırılan. LCD yi söktükten sonra bu tepegözün üzerine direkt yatırıp kullanılabiliyordu. Nihayetinde tamamen optik düzen hazır herşey uygundu. adece ışık kaynağı biraz sarı 3200 kelvin renk sıcaklığına sahipti. Kimi lambayıda modifiye edip beyaz derinliği daha iyi olsun diye metal halid takıp kullanıyorlardı.

Belki birilerine ilham kaynağı olurum. :D

• Beğen
Reactions: nt

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back