Freze için "kendin yap" vakum tabla

serkan_48

Moderatör
Yönetici
Acikcasi bir sogutmaci kadar aktif kullanılmayacağı icin asil sorun nemden ziyade partikülün sorun olacagini dusunuyorum.

Biz bazi uygulamalarda sistem icine su girmis cihazlari vakumluyoruz yinede emiste filtre kullanmiyoruz. Sistemden derin vakuma indiğimizde suyun kaynama sicakligini dusuruyor ve buharlastiriyor buhar fazinda emip atmosfere atiyoruz.

Bizim yaptigimiz hata giriste filtre kullanabiliriz ama iscilik suresini asiri uzattigi icin kullanmiyoruz. Bu durumun nedeni filtre su girmis sistemlerde hizli sekilde tıkanıyor. Bu durumda ise ne yapiyoruz cikan buhar genelde vakum kompresorunun karterinde birikiyor belli surelerde genelde 24 saatte bir kompresorun yagini yeniliyoruz. Zaten suyu emdikce vakum degeri yukselmeye başlıyor iyi vakumlayamiyor.

Bu isin derin kismi.

Vakum tabla uygulamasinda filtre cokta gerekmez. Tek endisem frezede yada cnc uygulamasinda yanlislikla yada uygulama esnasinda tabla delinip iceri toz kacmasi. Bu ihtimal oluşmayacak ise cok sorun teskil etmeyecegini soyleyebilirim.

Yada filtre takma kismini once sistemi devreye alip verim alindiktan sonra filtre modifikasyonu eklemesi yapilabilir.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Vakum tabla uygulamasinda filtre cokta gerekmez. Tek endisem frezede yada cnc uygulamasinda yanlislikla yada uygulama esnasinda tabla delinip iceri toz kacmasi. Bu ihtimal oluşmayacak ise cok sorun teskil etmeyecegini soyleyebilirim.
Toz kaçması için tablanın delinmesine gerek yok Serkan. Tablanın üzerinde devamlı olarak talaş, toz ve bazan da bor yağı artıkları olacak. Bunların da emiş deliğine girmesi her zaman mümkün. Filtreyi baştan koymak lazım diye düşünüyorum.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Kompresör varsa onun emiş ağızı vakum pompası olarak çalışmaz mı?
Bunu çok önceden araştırmıştım. Normal kompresör ancak belli bir vakum seviyesine kadar iş görür, çünkü piston, segman ve valflerin sızdırmazlığı vakuma göre değildir. O seviye ile de parçayı tablaya yeterince büyük bir güçle bastırabilir miyiz net değil. Ayrıca daha önce vakumun sıvıların kaynama noktasını değiştirdiğinden bahsedilmişti. Kompresörün yağı da bir sıvı ve vakumdan dolayı kısmen buharlaşıp kompresörün çıkışından uzaklaşacaktır. Yani kompresör hızla yağ kaybedecektir.

Bir de çok iyi bir hava filtresi kullanılmazsa, elimdeki vakum pompasının 6 katı fiyatta kompresörü riske etmiş olurum, buna hiç niyetim yok :)

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Bugün başka hidrolikçilere de gittim, pnömatik sistemlerde kullanılan hiçbir rakor buna uymadı. Ben de en son sıhhi tesisatçıya gittim ve oradaki fitting'leri denedim. 3/8" fitting'ler buna oldu. Ama contalı rakor bulamadığım için oraya bir maşon, nipel, maşon, nipel ... koyarak yükselteceğim. Tepeye hava filtresini koyup oradan da hava kapline dönüştüreceğim.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Hava filtresi olarak da basınçlı hava sistemlerinde kullanılan bir filtre aldım. Ama tam eve gelip bu şekilde birbirine bağladım ki bir problem olduğunu farkettim. Bu basınçlı hava sistemlerindeki filtrelerin altında bir su tahliye sibobu var. İçeriden basınç ile bu sibop normalde kapalı oluyor. Ama şimdi vakumla kullanılınca basınç dışarıdan olacak ve o sibop hep açık olacak :p

Oradaki sibobu iptal etmem gerekecek. Zaten gerek de yok ona, çünkü vakum alında suyun bir yerlere çökmesi mümkün değil, buhar halinde olacak. Vakum filtresi bulana kadar bu idare etsin yeter. Sonra çıkarıp doğru filtreyi takarım.

198

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Vakum filtresini buldum. http://www.pomvakpompa.com/ firmasında var. 27 m3/h akış kapasitesine sahip bir filtre. Pazartesi bunu sipariş edeceğim. Çok değişik vakum pompaları var bu firmada ve gördüğüm kadarıyla tamamen yerli üretim bir firma. Özellikle tercih edeceğim :)

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Filtrenin tabanındaki sibobu çıkardım. Oradaki deliği contalı bir civata ile kapabilirim herhalde.

199

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Hmm, bu kap sanki cam değil de akrilik :oops:. O zaman akrilik yapıştırıcısı ile buraya bir kapak yapıştırsam olur aslında. Bunu atölye'ye götürüp farklı bir yerine akrilik yapıştırıcı süreceğim bakalım. Eğer erirse, o zaman işimiz oldu demektir, direkt tepeye bir kapak yapıştırmam yeterli olacak.

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Erken sevinmişim. Filtrenin modeli TPC PF-3. Şeffaf plastiğin malzemesi polikarbonat. Akrilik yapıştırıcı ile kaynamıyor. Onun yerine metilen klorit gerekiyormuş. Neyse, o zaman bir parça akrilik kesip iki bileşenli epoksi yapıştırıcı ile yapıştıracağım. Nasıl olsa atmosfer basıncı bunu yerine bastıracak, çıkma durumu yok.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Yönetici
bugün bir 180mm x 180mm x 30mm bir aluminyum blok aldım. Bunu frezede düzelteceğim. Sonra da üst köşeye bir delik, kenara bir delik. Kenardaki deliğe de 3/8" UNC diş açıp pnömatik fitting'i oraya takacağım.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Pompanın da yağını doldurdum ve devreye aldım. Sarı maşonlar ve nipeller sızdırmaz olmadığı halde ucunu baş parmağımla tıkayınca parmağımı kapıp çekti içeri :oops: Hava akışı ile ilgili sorunumuz olmayacak gibi duruyor :)

serkan_48

Moderatör
Yönetici
Pompanın da yağını doldurdum ve devreye aldım. Sarı maşonlar ve nipeller sızdırmaz olmadığı halde ucunu baş parmağımla tıkayınca parmağımı kapıp çekti içeri :oops: Hava akışı ile ilgili sorunumuz olmayacak gibi duruyor :)
Aynı işlemi bizde yaparız arada :)

Siz işi erken kaptınız. :D

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Aslında bütün bağlantılar sızdırmaz ise bu tehlikeli değil mi? Özellikle hava akışı çok yüksek ise parmaktan bir parça et koparır atar gibime geliyor...

serkan_48

Moderatör
Yönetici
Hesaplayamam ama vakum yaptigi parmagimizi bastigimiz alan ve vakum gucu birim alana ne kadar kuvvet uyguluyor bilmek lazim.

Parca kopartmayabilir parmagimiz o yuzeye belli bir kuvvet uyguluyor ama hucresel boyutta zarar verebilir. Yada etimiz tqm kati olmadigi icin vakum agzinin seklinde iceri bir kisim çekecek. Nihayetinde deri yari gecirgen bir zar ve vucudumuz sividan olusuyor. Vakum bu esnada vücudumuzdaki siviyi cekmek ve buharlastirmak isteyecektir.

Cok uzun sure tutmadigimiz icin sorun yok.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
K.Kalemi forumundan geliyorum. @serkan_48 hocam sayesinde bu konuya gelmiş bulundum. Orada da CNC başlığı altından güncel bir başlık altında ben vakum tabla konusunda uğraşıyorum. Birikimlerimizi ve denemelerinizi birbirimizle paylaşabiliriz.

Ben ahşap malzeme tutturmaya çalışıyorum. Amacım mengenede parça işledikten sonra latta kalan 6-8mm lik fire payı ve tekrar onu frezeleme işçiliğinden kurtulmak. Ayrıca tek bir seferde daha fazla malzeme işlemek. Dolayısıyla freze ucu değiştirme işçiliğindende kazanç sağlamak.

Ben de senin gibi pompa olayını çok araştırdım. Kimse ne kadar vakum gerektiğini bilmediği için, satanlarda bilmediği için onca seçenecek arasında cesaret edip alamadım. Çünkü bir de benim gürültü sorunum var.

Bu sebeple ben denemeleri ekovat ile yaptım. Fakat güçten midir nedir fitillede yapsam, lastikte yapsam malzeme kayıyor. Kayma olayından kurtulmak için malzemenin oturduğu yüzeye basket topu dışı gibi kaydırmaz malzeme aradım buldum. Çok iyi ürünler bulamadım ama tahta veya aluminyumdan daha kaymaz olduğu kesin. Fakat yine kayma yaptı.

Denemeler yaparken göreceksin malzemeyi elle filan sökemeyeceksin. Hatta işleme kalkarsan işler bile. Ancak malzemene, kütüğüne normal çekiç ile hafif hafif yanal orta şiddette çivi çakar gibi vurunca benim malzeme oynadı. Vakum şiddetinden midir bilemiyorum. Tek deneyemeyediğim o kaldı. Onu da sen deniyorsun.

Sen akrilik işliyorsun. Bence düz tabla yapma gerek yok. Ben akrilik levhayı ekovat ve düz lastik levha ile tutturdum. Hem de kenarlarını işleyebileceğin şekilde. Resim atarım.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Bahsettiğim lastik. Deneme için kompakt levha üzerinde çift taraflı normal bant ile yapıştırdım.
Alttan emme girişi başladığım. Akriliği bunun üzerine bağladığını düşün ve üstüne koyacağın malzeme Z ekseninde her zaman aynı noktaya otursun diye aşağıda kompak levha üstünde + şeklinde bir yüzey işlenebilir.

285

Ben bu şekilde elimdeki diğer kompak levhayı tutturmayı denedim. Videoları ekliyorum.

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Bu arada şu siteyi arayıp görüşmüştüm pompa tespiti yapacakken. https://vakumteknoloji.com/
Ragıp bey diye biri vardı. Gerçekten ilk defe sattığı pompaları, malzemeleri filtreleri bilen biri. Belki yarım saat telefonda bilgi verdi. (Yine de satın almadım pompa:) ) Filtre parçalar vs hepsi var sitede online. Fiyatları da gözüküyor.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Merhaba Cevdet Bey. Benim anladığım, nasıl bir sızdırmazlık sistemi yapılırsa yapılsın (fitil, lastik conta, bant vs), mutlaka sızıntılar oluyor. Dolayısıyla iş, vakum pompasının akış miktarına kalıyor. Eğer pompanın sağlayabildiği akış miktarı iyi ise, sistem sağlı sollu sızdırsa bile sorun olmuyor. Hatta youtube'daki videolarda görmüşsünüzdür, adamlar hiçbir şekilde sızdırmazlık yapmadan MDF'nin üzerine atıyorlar işlenecek MDF levhayı, hava akışı sayesinde taş gibi tutuyor.

Şu anda ben 170 x 200 x 35 mm boyutlarında bir aluminyum blok aldım sanayiden. Onu tarama kafası ile yüzeyini düzelteceğim. Sonra da bir kenarına delik delip oraya 3/8" lik bir pnömatik fitting koyacağım. sonra da aluminyum yüzeyde elektrikçi bandı ile bir duvar örüp parçayı üzerine koyacağım. İki bantın birleşim yerinde tabi kaçaklar olacak, ama aldığım pompanın akış miktarı 17 m3/h, yani baya kuvvetli. O kadar sızıntıları tolere eder diye düşünüyorum. Bakalım göreceğiz :)