Freze için "kendin yap" vakum tabla

Bu arada şu silikon fitili kendi yapan amcadan cevap geldi.

"Can you try holding the wood(Walnut,Oak)?"

diye sormuştum. Şöyle cevap geldi.

i did try a guitar, but it was painted, it did work. but untreated wood might be tricky. i would say 50/50. i will try, just out of curiosity :) one thing for sure i will have to have vacuum pump running.

Ben o grid yapılı tabla işinden kesin vazgeçtim. Bir ara karaköy perşembe pazarına gidince, orada daha önce rastgeldiğim kauçukcuya gideceğim. Şöyle 1mm lik, SERT lastik muşamba bulabilirsem ondan alacağım 1 m2 falan. sonra da yapacağım parçaya göre bundan conta kesip kesip kullanacağım.

Bu konu ile ilgili bir sorun vardı, son sayfaya gidilemiyordu. phpmyadmin ile database'i ameliyat edip çözdüm, ama neden olduğunu bilmiyorum. Bakalım takip edeceğiz.

Yani ismini vereyim benim kauçukcunun. Süer Kauçuk isminde bir yerdi. O griyi, süngeri vs oradan aldım.

Bu da karaköy perşembe pazarında ise, benim gittiğim de bu olabilir. Aslında birgün buluşup beraber bir karaköy "ümresi" yapsak fena olmaz :)

Evet elektrik bağlantısını yaptım ve çalıştırdım. Vakum saati yaklaşık olarak diğer pompada gösterdiği değere yakın bir değer gösteriyor :mad:

Bu durumda vakum saatinden şüphelenmeye başladım. Bu kadar tesadüf olmaz. İlk pompada da neyi değiştirsem değiştireyim bu saat hep aynı değeri gösteriyor. Belki de her iki pompanın da vakumu gayet iyi, ama bu dangalak vakum saati yüzünden kötü zannediyoruz.

Burada otomasyon işleri yapan bir arkadaşın tanıdığı bir soğutmacı var, onunla konuştu. Yarın profesyonel vakum saati ile gelecek, bakalım o saat ne diyecek.

Fitness, jimlastik ekipmanı. Esnek. Dechatlon'da var. 15-20tl bir şey sanırım. Çok yapışkan değil ama ince. Kalınlarıda var. Düz lastik olarak değilde belki bir sürü delikli olarak kullanılabilir vs.
Şu galiba: https://www.hepsiburada.com/delta-d...MIxYqg5oD14AIVBd-yCh1bOwNDEAQYASABEgKOTfD_BwE

Güzele benziyor. En az yarım milimetre olması lazım herhalde yoksa sızdırmazlık elde etmek zor olur. Ama çok kalın da olunca bu sefer elastikiyete sebep oluyor ve iş parçası lastiğin üzerinde dans ediyor.

Montaj aşamalarını da paylaşayım belki siz birşeyler farkedersiniz. Fitting'leri birbirine yapıştırıcı ile tutturdum. Diyeceksiniz ki "bu gene kaşınıyor", ama yapıştırma sadece fitting'lerin arasında. Sistemi filtreye takarken teflon bant kullandım.

343

344

Filtreyi pompaya sıktım. Teflon bant kullandım.

345

Elektrik tesisatı için enversörli fişler kullandım. Böylece motor ters yönde çalışırsa iki fazı yer değiştirerek düzeltebilirim. Bunun dışında standart bir motor koruma şalteri ve pako şalter var. Bunları standart ev tipi sigorta panosuna bağladım.

346

347

348

349

Sonra da vanayı kapatıp pompayı çalıştırdım, ve bu vakum saati hakikaten sözünün eriymiş. Ne yaparsan yap, hep -0.72 bar gösteriyor :D:mad:

350

Vakum pompası ve fitting'lerin tamamı, filtreye gene teflon bant ile bağlı.

Acaba vanadan bir kaçırma olabilir mi diye düşündüm. 3/8" lik bir tapa aldım, teflon bantla vananın çıkışına sıktım. Vakum saati gene dediğinden şaşmadı, tam olarak aynı değeri göstermeye devam etti ...

Bir de içime kurt düştü. Acaba bu yapıştırıcıdan ötürü mü sorun yaşıyorum diye. Tamamen teflon bant kullanarak tekrar denemek iyi olabilir. Yarın umarım güvenilir vakum saati olan eleman gelir de deneyebiliriz.

Vakum pompası ve fitting'lerin tamamı, filtreye gene teflon bant ile bağlı.

Acaba vanadan bir kaçırma olabilir mi diye düşündüm. 3/8" lik bir tapa aldım, teflon bantla vananın çıkışına sıktım. Vakum saati gene dediğinden şaşmadı, tam olarak aynı değeri göstermeye devam etti ...

Bir de içime kurt düştü. Acaba bu yapıştırıcıdan ötürü mü sorun yaşıyorum diye. Tamamen teflon bant kullanarak tekrar denemek iyi olabilir. Yarın umarım güvenilir vakum saati olan eleman gelir de deneyebiliriz.

Abi bence de bu vakum saati kalibrasyon sorunu var. Net değer göstermiyor.

Yarın gelecek arkadaşın ekipmanınıda resimle kaçırmayalım. Elindeki nedir nasıl ölçüyor bilelim.

Bence iki pompada sorunsuz vakuma indiğini düşünüyorum.

:oops:

351

:oops::oops::oops::oops:

352

Vay be, 60 TL lik bir vakum saatinin başıma açtığı işe bak!

Value, 2 kademeli bir vakum pompası, Ötekisi tek kademeli. Dolayısıyla iki pompa da sağlam olduğuna göre, iki kademeli Value'nun daha iyi vakum üretmesi normal. Ama diğer pompanın özelliklerinde 0.5 mBar diyordu, ölçtüğüm değer ise 7 mBar. Bu sapma nereden kaynaklanıyor acaba?

Vay be, 60 TL lik bir vakum saatinin başıma açtığı işe bak!

Value, 2 kademeli bir vakum pompası, Ötekisi tek kademeli. Dolayısıyla iki pompa da sağlam olduğuna göre, iki kademeli Value'nun daha iyi vakum üretmesi normal. Ama diğer pompanın özelliklerinde 0.5 mBar diyordu, ölçtüğüm değer ise 7 mBar. Bu sapma nereden kaynaklanıyor acaba?

Abi bence deger guzel. Emin olmamakla beraber bu vakum kompresoru daha buyuk hacmi vakumlamasi gerekiyor. Bir tanka baglamis olsaydin deger degisirmiydi diye dusunuyorum.

Bence iki pompanın vakum degeri cok iyi. Dedigim gibi biz sistemi vakumlarken 10 mbar in alti idealdir.

Bu iki pompa etiket degerlerinr cok yakin deger veriyorlar. Sapma hesaplarsak cok buyuk bir sapma oldugunu dusunmuyorum.

Sorunu netlestirmene sevindim.

Şimdi bu durumda Value'yu, küçük parçaları daha büyük bir kuvvetle tutmak için kullanabilirim, daha derin vakum olduğundan. Büyük pompayı da, kaçağın fazla olduğu veya yüzeyin daha büyük olduğu parçaları tutmakta kullanabilirim. Ama bu Value hakikaten dayanıklı pompaymış Serkan, benim onca tacizlerime rağmen hala 2 mBar vakum üretiyor :)

Şimdi bu durumda Value'yu, küçük parçaları daha büyük bir kuvvetle tutmak için kullanabilirim, daha derin vakum olduğundan. Büyük pompayı da, kaçağın fazla olduğu veya yüzeyin daha büyük olduğu parçaları tutmakta kullanabilirim. Ama bu Value hakikaten dayanıklı pompaymış Serkan, benim onca tacizlerime rağmen hala 2 mBar vakum üretiyor :)

Bu unitelerin icinde cok fazla oynar parca olmadigi icin kolay kolay arizalanmiyor. Emis agzinda filtre oldugu surece ve yaginin seviyesini surekli kontrol edip zamani geldiğinde degistirdikce uzun sureler kullanilabilir.

Kullanim mantigi guzel. Ikiside amacina gore kullanmis olunacak.

Value'nun tutma gücü daha önce yaptığım deneylerdeki gibi olacak. Senin istediğin gibi çekiçle vurunca çok az kıpırdayacak kadar bir güç elde edilemiyor. Senin pompa ile de elde edilmez. Hatta ideal vakum oluştursak gene elde edilmez. Bizim denediğimiz ölçülerde parçalar için, tutma gücü çekiç testine dayanacak kadar değil.

Bir dolap kapağı kadar parça olsa tamam, o zaman çekiç ağacı parçalar gene ağaç kıpırdamaz yerinden. Ama 10 x 10 cm lik parçada malesef olmuyor, olmasını da beklemiyorum.

youtube videolarında adamlar devir daim makinası da yapıp çalıştırıyorlar :D Ama elinde greenbvc pod var, denedin ve aynı 10 x 10 luk tahtayı daha iyi tutuyorsa o zaman irdeleyelim. Ama neticede o pod da doğa kanunlarına tabi. Vakumun uygulayacağı baskı bellidir ve sadece yüzey alanına bağlıdır.

Ben elimdeki küçük aluminyum kutuların kenarlarını işlerken, vakumu çift taraflı bant ile destekleyeceğim. Bunun faydası olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back