Greasemonkey: web siteleri için isviçre çakısı kadar kullanışlı bir eklenti

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir audio dergisine aboneliğim var. Yeni sayı çıkıyor, eposta geliyor. İndirme sayfasını açıyorum ve dosya "issue.pdf" ismi ile iniyor. Ulan insan derginin yılını, ayını falan isme dahil eder :mad: Beni yeterince gıcık ettikten sonra araştırmaya başladım bu konuda birşey yapılabilir mi diye. Ve Greasemonkey eklentisini keşfettim.

Yalnız baştan uyarayım, bu öyle reklam engelleyici, tercüme edici vs gibi basitçe kur, unut tipi bir eklenti değil. Bu eklentinin amacı, web sitesi üzerinde değişiklik yapmak. Yani bir javascript dilinde program yazıyorsun, tarayıcı web sayfasını indiriyor, sonra senin javascript program bu indirilen web sayfası üzerinde çalıştırılıyor! İstediğin değişikliği yapabiliyorsun.

Web programlama konusunda bilgim marjinal, ama "firefox developer tools" kullanabiliyorum. Sayfayı açıp da dergi indirme linkine bakınca, <a> tag içinde bir download="issue.pdf" diye bir attribute tanımladıklarını gördüm. Ben de bir javascript program hazırladım (daha doğrusu ChatGPT ye hazırlattım :dusun2: ) Programın yaptığı şey, sayfadaki <a> tagini bulmak ve download attribute uzaklaştırmak

JavaScript:
// Assuming there's an <a> element with a 'download' attribute in your HTML
// You can select the first <a> element with a 'download' attribute like this:
var link = document.querySelector('a[download]');

// Then check if the element exists and has a 'download' attribute
if (link && link.hasAttribute('download')) {
    // Remove the 'download' attribute
    link.removeAttribute('download');
}

Böyle yapınca şimdi her ay için farklı bir isim alıyorum.

Tik Telekom faturası da
"Misafir_kullanici_PdfGosterChaptasız.pdf" gibi bir isimde iniyor. Dosya adını zevkinize bıraktık..

• Haha
Reactions: nt
Bunun bir de kardişi var : Tampermonkey. Ayni scriptleri calistirabiliyor. Kendi scriptleri arasinda Greasemonkey'de olmayanlar da var. Ona da bakabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
5,882
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back