GT2 kayış için kayış boyu hesaplama

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
1683015444863.png

70mm kare bir düzlem var. Bunun yanında 42mm genişlikte Nema 17 step motoru sabitleyeceğim bir düzlem daha var.
70mm düzlemin ortasında 80 dişe sahip bir kasnak merkezli olarak yerleşecek. Step motorun miline bağlı 10 diş yada 16 diş kasnak olacak.
Kapalı bir kayış kullanabilmek için kayışın toplam boy / diş sayısını nasıl hesaplayabilirim?
GT2 kayış için diş 1mm diş aralığı 1mm diye hatırlıyorum.

1683015977098.png

Kayış boyunu bulmak için (40 diş + 5 diş + hipotenüs ) x 2 şeklinde düşünek doğru olur mu? Her ebatta kayış bulmak kolay değil. Ya step motoru ayrı çizip elimdeki kayışa motor tutucuyu ayrı monte edeceğim. Ya da başka bir çare düşüneceğim. Ne önerirsiniz?

Kayışı teğet almamışsın, oradan hata çıkar. Teğet alarak gene benzer geometrik hesapla gidebilirsin.

1683020913687.png

Veya hazır katı modelleme yazılımı kullandıysan benim yaptığım gibi, doğrudan programa hesaplat :)

1683021105816.png

Abi çizimi proteusta yaptım. Pcb için proteus, 3d için tinkercad. Daha ilerisi bende yok

Program gerekmiyor. Ben çizimi yapmak için Alibre Design katı modelleme yazılımını kullandım. Çizimden geometrik hesabı yapabilirsin. Sana ipucu vereyim:

İki çember merkezi arasındaki mesafe belli. Bu doğru, oradaki dik üçgenin hipotenüsü. İki yarıçap belli. Aralalarındaki fark, dik üçgenin kenarlarından birisi. Buradan aradaki açıyı (burada 73.4°) hesaplıyorsun. Oradan da orantı ile çember çevresinin ne kadarı kayışa gidiyor buluıyorsun. Dik üçgenin geri kalan kenarını da trigonometri veya pisagor'dan buluyorsun. Bu şekilde, kayış uzunluğunu belirlemek için bütün veriler var elinde.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back