Kamerayi test etme

Mikro Step

Kıdemli Üye
Yarin aracla 2 saat uzakta dagin basi bir yere gidecegim. Yanima ihtiyaten ethernet kablosu ve bir laptop alacagim.

Gittigim yerde kamera arizasi varmis. Onarim icin buyuk para talep edildi. Ben de belki basit bir sorun olabilir dusuncesiyle gidip sorunu tespit edecegim olabilecekse de onaracagim.

Kamera kayit cihazi vs kurulu ama diyelimki ethernet baglantili bir kamera ile karsilastim...

Bu kamerayi laptopa baglayip test etme durumum olabilir mi?

Yarin aracla 2 saat uzakta dagin basi bir yere gidecegim. Yanima ihtiyaten ethernet kablosu ve bir laptop alacagim.

Gittigim yerde kamera arizasi varmis. Onarim icin buyuk para talep edildi. Ben de belki basit bir sorun olabilir dusuncesiyle gidip sorunu tespit edecegim olabilecekse de onaracagim.

Kamera kayit cihazi vs kurulu ama diyelimki ethernet baglantili bir kamera ile karsilastim...

Bu kamerayi laptopa baglayip test etme durumum olabilir mi?
cross ethernet kablosu yaparak. bilgisayarada 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 ip eklemesi yapabilirseniz. bir ağ kurmuş olursunuz. geriye kalan kameranın ipsini bulmak. onuda ip scanner gibi programlar ile yapabilirsiniz.

kaynak isterseniz -

cross ethernet kablosu yaparak. bilgisayarada 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 ip eklemesi yapabilirseniz. bir ağ kurmuş olursunuz. geriye kalan kameranın ipsini bulmak. onuda ip scanner gibi programlar ile yapabilirsiniz.

kaynak isterseniz -
bu crosscable ısını anlamıyorum pc-pc arasında cross cable gerekiyor da modem-modem arasında neden gerekmiyor mesela

Son düzenleme:
konusu acilmisken bazilari genel bilgi olan maddeleri yazayim.

Sorunun 5 nedeni olabilir:
1 - Kamera
2 - Guc kaynagi
3 - Kablo
4 - Kayit cihazinda fiziksel ariza
5 - Kayit cihazinda ya da kamerada konfigurasyon hatasi.

Cozumler :
1 - Kamera arizali ise orada onaramazsiniz zaten.
2 - Guc kaynaginin voltaji uzak mesafeye yetmiyordur ya da gucu tasiyan kablo ariza yapmistir. Guc iki sekilde tasinir ; ya iki telli elektrik kablosu ya da PoE. Normalde PoE kameralarin neredeyse tamaminda elektrik girisi icin guc jaki bulunur. Ama ihtimal olmayan bir tanesine denk geldiyseniz PoE'den enerji saglamalisiniz. KAbloyu test ettginizde saglamsa kayit cihazinin diger portlarinda deneyin. Eger tek kamera ise cozum zorlasir. Sorunun kayit cihazindan mi yoksa kameradan mi oldugunu anlamak icin ethernet kablosunun PoE uclarina 12V'ta 1A tasiyacak bir yuk baglamaniz ve olcmeniz gerek gerilim stabil mi diye.
3 - Kablo tester vardir zaten, yoksa test cok ugrastiriyor tabii.
4 - PoE arizasi disinda ethernet arayuzlerinde ariza olabilir. Bunu normal ethernet kablosu ile laptop bagladigiizda cihaza ulasip ulasmamasi ile test edebilirsiniz.
5 - Konfigurasyon icin mutlaka tamir bolgesine ulasmadan model marka bilgilerini alip yaninizda ona uygun programlari ve manuelleri goturun.

bu crosscable ısını anlamıyorum pc-pc arasında cross cable gerekiyor da modem-modem arasında neden gerekmiyor mesela
Önce geleneksel bilgiyi paylaşayım.
Ethernet yıldız topolojisi olarak tasarlanmıştır. Asıl veri alışverişi yapan cihazlarda MDI portu bulunur, RX/TX için ayrı teller kullanırlar. Hub, switch gibi cihazlar ortadadırlar, bunlar asıl haberleşen cihazlar değildir, gelen paketleri yönlendirirler. Hatta hublar aptal cihazlar olarak tanımlanır ve bir porta gelen her paketi hiçbirşeye bakmadan diğer tüm portlara kopyalamaktan başka birşey yapmazlar. Bunlardaki porta ise MDIX denir. Bu nedenle hub, switch gibi cihazlar arasında bağlantı yapmakta sakınca yoktur. Ancak ortada bir hub,switch vb cihaz yokken iki asıl cihazı birbirine bağlayacaksanız bir kopyalayacı olmadığından cross kablo kullanmak gerekir.

Modem dediğiniz cihaz ise bir hub/switch + bir router gibi düşünebilirsiniz. Bahsettiğiniz bağlantı da genellikle hub/switch olan kısımlar arasında yapılıyor.

Ancak artık çoğu ethernet kartı "Auto MDIX" özelliğine sahip ve cross kablo olmadan da iki bilgisayar arasında, ya da cross kablo ile iki hub,switch arasında haberleşme sağlanabiliyor.

Önce geleneksel bilgiyi paylaşayım.
Ethernet yıldız topolojisi olarak tasarlanmıştır. Asıl veri alışverişi yapan cihazlarda MDI portu bulunur, RX/TX için ayrı teller kullanırlar. Hub, switch gibi cihazlar ortadadırlar, bunlar asıl haberleşen cihazlar değildir, gelen paketleri yönlendirirler. Hatta hublar aptal cihazlar olarak tanımlanır ve bir porta gelen her paketi hiçbirşeye bakmadan diğer tüm portlara kopyalamaktan başka birşey yapmazlar. Bunlardaki porta ise MDIX denir. Bu nedenle hub, switch gibi cihazlar arasında bağlantı yapmakta sakınca yoktur. Ancak ortada bir hub,switch vb cihaz yokken iki asıl cihazı birbirine bağlayacaksanız bir kopyalayacı olmadığından cross kablo kullanmak gerekir.

Modem dediğiniz cihaz ise bir hub/switch + bir router gibi düşünebilirsiniz. Bahsettiğiniz bağlantı da genellikle hub/switch olan kısımlar arasında yapılıyor.

Ancak artık çoğu ethernet kartı "Auto MDIX" özelliğine sahip ve cross kablo olmadan da iki bilgisayar arasında, ya da cross kablo ile iki hub,switch arasında haberleşme sağlanabiliyor.
ama yönlendirebilmek için tx karşısına rx rx karşısına tx gelmesi gerekmez mi fiziksel katmanda
eskiden iki modem ethernet ile direk normal kablo ile bağlanabiliyordu diye biliyordum ozaman sanırım ben yanlış biliyorum modem modeme bağlanırken veya bilgisayar bilgisayara bağlanırken rx-tx çaprazlamak gerekiyor ama modem-bilgisayar bağlarken normal kablo kullanılabiliyor eski cihazlarda diye anladım yazdıklarınızdan

eskiden iki modem ethernet ile direk normal kablo ile bağlanabiliyordu diye biliyordum
Evet bağlanabilir. Modemin arkasındaki LAN bağlantılarını söylüyorsunuz değil mi? Orası zaten aslında bir switch. İki switchin normal kablo ile bağlanması demek ki ben de olur dedim mesajımda.

Evet bağlanabilir. Modemin arkasındaki LAN bağlantılarını söylüyorsunuz değil mi? Orası zaten aslında bir switch. İki switchin normal kablo ile bağlanması demek ki ben de olur dedim mesajımda.
Evet LAN bağlantısını diyorum şu mantığı kavrayamadım
Bir bilgisayar ile modem portları birbirine göre ters o yüzden düz kablo kullanabiliyoruz
bilgisayar ile bilgisayar bağlarken portlar aynı o yüzden rx-tx terslemek gerekiyor
peki modem ile modem de aynı porta sahip yani rx-rx e tx-tx e denk geliyor nasıl düz kablo le bağlayabiliyoruz
şöyle bir tablo da buldum buna göre de modem modem arasında crosover kablo gerekiyor tabi Auto MDIX değil ise o zaman eski modemler de hep Auto MDIX miydi
To
From
MDIMDI-XAuto MDI-X
MDIcrossoverstraightany
MDI-Xstraightcrossoverany
Auto MDI-Xanyanyany

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back