Karot için SDS Max adaptör

taydin

Timur Aydın
Staff member
Tuğladan duvara, su drenajı amaçlı, 100mm lik ve kabaca 50 cm boyunda delik delmem gerekti. Elimdeki SDS Max kırıcı/deliciye takılabilecek bu ölçüde bir panç bulamadım. Bu ölçülerde ancak karot diye tabir edilen büyük boy delik kesicileri bulunuyor. Bunlar için de özel karot delici makinalar gerekiyor. Bir karotçu çağırıp deldireyim dedim, ama aradığım karotçular ya hiç ilgilenmedi, yada binbir dereden su getirip o işin neden olmayacağını anlattı bana :p Ustalar malesef böyle. Birkaç delik için kesinlikle rahatlarını bozmazlar.

Öncelikle gidip uygun ölçüde, ucuz bir karot kesici aldım.

scaled_img_20180905_165750.jpg

scaled_img_20180905_165802.jpg

scaled_img_20180905_165812.jpg

Duvar yumuşak tuğla olduğu için çok büyük bir güç gerekli olmayacaktı. O yüzden bu karot kesiciyi SDS Max makinaya bağlamak için bir adaptör yapıp, fazla zorlamadan yavaş yavaş ilerletirsem olur diye düşündüm.

Sanayiye gidip SDS Max panç'lar için satılan bir şaft aldım. Sonra bu şaftın, pança takılan yerindeki dişi tornada düzelttim. Sonra yuvarlak bir düşük karbonlu çelik parçaya 1 1/4 UNC ölçüsünde diş açtım. Büyük karotların arkasındaki diş ölçüsü budur. Sonra da dişli tarafı torna aynasına, SDS Max tarafını da torna arabasına bağladım. Böylece bu iki parça tam olarak aynı eksende oldular. Sonra da torna yataklarına kalın bir bez örttüm ve tornanın üzerinde bu şekilde iki parçayı TIG kaynak ile kaynattım.

scaled_img_20180905_165833.jpg

scaled_img_20180905_165903.jpg

Delmek çok kolay olmadı. Her bir delik, yumuşak tuğla olmasına rağmen, tuğlaların içi çimento dolu olduğu için yarım saate yakın sürdü. Makina da baya ısındı ve ara ara dinlendirmem gerekti. Ama neticede delikler delindi ve karotçuların da rahatını bozmamış olduk.

Son düzenleme:
Delikler delindikten sonra içlerine PVC boru geçirdim.

scaled_img_20180907_115107.jpg

scaled_img_20180907_115118.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back