Linux sürümleri ve öneriler.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Yıllardır UBUNTU STUDIO sürümünü kullanmakta idim.
Ancak gelişen teknolojinin gerisinde kaldığım için daha hafif olan LUBUNTU sürümünü kullanmaktayım.
UBUNTU STUDIO son derece kullanışlı ve yeterli eklentileri ile yıllarca bana hizmet etmişti.
Son derece stabil olan bu işletim sistemini, sistemi formatlamadan bir PC de 4 yıl gibi uzun süre kullanmışımdır.
Ama sistemim eski donanımlara sahip olduğu için bir süredir kullanamıyordum.
Şu aralar yeni bir sistem temin etmiş durumdayım.
Özellikle AUDIO ve VIDEO EDITING işlerim için öneriler beklemekteyim.
Ubuntu studıo şu aralar 16:04 LTS sürümünden başka LTS sürümü yayınlamamış durumda.
Her iki senede bir sunulan LTS sürümleri acaba neden yayınlanmadı.?
8 inci nesil İ5 işlemci ve GTX 1050Ti artı 8GB RAM şu andaki sistemim.
Önerebileceğiniz bir linux sürümü varmıdır?
LTS (Long Therm Support) sürümlü olan ve bahsi geçen işler için gerekli program ve kodekleri barındıran işletim sistemlerine açığım.

NOT:
UBUNTU STUDIO 18:04 LTS sürümü yayınlanmış.
Ancak gözümden kaçmış.
Sürüm daha sonra yüklenerek test edilecektir.
Başka sürümler için önerilerinizi beklerim.

Son düzenleme:

serkan_48

Moderatör
Yönetici
Linux sürümü ile ilgili benimde denemek istediğm işletim sistemlerinden.

Bilgisayarımı değiştirmeden önce linux mint kullanıcısıydım ama pc değiştiğinde sonra hdd değişince tekrar kurmadım.

Şimdi yeniden kurup kullanmak istiyorum ancak hangi işletim sistemini seçeyim kararsızım. Bu noktada işletim sistemini seçerken kriterler ne olmalı hangi sürümü kurmalıyım nasıl belirleyebilirim?

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Multimedya işleri için genel olarak önerilen https://linuxmint.com/, ama ben kendim kullanmadım hiç. Mint, Ubuntu'ya göre daha minimal. Ayrıca sorun çıktığı zaman Mint ile problemi anlamak ve çözmek daha kolay olur, çünkü Linux'un genel standartlarına daha yakın kalan bir dağıtım. Ama Ubuntu her türlü iş için bur grafik arayüzü yapmış ve o arayüzler de hem kısıtlı hem de dokümantasyonları iyi değil. Yani Mint genel linux normlarına daha yakın, Ubuntu ise epey uzaklaştı. Birçok iş için kendilerine özgü prosedürleri var.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Linux sürümü ile ilgili benimde denemek istediğm işletim sistemlerinden.

Bilgisayarımı değiştirmeden önce ubuntu kullanıcısıydım ama pc değiştiğinde sonra hdd değişince tekrar kurmadım.

Şimdi yeniden kurup kullanmak istiyorum ancak hangi işletim sistemini seçeyim kararsızım. Bu noktada işletim sistemini seçerken kriterler ne olmalı hangi sürümü kurmalıyım nasıl belirleyebilirim?
Mesleki sebeplerle bazı paket programları kullanmak durumunda isen, linux altında bu programları kullanma şansı yok. O yüzden ben de mecbur windows'u bulunduruyorum. TINA, Proteus, Circuit Studio, Alibre Design gibi yazılımların Linux alternatifleri yok. Matlab linux altında çalışıyor ve onu Linux'a kurdum.

Paket program dışında, sadece öğrenmek için kurmak istiyorsan, öğrenme açışından en iyi dağıtım Arch Linux bence. Dokümantasyonu en iyi dağıtımlardan birisi. Arch'ın da kötü tarafı, bütün bileşenlerin en son versiyonlarına yakın seviyede gidiyor ve bazan güncelleme sonrası birşeyler çalışmaz duruma gelebiliyor. Ben yıllarca kullanmama rağmen bu sorun yüzünden mecbur Debian'a geçtim. Ama "docker container" denen bir sistemle bunu çözebileceğimi düşünüyorum ve tekrar ARch'e dönme niyetindeyim.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Bu arada birçok linux dağıtımının "Live" versiyonları da var. Bir USB belleğe kuruyorsun, sonra da bilgisayarın BIOS'undan USB boot seçiyorsun. Böylece o sistemi full test edebiliyorsun ve harddisk'teki mevcut işletim sistemini tam muhafaza ediyorsun.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Yamyam abi, Linux altında Audacity yazılımını kullanıyor musun?

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Yamyam abi, Linux altında Audacity yazılımını kullanıyor musun?
Sıklıkla.
Ancak daha gelişmiş seçenekler için windows tabanındaki ADOBE AUDITION yazılımını kullanmaktayım.
Bu yazılım çalıştığım yıllarda işyerinde kullanılmakta idi. O yıllarda kendime bir lisans alabilmiştim.
197

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ben de uzun yıllar Goldwave kullandım, sonra bir süre Audacity kullanmıştım. Şimdilerde ikisini de pek kullanmıyorum, MATLAB ile bunların yaptığının çok daha fazlasını ayrıntılı olarak yapabiliyorsun.

Ama geçenlerde AAC formatında test sinyalleri ile çalışmam gerekti ve ben de ELMA'yı ısırmak zorunda kaldım, Adobe Audition aldım. Artık biliyorsun bu yazılımlar kiralanıyor. Bir seneliğine kiraladım bakalım.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Evet.
Birkaç sene önce dikkatimi çekmişti.
Adobe firması da kira işine girmiş yamyam firma :D
Anlaşılan 600$ lık lisans ücretleri yetmemiş.
Bir ara adobe 6.0 için araştırma yapmıştım. 600$ fiyatı için değecek bir program idi. Ancak sadece ELMA'lar için üretilmiş olduklarını görünce vazgeçmiştim.
Aynı versiyonun windows tabanı üretimine rastlayamamış idim.

AAC formatına gireceksen decoder ve encoder olmadan girmemelisin.
Çalıştığım yıllarda bu ürünün fiyatı 5800$ idi.
İkinci elde ayağa düşmüş :D
Detaylı bilgi için..
Cihaz broadcast sistemler için olsa da autorization için işletmelerde de kullanılmakta idi.
Günümüzde PC tabanlı decoder ve encoderleri sunulmuş olabilir.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Aslında Audition'un atası, bir windows program olan CoolEdit idi. Amatör birisinin yazdığı bu programın fiyatı gayet uygundu. Sonradan Apple bunu satın aldı, asimile etti ve millete o fiyata gazlamaya başladı :mad:

AAC ile direkt olarak uğraşmam gerekmiyor. Ama bizim partner firmanın geliştirdiği bir media player yazılımı var, https://roonlabs.com/. Bu yazılım yapıyor bütün format çözümlemelerini ve benim ARM'daki linux dağıtımına network üzerinden PCM olarak geliyor. Müşterilen AAC formatında dosyalar ile sorun yaşamıştı, ben de aynı formatta sinüs test dosyaları oluşturup test etmiştim. En çok format destekleyen Audition.

Son düzenleme:

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
COOLEDIT i önce ADOBE firması satın almıştı.
İlk versiyon olan V1.0 ı ADOBE AUDITION V1.5 olarak değiştirmişti.
1.5 sürümlerinden sonraki sürümler APPLE için de çıkartılmaya başlayınca işin cılkı çıkmıştı.

AAC ile direkt olarak uğraşmam gerekmiyor. Ama bizim partner firmanın geliştirdiği bir media player yazılımı var, https://roonlabs.com/. Bu yazılım yapıyor bütün format çözümlemelerini ve benim ARM'daki linux dağıtımına network üzerinden PCM olarak geliyor. Müşterilen AAC formatında dosyalar ile sorun yaşamıştı, ben de aynı formatta sinüs test dosyaları oluşturup test etmiştim. En çok format destekleyen Audition.
AAC (Advantec Audio Codec) DOLBY (TM) lisanslıdır.
Bir PC de kullanabilmen için gerekli decoderler genellikle mikrosoft lisansı ile sunulmuştur.
Bu kodeği bir üretimde kullanabilmek için DOLBY firması ile anlaşma yapmak zorundasınız.
Ya da PC tabanlı bir sistemde işletim sistemi destekliyorsa kullanabilirsiniz.
Sizin üretimi anladığım kadarı ile açıklamaya çalışayım.
AAC yani DOLBY DIGITAL bitstream (Akışlar) bir yerden bir başka yere iletilebilir.
640Kb/sn lik veri akışı hemen hemen tüm donanımlar ile sağlanabilmektedir.
Ancak bu akışın decode edilebilmesi için ek donanım ve yazılım gerekmektedir.
Aksi takdirde bu akışları ses olarak konfigüre edemezsiniz.
Etseniz bile convert etmeniz gerecektir ki harici donanım ve encoder gerekmektedir.
Bu encoderlerden olan MPEG2-L3 formatı ücretsiz olup bilindik MP3 formatıdır.
Ancak bu sefer de elde edebileceğiniz frekans responsu ve dinamik alanınız çok düşecek ve kalite alamayacaksınız.

taydin

Timur Aydın
Yönetici
COOLEDIT i önce ADOBE firması satın almıştı.
İlk versiyon olan V1.0 ı ADOBE AUDITION V1.5 olarak değiştirmişti.
1.5 sürümlerinden sonraki sürümler APPLE için de çıkartılmaya başlayınca işin cılkı çıkmıştı.
Doğru söylüyorsun, Adobe almıştı. Nedense Apple yazmışım, herhalde firmaya gıcık olduğumdan her türlü musibeti onlardan biliyorum :D