lt1246 (uc3842) ile high voltage stepdown.

kesmez

Aktif Üye
Devrenin çalışması:
Başlangıçta R12 üzerinden C7 16 volta kadar şarz edilince 1246 çalışmaya başlıyor. L1 C3 ve D1 tipik stepdown devresidir.. Vout voltajı R6 ve R7 ile ayarlanarak Rload direnci üzerinde yaklaşık 25 volt oluşturuluyor. Bu voltaj c7 kapasitörünü de 25 volta şarz ediyor. Böylece lt1246 gereken besleme voltajına erişmiş oluyor. Mosfet iletime geçtiğinde Vcc voltajı gnd ye göre 525 volta ulaşmış oluyor. Böylece lt1246 n kanal mosfeti sorunsuz anahtarlayabiliyor.

lt1246 ve uc3842 startup voltajı 16 volt olduğu için out voltajının 16 volttan daha az olması sorun yaşatabilir.. uc3843 ile 9 volta kadar düşük out voltajı elde edilebilir. Çünkü uc3843 startup voltajı daha düşüktür. Devre ürettiği çıkış voltajını entegre beslemesi olarak kullanıyor. Bu sebeple çıkış voltajı entegre çalışma voltajının altına düşmemelidir.

Devre 220 vac de çalışan led yükleri sürmek için kullanılabilir. İzolasyon yoktur. R12 100k yerine 220k 2watt direnç kullanılırsa daha az ısınır ve devrenin verimliliği artar.
500vstpdwn.png

Ekler

• 500vstpdwn.asc
    3.7 KB · Görüntüleme: 698
Devre şemasına bakınca bu devreye 500V DC mi vermek gerekiyor. 220V AC şebekeye nasıl bağlayabiliriz? Mesela 220V AC yi doğrultup 310V DC versek de çalışır mı?

500v dc ye kadar istediğiniz dc besleme voltajında çalışır. 220vac doğrultup paralel kondansatör bağlarsanızda çalışır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back