Mikroskop rayı (gelişmiş versiyonu)

taydin

Timur Aydın
Staff member
Daha önce, SMD elektronik kartların üzerinde çalışırken kullandığım mikroskobu, üstten bağlayarak, altına konabilecek kartların boyutu ile ilgili bütün kısıtlamaları kaldırmıştım. Konuyu buradan inceleyebilirsiniz.

Mikroskobu uzun süre bu şekilde kullandıktan sonra, şu sıkıntıyı yaşamaya başladım. Masa üzerindeki çalışma alanının tamamı lazım olduğunda, mikroskobu orada uzaklaştırmak mümkün olmuyordu, çünkü sabit bir şekilde yukarıdaki rafa bağlı idi. O yüzden bunun gelişmiş bir versiyonunu yapmaya karar vermiştim. Yeni sistemde, mikroskobu bir ray üzerine monte ettim. Böylece istediğim gibi sağa sola kaydırıp istediğim yerde de sabitleyebiliyordum.

Öncelikle Alibre Design katı modelleme yazılımı ile rayın tasarımını yaptım. Tasarımda aşağıdaki gibi birkaç değişik alternatif gerçekleştirip modelleme yazılımında denedim.

mikroskop_rayi_yeni.jpg

mikroskopray.PNG

mikroskopray1.PNG

Sonra sanayiden malzemeleri aldım. Rayın boyu 2 metreye yakın, o yüzden esneme olmaması için raya 30mm çaplı civa çeliği çubuk kullandım

scaled_img_3205.jpg

Ama iş tabi rayı gerçekleştirmeye gelince, tasarımda da bazı değişiklikler yapmak gerekebiliyor, çünkü ancak yapım aşamasında bazı kısa yollar farkediliyor.

Öncelikle rayın uçlarını frezede düzleştirdim. Böylece ray, mikroskop üzerinde sabitlendikten sonra dönme şansı olmayacak.

scaled_20170819_173815.jpg

Her iki ucundaki düzlüklerin tam olarak birbirine paralel olması için, rayın ortasına bir V blok bağladım. Bu V bloku da gönye ile hizaya getirince, iki uçtaki düzlükler de muntazam bir şekilde paralel oldular:

scaled_20170819_173843.jpg

scaled_20170819_173852.jpg

Mikroskopun bağlantı bloğuna 28mm matkapla kaba deliği açtım. Sonra da delik büyütme aparatı ile çapı 30.1 mm ye getirdim:

scaled_20170819_192030.jpg

Son olarak da rayın bağlanacağı uç parçaları kestim, rayın gireceği oluğu freze ile açtım, 4 tane civata deliği açtım.

scaled_20171109_004438.jpg

Bağlantı bloğuna da enine bir yarık açtım. Sustalı kollar için de delikler açıp içlerine diş çektim. Ve bitmiş yeni ray sistemi bu şekilde:

scaled_20171109_004505.jpg

scaled_20170821_131622.jpg

scaled_20171109_004431.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back