PMOS bi-directional 28V Turn on - Turn off time

Peak2Peak

Aktif Üye
1712125429761.png
Merhaba bi-direcitonal ile ilgili araştırmalar yapıyorum.
28V anahtarlamam gerekiyor. Driver kullanmadan yapmalıyım. VGS 20V aşmasın diye 12veya15V zener kullanıyorum. Bu zenerin akımını sınırlamak için 1K direnç kullanıyorum. Pull up direnci olarak 10K kullandım. Zenerin 12V kilteyebilmesi için burdaki gerilim bölücüdeki UPPER voltajı 12den fazla olacak şekilde ayarldım.
BJT ile logic level için bir anahtarlama yapıyorum.
Turn OFF ile Turn ON zamanları arasında farkı eşitlemek ve ikisinide azaltmak istiyorum. Şimdilik Turn OFF 120us Turn ON ise 15us.
Turn OFF ile Turn ON için ikisininde 2us-3us inmelerini sağlamayalıyım.
28V anahtarladığım için 1K'nın sistemi yavaşlattığını düşünüyorum. Turn OFF ederken MOSFET FLOAT olarak OFF oluyor bu durum da sistemin OFF olmasını yavaşlatıyor diye düşünüyorum.1K ya çok düşürmek 1K'nın güç tüketimi artırıyor. Optimum bir çözüm bulamadım.

Başka bir fikri olan var mı? Bana yardımcı olabilir misiniz?

D1'e paralel hızlı diyot eklemeyi dener misin? yok alakası yok. push-pull sürmeyince açılıp kapanma hızları arasındaki fark normal, 1K ile açılıp 10K ile kapanıyor mosfetler.

Son düzenleme:
Maliyet düşürmek için mi bu yola giriyorsun? Bu bilgi olmadan tavsiye vermek anlamsız

burada hızı etkileyen faktör mosfetin gate kapasitesi. mosfetin kendisini boşver. basitçe bir 100-200pf kapasitörü 10k üzerinden 15 volta şarj ettiğini ve 1k üzerinden 15 voltdan sıfır volta deşarj ettiğini düşün.

burada hızı etkileyen faktör mosfetin gate kapasitesi. mosfetin kendisini boşver. basitçe bir 100-200pf kapasitörü 10k üzerinden 15 volta şarj ettiğini ve 1k üzerinden 15 voltdan sıfır volta deşarj ettiğini düşün.
1K-1K yaptığımda aynı olay oluyor

1K-1K yaptığımda aynı olay oluyor
1k-1k yaptığında gate üzerindeki voltajı en düşük vcc/2 yapabileceğin için mosfeti tam kontrol edemezsin. 1k-100r gibi deneyebilirsin. turn on- off zamanları hiç değişmiyorsa simulasyonda bu mosfete belli bir sabit on/off gecikmesi verilmiş olabilir.

1k-1k yaptığında gate üzerindeki voltajı en düşük vcc/2 yapabileceğin için mosfeti tam kontrol edemezsin. 1k-100r gibi deneyebilirsin. turn on- off zamanları hiç değişmiyorsa simulasyonda bu mosfete belli bir sabit on/off gecikmesi verilmiş olabilir.
28V/2=14V
VG=14V
VS=28V
VGS=-14V
Zener varlığından dolayı -12V kitler. Ne demek tam kontrol edemem? ediyorum işte
BJT OFF olduğunda VGS=0V

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back