RF power sensör tavsiyesi

taydin

Timur Aydın
Staff member
En az 6 GHz bant genişliği olan bir RF power sensör bakıyorum. Tahmin edileceği üzere, Keysight fiyatları korkunç. Tektronix ise sanırım artık bu pazarda yok, sadece eski modeller var. R&S nin ise güzel bir modelini gördüm. Güzel tarafı, sadece tek bir küçük modülden oluşuyor, PC ye USB üzerinden bağlıyorsun ve PC de çalışan bir yazılım ile çalışıyor. Specleri çok iyi. Ama mesela Keysight ın power sensörlerine göre ne farkı veya ne eksiği vardır? Fiyat çünkü baya farkediyor.

R&S nin ürünü şu. 50 MHz den 6 GHz e kadar ölçüm yapıyor ve ölçüm aralığı da -130 dBm den +20 dBm e kadar.

1709497919040.png

Ölçüm doğruluğu da gene Keysight power sensörlerine göre çok daha iyi.

1709498428002.png

Alınırken ben yoktum ama geçen yıl içinde şirkete de R&S olanından almışlardı daha ince uzun bir model.
Arayüzü kullanımı falan gayet iyi.

fiyatını amaca göre düşünmek lazım. mesela bu power sensorler ile pulse power ölçülecek mi. R&S ve bazı markaların aşırı pahalı olma sebebi doğruluğundan çok 1usec gibi kısa süreli pulse sinyalleri bile yakalayarak ölçebilmesi. radar veya laser pulse gibi işlerde çalışırken gerekli oluyor.

fiyat kriteri varsa ikinci elde çok uygun fiyatlı analog HP power sensörler var.

R&S konusunda -130 +20 çok çok geniş bir aralık. bunu tek seferde ölçüyor olamaz. muhtemelen spectrum analyzer gibi içinde attenuatörler var ve kullanıcı seçiyor veya otomatik ayarlıyor. mesela şuna da bakmak lazım. -130 ayarlandığında bir anda +20dbm gelirse alet buhar oluyor mu ? bu durumda belki de otomatik attenuatör o kadar da faydalı olmayabilir.

şimdi speclere bir daha baktım bu alet klasik bir power sensör gibi çalışmıyor. içinde bir spektrum analizör var bu sayede RWB'de seçilebiliyor. bir IF üzerinden band pass filtresinden geçirerek içindeki power sensöre veriyor. bu durumda çok yetenekli bir alet de olsa. kullanıcının neyi neden ölçtüğünü ve doğru ayarları iyi biliyor olması lazım.

benim emektar boonton 200khz-18 ghz arasında -60 +20 dbm aralığında ölçebiliyor. basit kristal detektör olduğu için fazla bir ayarı yok. dışarıdan attenuatör eklersem diye offset ve sensör üzerinde gelen frekansa göre kalibrasyon bilgisi giriliyor sadece. baya da yavaş bir alet düşük güçlerde en az 1-2 saniye örnekleme istiyor.

son olarak R&S'in direkt üzerinden usb kablo çıkan daha ekonomik serilerini görmüştüm. veya elde bir R&S marka cihaz varsa harici power sensör alarak eklemek de mümkün. çoğu specktrum harici power sensörleri destekliyor.

Son düzenleme:
Alınırken ben yoktum ama geçen yıl içinde şirkete de R&S olanından almışlardı daha ince uzun bir model.
Arayüzü kullanımı falan gayet iyi.

Model numarası neydi?

R&S konusunda -130 +20 çok çok geniş bir aralık. bunu tek seferde ölçüyor olamaz. muhtemelen spectrum analyzer gibi içinde attenuatörler var ve kullanıcı seçiyor veya otomatik ayarlıyor. mesela şuna da bakmak lazım. -130 ayarlandığında bir anda +20dbm gelirse alet buhar oluyor mu ? bu durumda belki de otomatik attenuatör o kadar da faydalı olmayabilir.

İki tane kademe var:

1709541774744.png

Benim kullanım amacım şu olacak: Elimde 15 GHz e kadar sinyal üretebilen bir RF sinyal jeneratörü var. Yerli üretim EraSynth. Üreticisi onu kendi imkanlarına göre kalibre etmiştir, ama ben gene de bir referans power metre ile düzgünlüğünü kontrol etmek istiyorum. Bu aletin kaynak kodu da açık, o koda girip sonrasında kalibrasyon katsayılarını güncelleyeceğim. Böylece her frekansta tam doğru genliği üreten bir RF sinyal jeneratörüm olacak.

Yani pulse gibi özelliklere ihtiyacım yok. Statik, ama olabildğince hatasız ölçüm istiyorum.

İki tane kademe var:

31418 eklentisine bak

Benim kullanım amacım şu olacak: Elimde 15 GHz e kadar sinyal üretebilen bir RF sinyal jeneratörü var. Yerli üretim EraSynth. Üreticisi onu kendi imkanlarına göre kalibre etmiştir, ama ben gene de bir referans power metre ile düzgünlüğünü kontrol etmek istiyorum. Bu aletin kaynak kodu da açık, o koda girip sonrasında kalibrasyon katsayılarını güncelleyeceğim. Böylece her frekansta tam doğru genliği üreten bir RF sinyal jeneratörüm olacak.

Yani pulse gibi özelliklere ihtiyacım yok. Statik, ama olabildğince hatasız ölçüm istiyorum.
yani bunu bir defa yapacaksan bu yatırımı yapmaya değer mi bilemedim. acelesi yoksa bir ara bendeki boonton ile kontrol edebiliriz. tabi güncel bir R&S cihaz kadar hassas olmayacaktor ama %1 gibi doğruluk vereceğini düşünüyorum. hem de 15 ghz kadar bandın tamamına bakabiliriz.

yok çok daha iyi olsun diyorsan bir kalibrasyon labratuarına (mesela unam) gidip scientific seviyede ölçüm de yapılabilir. en son unam'ın saatlik cihaz kullanım ücretleri çok uygundu.

erasynth'i biliyorum bir tane kullandım. ilk çıktığı fiyatına göre çok başarılı cihazdı. sonra 1500$ güncellediler ama sanırım artık satılmıyor. satılsa bir tane alacaktım. ERA şimdi işleri büyüttü baykar'a haberleşme kartları ve sdr haberleşme ürünleri yapıyorlar.

Ben daha bunlar crowdfunding yapınca girdim ve 749 dolara almış oldum.

Sadece ERA için değil, genel olarak bir cihazın ölçüm doğruluğunu test etmek için bir referans olarak elimde bulundurmak istiyorum. Mesela benim Siglent SSA 3032X in de doğruluğunu test etmek isterim, elimdeki AWG leri de aynı şekilde. Osiloskopları da aynı şekilde. Yani RF deneyleri yaparken hep kullanacağım ve elimin altında olmasını istediğim bir cihaz.

Ama sendeki cihaz ile de karşılaştırma yapıp denemeler yapmak isterim. Gebze taraflarına yakın isen buluşabiliriz :)

Sadece ERA için değil, genel olarak bir cihazın ölçüm doğruluğunu test etmek için bir referans olarak elimde bulundurmak istiyorum. Mesela benim Siglent SSA 3032X in de doğruluğunu test etmek isterim, elimdeki AWG leri de aynı şekilde. Osiloskopları da aynı şekilde. Yani RF deneyleri yaparken hep kullanacağım ve elimin altında olmasını istediğim bir cihaz.

Ama sendeki cihaz ile de karşılaştırma yapıp denemeler yapmak isterim. Gebze taraflarına yakın isen buluşabiliriz :)
kadıköydeyim ama arada o tarafa geçiyorum. power sensor + R&S spektrumla deneme yapabiliriz.

erasnth çok uygun fiyatlı. fakat artık satılmıyor :/ basit işler için 6ghz kadar Tinysa ultra kullanıyorum. şaşırtıcı derecede başarılı.

1709543534719.png

Son düzenleme:
Kartal'de Ferro Elektronik de ikinci el HP power sensörler satıyor. Ama sensör kafasına ayrı, ana cihaza ayrı para vermek istemiyorum. Bu USB bazlı cihazlar o açıdan çok mantıklı geliyor bana.

R&S veya Keysight sensör alırsanız(bazı modeller) elinizde Siglent RF Generator varsa, powermetre olarak kullanabilirsiniz

ben ikinci el cihaz ticareti yapanlardan asla cihaz almıyorum. sahibinden ve uygun fiyatlı denk gelirse alırım. bir şekilde RF ikinci elde garip bir piyasa oluşmuş ve bence fırsatçılık yapılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back