Siglent SDM3065X direnç ölçüm kademesindeki gariplik

Sercan

--
Siglent SDM3065X ile direnç ölçüm kademesinde probları kısadevre ettiğimde eksi değerler okuyorum. Normal direnç değerlerinde bir sorun görünmüyor. Gerçi şimdiye kadar kalibrasyon direnci ya da çok hassas direnç ölçmedim.

Benim problar çok kaliteli olduğu için ilave iletkenlik mi sağlıyorlar? :D

Bu durum 4 kablolu kelvin prob ile de oluyor. Kitapçığına baktım bir netice bulamadım. Durumu açıklayabilecek birileri var mıdır?

screenshot_192.168.0.23_2023-10-16T16:24:26.jpg

screenshot_192.168.0.23_2023-10-16T16:22:10.jpg

20231016_162302.jpg

Bir self test yaptır bakalım bir problem bulabilecek mi ...

Çoktan yapmıştım, bir sorun görünmüyor.

screenshot_192.168.0.23_2023-10-16T16:47:55.jpg

Hmm aklıma da başka birşey gelmiyor.

Probları ters bağlamayı dene :katil2:

Bu arada firmware kaynaklı olabilir diye onu da güncelledim. Yani son iki firmware ile aynı durum mevcut.

screenshot_192.168.0.23_2023-10-16T16:50:06.jpg

Hmm aslında şöyle bir açıklaması olabilir: Problar kaliteli diyorsun ama, eğer iki prob da farklı metallerden yapılmışsa, probları birbirine değdirince bir termokupl meydana gelir ve ondan dolayı da negatif direnç çıkabilir. Farklı problarla dene bakalım.

UNI-T'nin altın kaplamalı UX61E+ ile gelen probları ile denedim.

Not: Resim hatalı değil...

screenshot_192.168.0.23_2023-10-16T16:57:03.jpg

direnç ölçümünde eksi değer nedir, senin problar süperiletken herhalde. bu işin şakası, cihazın kalibrasyonu bozulmuş olabilir, belki kısa devre edip sıfır kalibre etmenin bir prosedürü vardır. pek olmayacak bi ihtimal de geliyor aklıma: probların ucu asidik bir maddeyle kirlendiyse volta pili oluşup ters bir gerilim oluşturuyordur. bendeki alete ohm kademesinde düğme pil ölçmeye çalıştığımda eksi değer göstermişti...

Problar ile ilgili olduğunu düşünümyorum çünkü kelvin prob (4 kablo) ölçüm yaptığımda da eksi değerler gösteriyor. Kaldıki farklı farklı problar ile eksi sonuçlara erişiyorum.

Kalibrasyon ile ilgili nasıl bir hata olabilir, bilmiyorum. Ama uçları kısadevre yaptığında zaten relative ölçüm yapmış olurum. Ben probun kendi direncini öğrenmek istiyorum. Zaten bu durumuda böyle fark ettim.

Problar ile ilgili olduğunu düşünümyorum çünkü kelvin prob (4 kablo) ölçüm yaptığımda da eksi değerler gösteriyor. Kaldıki farklı farklı problar ile eksi sonuçlara erişiyorum.

Kalibrasyon ile ilgili nasıl bir hata olabilir, bilmiyorum. Ama uçları kısadevre yaptığında zaten relative ölçüm yapmış olurum. Ben probun kendi direncini öğrenmek istiyorum. Zaten bu durumuda böyle fark ettim.
Bir şekilde durduk yere giriş opamplarında input ofseti değişmiş olabilir mi?
Cihazın kaç basamak ölçtüğüne bakılırsa bayağı da büyük bir fark var.
Cihazı söküp içinde böcek arayacak kadar büyük mü hata?

Boyle kalin 2.5 - 3 mm lik tek damar 5-6 cm'lik bakir kablo ile ne sonuc veriyor? Ya da varsa cok dusk degerli sont direnc ile? Ilginc, negatif direnc ve enerjiyi kesfedip adini tarihe yazdiran adam olmak da var.

Bir şekilde durduk yere giriş opamplarında input ofseti değişmiş olabilir mi?
Cihazın kaç basamak ölçtüğüne bakılırsa bayağı da büyük bir fark var.
Cihazı söküp içinde böcek arayacak kadar büyük mü hata?
Herşey olabilir. Hiçbir şey olmasada bir şeyler olduğu kesin. :D

Garanti süresinde olduğu için içini açmak en son seçenek. Bunun eksiye düşmesi bence bir soruna işaret ediyor.

Bu hassasiyette ve fiyattaki bir cihaz için en ufak sorun dahi kabullenilecek bir durum değil. Bu kadar hassas değiller ama bu durumda bendeki Brymen BM869s ya da UNI-T UT61E+ sonuçlarına daha çok güvenebilirim. O zaman bu cihaza ne gerek vardı?

Boyle kalin 2.5 - 3 mm lik tek damar 5-6 cm'lik bakir kablo ile ne sonuc veriyor? Ya da varsa cok dusk degerli sont direnc ile? Ilginc, negatif direnc ve enerjiyi kesfedip adini tarihe yazdiran adam olmak da var.
Bende değilde Siglent tarihe geçer.

Auto zero neden kapalı?
Kabaca Auto Zero, her örnekten sonra sıfır okuma yapar ve bunu okuduğu değerden çıkartır. Yani giriş devresinden gelen ofset gerilimini ölçümden azaltmaya yarar.

Bu ayarın açık ya da kapalı olması sonucu değiştirmiyor. Zaten bu hesabı yapmadan da pozitif bir değer göstermesi gerekir. Sonuçta relatif bir ölçüm yapmıyorum.

Bu arada Siglent Türkiye yetkili distribütörü olan TDS mühendislik ile iletişime geçtim. Ürünü başka bir ülkeden almış olmama rağmen durumla yakından ilgilendiler ve durumu netleştirmek adına fabrika ile iletişime geçecekler. Nasıl çalıştığını gösterir video paylaştım bakalım Siglent ne diyecek.

Aslında şimdi bir ihtimal daha aklıma geliyor. Ben bu cihazı neredeyse 2-3 aydır hiç kapatmıyordum. Çok da hakim değilim ama bu işlem cihazın daha doğru çalışması için tavsiye ediliyormuş.

Acaba bu süreç @semih_s in işaret ettiği gibi bir durum doğurmuş olabilir mi? Ya da bir şekilde kalibrasyon hatasına sebebiye vermiş olabilir mi? Gerçi ben cihazı ilk aldığımda bu durum varmıydı onu da bilmiyorum. Böyle bir şeyi test etmek kimin aklına gelir.

Siglent çok anlam veremediğim bir dönüş yapmış.

"It should be a value infinitely close to 0 regardless of whether it is positive or negative. it does not affect the normal measurements"

Durumu TDS Mühendislik ile biraz daha irdelediğimizde kalibrasyonda bir kayma olabileceği ve uygun bir zamanda tekrar ayar yapabileceklerini söylediler.

Hal böyle olunca bende bazı ölçümler yaptım ve esasında ölçümün hatalı olmadığını, ofset değerin sorunlu olduğunu düşünmeye başladım. Nitekim, relative modda ölçüm yaptığımda kelvin prob ile doğruladığım direnç değerleri 2 kablolu ölçümde de aynen görebiliyorum. Elimde kalibrasyon direnci olmadığından ölçümlerim hep kaba kalıyor ama artık ayar gerektiğinden eminim.

Bu arada ek olarak bir bilgi vereyim. Bendeki firmware en güncel versiyonu olduğu için aşağıdaki siteye gerek yok gibi duruyor ama aşağıdaki sitedeki arkadaş bu işle ilgili epey kapsamlı çalışmalar yapmış.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back