Sinyal Jeneratörü ile kapasite Ölçmek

Omega

Kıdemli Üye
Elektor dergisinin 1984 şubat sayısında sinyal jeneratörü ve milivoltmetre ile bir kapasitörün sığasını ölçen bir devre yayınlanmıştı.

Bağlantı ve formül aşağıda.Yazıdaki örnekteki kapasiteyi excelde aynı hesaplıyor .
Yazıya göre, 3 Volt 1 kHz sinyal uygulandığında* ve Rs direnci 100 Ohm kullanıldığında ,eğer 3 milivolt okuyorsanız kondansatör 1,6 nf dır deniyor ama okumam gereken 3mV un 4-5 katını okuyorum.
Sizce nerede hata olabilir. Aynı deneyi siz yapabilirmisiniz?

*Yazıda tam anlatılmıyor ama uygulanan sinyal, sinüs sanıyorum

Ekler

• hesap.png
    hesap.png
    192.7 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
Bahsettiginiz Mart 84 sayisi olsa gerek. Ekran goruntusu aldiginiz kismin tam solunda "the triangular output of the generator" demis. Devaminda square form deniyor. Yine ayni sayfanin alt kisminda uc farkli dalga formu verilmis. Ekteki PDF bu konu. Bahsedilen yer 3. sayfa. Ama hic sinus dalgadan bahsedildigini gormedim konuda. Belki de bu dalga sekillerini denemelisiniz.

Ekler

• Elektor[nonlinear.ir] 1984-03.pdf
    1.8 MB · Görüntüleme: 81
Dalga sekli sinus olmak zorunda. Kapasitorunuze guveniyorsaniz olcu aletinizde sorun vardir.

Scopla deneyin bir de.

@Alt 255
Elektor pekçok ülkede yayınlanan bir dergi.Ben 1984 Şubat diye ingilterede yayınlanan sayısından bahsettim.Zaten eklediğim ekran görüntüsünün üstünde "Elektor 1984 February" yazısı'da görülüyor.Sizin eklediğiniz bir ay sonra Hindistan'da yayınlanan baskısı.(Sayfaların alt kısmında görülüyor) Bu çok önemli bir konu değil zaten.

Yazıda blok şemasını izah ederken hem üçgen ve hemde kare dalga sinyaller üretilerek devrede diğer bölümlere gönderiliyor ve oradaki işlemlerden sonra dalganın şekilleri izah ediiyor. Formülde 2 π geçtiği için sinüs sinyali olmalı dedim.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Şu videoda da bu yöntem ve alternatif yöntemler kıyaslanıyor:

Videoya göre Çin malı komponent tester ve Multimetrenin ölçtüğü %0,5 ve %1 Error oranları verdiği kapasitörde, Textronix in yöntemiyle %30 hata oranıı çıkıyor diye anladım.
Eğer öyleyse bu çok büyük fark, tamir yaparken ESR si bile normal görülen kondansator arızanın sebebi olabilir.Bu ise tamir için harcanan saatler demek olur.
Tektronixin tarif ettiği yöntem tüm hesaplamalar arduinoda yazılabilirmi? .Programın zor kısmı tektronixin app.notunda faz farkı alınması sanırım.Eğer kolayca hesaplattırılabilirse güzel bir proje olur.

%0.5 son kullanici icin seri halde uretilmis cihazlar icin fazlasiyla kabul edilebilir bir tolerans. Askeri standartlarda uretim yapmiyorsaniz, uydu falan uretmiyorsaniz bir sey degismez. Kullandiginiz komponentin degeri zamanla degisiyor. 6 ay icinde o kadar hata payi kullanim nedeniyle ortaya cikar zaten. Pek cok alette bu yuzden kalibre etme amacli ayarli komponent var cok kritik yerlerde. Aselsan'da calisan adam da benim Trendyol'dan aldigim 10$'lik LCRmetre yi kullanmasin bi'zahmet. Yoksa yaptigi uydu tepemize duser. :katil2:

%0.5 son kullanici icin seri halde uretilmis cihazlar icin fazlasiyla kabul edilebilir bir tolerans. Askeri standartlarda uretim yapmiyorsaniz, uydu falan uretmiyorsaniz bir sey degismez. Kullandiginiz komponentin degeri zamanla degisiyor. 6 ay icinde o kadar hata payi kullanim nedeniyle ortaya cikar zaten. Pek cok alette bu yuzden kalibre etme amacli ayarli komponent var cok kritik yerlerde. Aselsan'da calisan adam da benim Trendyol'dan aldigim 10$'lik LCRmetre yi kullanmasin bi'zahmet. Yoksa yaptigi uydu tepemize duser. :katil2:
Konu o değil ,konu sorunsuz gibi görünen kondansatör birkaç dakika sonra Tektronixin ölçme yöntemiyle ölçüldüğünde problemli olduğu anlaşılıyor.

Video sahibi neden LCRmetre ile olcu yapip ardindan osiloskopa bagladigi ve olcum sonucunun yanlis ciktigini videoda gostermemis acaba? Ilginc.

Kapasite ve endüktör ölçümünde bir problem yok. Tek yapman gereken beklenen endüktör ve kapasitör değerine göre frekans ve seri direnç seçmek. Sonrasında sinyal jeneratörünü bağlıyorsun ve devre analizi ile kapasitörü veya endüktörü hesaplıyorsun. Zaten videoyu yapan da o dandik ADLM2000 ile endüktörü çok yüksek doğrulukla ölçmüş.

Sorun ESR yi ölçmek. Sağlam ve kapasitesi yüksek elektrolitik kondansatörlerin ESR si miliohm lar mertebesinde oluyor. Yani çok küçük bir AC voltajı çok yüksek bir doğruluk ile ölçmek gerekiyor. Zor olan bu.

Tektronix yönteminde kapasitör değeri, ölçüm frekansı ve direnç değerinin uyumu önemli oluyor. Örneğin yüksek kapasiteli bir kondansatörü yüksek frekansta ölçünce hata payı yüksek oluyor. Bununla ilgili bir çalışma daha vardı ideal kombinasyonları gösteren. Bulmaya çalışacağım.

Diğer bir konu da faz açısının düzgün ölçülmesi. Videoda kullnılan cihaz giriş seviyesi bir eğitim cihazı. Modern osiloskoplar iki kanal arasındaki faz açısını hassas bir şekilde ölçüp gösteriyorlar.

Tektronix yönteminde kapasitör değeri, ölçüm frekansı ve direnç değerinin uyumu önemli oluyor. Örneğin yüksek kapasiteli bir kondansatörü yüksek frekansta ölçünce hata payı yüksek oluyor. Bununla ilgili bir çalışma daha vardı ideal kombinasyonları gösteren. Bulmaya çalışacağım.

Özkarah'ın izah ettiği kapasitenin daha az hata ile hesaplanması için kapasite değerlerine göre bağlanan direnclerin farklı olması gerektiği elektorun yazısında da izah ediliyor.

Son düzenleme:
Sorun ESR yi ölçmek. Sağlam ve kapasitesi yüksek elektrolitik kondansatörlerin ESR si miliohm lar mertebesinde oluyor. Yani çok küçük bir AC voltajı çok yüksek bir doğruluk ile ölçmek gerekiyor. Zor olan bu.
Aşağıdaki video'da ESR nin nasıl kolayca hesaplanacağı izah ediliyor.

Diğer bir konu da faz açısının düzgün ölçülmesi

Doğrudan empedanslardan giderek faz açısı ölçümü yapmadan, osiloskop kullanmadan, sadece hassas AC voltmetre ile de kapasitans veya endüktans belirlenebilir. Bunun ayrı bir konuda deneyini yapalım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back