Solar panel - LLC konvertör - invertör kontrolü TMS320F28379D uygulamasi

Güzel ve detaylı bir çalışma olmuş, elinize sağlık!

220V şehir şebekesinden hem enerji alan hem de enerji'yi geri satan sistemlerle ilgili hep merak etmişimdir. Böyle bir devreyi teknik açıdan tasarlayıp şebeke'ye bağlamak herhalde yeterli değildir. İlgili elektrik tedarikçisinin de bu cihazı onaylayıp o cihaza destek vermesi de gerekiyordur, doğru mudur? Ayrıca devletten de gereken izinlerin alınması gerekiyordur herhalde.

tesekkür ederim Timur bey,

BIldiginiz gibi on/off-grid tipi invertörler birbirinden biraz farkli kontrol algoritmasi ile calisiyorlar. Fronius GmbH olarak su an "24h Günes" mottosu altinda batarya destekli, bidireksiyonel 1/3-fazli invertörler üretiyoruz. Cok farkli ve fazla parametreler mevcut ve her yil sunspec isteklerine uygun bir sekilde revize edilmeleri gerekiyor. Firma olarak amacimiz sahaya gönderilen ürünlerin mümkünse bize geri gelmeden hatasiz sekilde calismasi. Tedarikcilerin yükünü en aza indirmek diger hedefimiz.
Bildigim kadari ile TRde 10kW alti cati tipi uygulamalarda bile yaklasik 20 farkli devlet kurumundan izin alinmasi gerekiyordu. Bu konu ile alakali Türk-Alman üniversitesindeki calismamin linki asagidadir.

Kisaca söylemek istedigim, ki sizin de TRde yenilikci bir uygulama yapmanin zorlugu ile alakali gümrükte yasanan sikintilari dile getirmistniz, Türkiye bundan sonra kesinlikle yenilikci bir ülke olma firsatini yakalayamayacak. Kendi sonunu kendi elleri ile getirmistir.
Sizin yorumlarinizi okuduktan sonra edindigim ilk izlenim, keske yurt disinda tecrübelerinizi yasayabilseniz.

saygilarimla

Fronius GmbH olarak su an "24h Günes" mottosu altinda batarya destekli, bidireksiyonel 1/3-fazli invertörler üretiyoruz.
Sn naschibo güç elektroniği ilgili çalışyorsunuz galiba. blogumu ziyaret etmeniz tavsiye ederim.

Böyle bir ortamda eğitim almak ne kadar büyük bir şans! Bu öğrenciler bu çalışma ortamında öğrenemezse, zaten o öğrenciler öğretilebilir değildir :)

Technische Universität İlmenau'da 3 ay staj yapmıştım, ve oradaki imkanları görünce avrupa üniversitelerinin bizdekilerden ne kadar ileride olduğunu anladım. Ama bu konuda ümitsiz de olmak istemiyorum. Bizdeki gençlerin hobi ile iştigal etmeye başlaması, teknik konuları merak etmeye başlamasıyla herşeyin değişebileceğini düşünüyorum. Benim de küçük de olsa bi katkım olsun diye de bu forumu oluşturdum :)

Son düzenleme:
Sn naschibo güç elektroniği ilgili çalışyorsunuz galiba. blogumu ziyaret etmeniz tavsiye ederim.

Siteyi inceledim..Acik ve net bilgiler vermissiniz. Sadece okumak yeterli olacaktir konu ile alakali bilgi edinmek isteyenler icin.

saygilar

Böyle bir ortamda eğitim almak ne kadar büyük bir şans! Bu öğrenciler bu çalışma ortamında öğrenemezse, zaten o öğrenciler öğretilebilir değildir :)

Technische Universität İlmenau'da 3 ay staj yapmıştım, ve oradaki imkanları görünce avrupa üniversitelerinin bizdekilerden ne kadar ileride olduğunu anladım. Ama bu konuda ümitsiz de olmak istemiyorum. Bizdeki gençlerin hobi ile iştigal etmeye başlaması, teknik konuları merak etmeye başlamasıyla herşeyin değişebileceğini düşünüyorum. Benim de küçük de olsa bi katkım olsun diye de bu forumu oluşturdum :)

Forumunuzu yeni kesfettim. Makine mühendisligi ile alakali paylasimlar öne ciktigi icin önce tereddüt ettim katilmak icin. Ama sizin calismalarinizi gördükten sonra katilmaya karar verdim. Diger forum sitelerine göre cok daha acik ve sade hazirlanmis. Ayrica yorum yazildiktan sonra günlerce moderatör tarafindan onaylanmasini beklemiyorsunuz. :)

Güzel yorum için teşekkürler! Malesef dediğiniz gibi ülkemizdeki güçlü (!) bürokrasi geleneği birçok teknik foruma da bulaşmış durumda. Teknik içerik yerine bir sürü alakasız kurallar getirilmiş. Bir teknik forum biliyorum, gramer olarak doğru Türkçe kullanmamak, banlanmaya yolaçabiliyor :)

Forumun kuruluş sebebi ve nasıl yönetileceği ile ilgili bir blog girişi yazmıştım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back