Telefon tamiri icin ipuclariniz neler?

Altair

Kıdemli Üye
LG G3 model bir telefonum var. 2. telefon olarak fazlasiyla is goruyor. Wi-fi arizasi basgosterdi. Entegresini degistirmeyi dusunuyorum. Servise goturmedim, telefonun fiyati zaten cok dusuk. Servisin verecegi fiyat telefon bedeli kadar olacaktir. Ustelik Izmir icin guvenilir servis tanimiyorum. Tanidigim yok manasinda.

Youtube videolarina gore wi-fi entegresinin uzeri recine ya da bir tur yapistirici ile kapli. Oncelikle onu cikarmam gerekiyor. Izledigim videoda fiziksel olarak kaziyordu videoyu ceken kisi. Ben buna cesart edemem. Muhtemelen hasar olustururum. O kadar el tecrubem yok. Bu yapistiriciyi sokmek icin kimyasal var mi bildiginiz? Su isime yarar mi mesela?

Simdi, yapistiriciyi temizledik ve sicak hava ile arizali entegreyi soktuk. Telefon entegre olmadan Wi-fi ve BT olmadan calisir mi? O hali bana yeter aslinda. Belki takabilirim diye entegre aldim. Entegreyi monte etmek icin once bir yere cift tarafli bant ile yapistirip sonra lehim pinlerini kullanilmis lehim temizleme teli ile lehim kaplamayi, daha sonra sicak hava ile monte etmeyi dusunuyorum. Bu yontem ise yarar mi? Lehim topu ve bunun icin izgara gibi malzemeler yok elimde.

Son care olarak ekrani arizali bir tane telefon alip ( 200 - 250 TL ) anakartinin degistiririm. Telefonun fiyati bu kadar dusuk diye servise goturmuyorum. Yoksa 10.000 TL lik telefon olsa hic denemeyi bile dusunmem, vardir profesyonel is yapan biri mutlaka.

.. entegrenin dışında parça arızalı ise..?
.. yeni bir uygulama geldi.. 1 sene kullanılmayan telefonlar kapatılıyormuş.. sonra nasıl açılıyor bilmiyorum. Son çarede böyle bir sorun çıkabilir..kontrol etmek lazım.

Bu telefonlarda kronik ariza bu. Ustelik cip fiziksel olarak asiri isiniyor.

Wifi entegresi ısınıyorsa belki başka görevini yapmayan bir komponet vardır. Aşağıya servis manualini ekledim. Buna göre kontrollerini yaparsın.

Ekler

• LG-D855_SVC_V1.0_140709.pdf
    73.4 MB · Görüntüleme: 56
Clark Kent emmi QFN MLF entegre lehimlenmesi hakkinda guzel bir video cekmis. Once uzak mesafeden hafifce isitiyor, sonra yaklastiriyor. Sanirim yapabilirim.

Clark Kent emmi QFN MLF entegre lehimlenmesi hakkinda guzel bir video cekmis. Once uzak mesafeden hafifce isitiyor, sonra yaklastiriyor. Sanirim yapabilirim.

Bence de yapabilirsin.Isıtırken bir yandan da cımbızla tutabilirsen çok zorlamaz gibi geliyor. Smd lehimlemede beni en çok cımbız kullanımı zorluyor. Hem cımbızı fazla sıkmayacaksın ki komponent bir yere fırlamasın hem elin titremeyecek ki parça kaymasın. Daha yeni başladım smd lehimlemeye. Yavaş yavaş alışıyorum.

Son düzenleme:
Burada da hem yukarıdaki şekilde hem de sıvı lehimle nasıl yapıldığını göstermiş.

Aklima geldi, bir yerlerde eski bir tuslu telefon ve Samsung'un kaydirmali telefonu vardi. Onlar hala aciliyor. Onlarda deneme yapayim. entegreyi sokup takinca calisirsa tamamdir. :D

Kasadaki plastik’den yapıştırıcı sökmek için sentetik tiner ya da kokusuz terebentin kullanılır mı?
Bunlar anakarta bir zarar verir mi ?

Son düzenleme:
Kasadaki plastik’den yapıştırıcı sökmek için sentetik tiner ya da kokusuz terebentin kullanılır mı?
Bunlar anakarta bir zarar verir mi ?
Sentetik tiner zarar verir. Selulozik tiner vermez. Terebentini bilmiyorum. Her yapistirici icin farkli kimyasal cozucu var ama. Kodlari soyle. Perakende daha kucuk ebatlarda da satiliyor.

Sentetik tiner zarar verir. Selulozik tiner vermez. Terebentini bilmiyorum. Her yapistirici icin farkli kimyasal cozucu var ama. Kodlari soyle. Perakende daha kucuk ebatlarda da satiliyor.

selülozik tiner de bazı yerlere zarar veriyor. benim telefonda yapıştırıcı kalıntılarını sökerken yanlışlıkla başka yerlere değdirdim kablosuz şarj bobininin izolesini söktü.

bilmiyorum ki adam. Neyle yapıştıramamış :D

bilmiyorum ki adam. Neyle yapıştıramamış :D
Muhtemelen T7000 dediklerini kullanmistir.

Şu tipteki yağsız temizleyiciler söküyor onu.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back