Televizyonu güneş panelleri ile çalıştırma

tsahin

Kayıtlı Üye
24 volt ile çalışan bir televizyon var. 120W gibi güç gerektiriyor. Bunu 80W lık güneş panelleri ile çalıştırayım diyorum ama, paralel bağlayarak olmaz herhalde. Bu bağlantıyı nasıl yapmalı?
 
Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Eğer iyi itibara sahip bir firmanın iki eşit solar panelini paralel bağlarsanız, bir sorun çıkmaz ve iki kat'a çok yakın güç elde edersiniz. Ama gene de ufak voltaj farklarından dolayı panellerden birine geri akım akmasını engellemek için diyotlar üzerinden paralel bağlantı yapabilirsiniz. Aşağıdaki gibi:Ama eğer paneller arasında 0.5V dan fazla voltaj farkı var ise, o zaman iki kat güç elde edemezsiniz. Yüksek voltaj veren panelden düşük voltajlıya geri akacak akımdan dolayı büyük güç kaybı meydana gelebilir.
 
Son düzenleme:

kesmez

Kayıtlı Üye
Televizyonu direk solar panele bağlamak sağlıklı olmaz. Güneş paneline uygun bir solar regulator ve seri bağlamak üzere amperajları aynı 2 akü almanız daha doğru olur. TV nizi 24 v akü grubuna bağlayarak çalıştırabilirsiniz.
 

tsahin

Kayıtlı Üye
Aslında televizyonu sadece güneşin olduğu gündüz saatlerinde çalıştırma niyetindeydim. Ama akü ile gece de çalıştırabilme imkanı olacak.

Solar regülatör dediğiniz şeyin amacı, güneş durumuna göre değişen çıkış voltajını belli bir değerde sabitlemek midir? Yoksa bir çeşit günel paneli beslemeli şarj cihazı mı?
 
Üst