Termal Kamera!

taydin

Timur Aydın
Staff member
Arkadaşlar bir proje kapsamında profesyonel bir termal kamera 1 haftalığına bende olacak :) Herhangi bir deney fikri olan varsa söylesin yapalım!

Birkaç örnek resim. Üzerinde çalıştığım 8 çıkışlı medya oynatıcısının network switch'inde sıcaklık ölçümü

165

Cihaz bir süre çalıştıktan sonra

166

7 gün 24 saat çalışan 3 KVA lık UPS'imin durumu

167

220V üretimini yapan ikinci inverter'deki IGBT'lerin keyfi gayet yerinde, sadece 45°C

168

Ön tarafta bulunan bir direncin sıcaklığı biraz yüksek, ama problem olacak seviyede değil

169

220V üretimi yapan ikinci inverter'deki bobinler baya ısınıyor, üstelik üzerlerinde 20 cm lik fanların yarattığı hava akımı olmasına rağmen. Ama bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Sadece UPS'in genel anlamda verimini olumsuz etkileyecek bir durum.

170

UPS'in zırıldamaması için eklemiş olduğum 80Ω luk yük direnç paketindeki direncin sıcaklığı da gene yüksek. Ama bu tip dirençler için hiç sorun değil

171

Benim linux PC'nin durumu

172

İşlemci sıcaklığı. Buradaki sıcaklık değeri güvenilir değil ama, çünkü metal nesnelerde termal ölçümü yapılırken "emissivity" denen bir etken var, bunun hesaba katılması lazım. Ama BIOS'tan hatırladığım kadarıyla işlemci gene de 40°C civarında, çünkü üzerinde düşük devirli fanlı çok büyük bir soğutucu var.

173

Salondaki amfinin durumu

174

175

Yeni söndürülen bir ocak

176

Yeni yaktığım ocaktaki kapağın sıcaklığı

177

bu kameraları ucuzlatıp telefonara taksalar ne iyi olurdu.

FLIR'in cep telefonuna takılan modelleri var. Ama çözünürlük çok düşük, ve ölçebileceği maksimum sıcaklık da düşük. 300 dolardan başlıyor.

220V üretimi yapan ikinci inverter'deki bobinler baya ısınıyor, üstelik üzerlerinde 20 cm lik fanların yarattığı hava akımı olmasına rağmen. Ama bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Sadece UPS'in genel anlamda verimini olumsuz etkileyecek bir durum.

170 eklentisine bak

Üzerinden 0-50A gecen AC tarafindaki Bobinlerin Fark Enduktanslar (Ldiff) +20 ve +130 derecede test sonuclari asagidadir.

335

@taydin üstad;

Termal kamera almam gerekiyor. Tecrübe eksikliği var.
Bazı SMPS devreler de, pc anakartlar da kısa devre bulma da yardımcı oluyor.
ilgimi çeken Unit in 3 model var.

Unit UTİ165A

Unit UTI85

Çözünürlük ve F/P olarak FAvorim:

Unit UTİ 260B

Diğer modellerden farklı olarak 500-700 TL fazla ödeyip UNİT UTİ-260B modeli almak mı?
Ölçüm cihazları incelediğiniz için; Sizin bir öneriniz olur mu?

O markayı gördüm de... Markaya güvenim var diye unit tercih ettim. ( bir çok ölçüm cihazım UNİT)
Önerdiğiniz cihazı kullanan var mı? Memnun mu?

Bu fiyat seviyesindeki cihazlar arasında çok fark yoktur diye düşünüyorum. Jenerik bir tasarımı farklı markalar olarak paketliyorlardır. Bunlarda hem ölçülebilecek sıcaklık aralığı sınırlıdır hem de toleranslar fazladır. Bununla sadece hangi bölge diğer yerlere göre daha sıcak ona bakarsın.

Ben kendim kullanmadım o yüzden daha ayrıntılı bilgim yok malesef.

Piyasada ikinci elleri var. Takip etmistim o telefonlari. Almayi dusunmustum ama sonra vazgectim.

Önceki mesajlarda Taydın ın belirttiği gibi Telefona ayrıca takılan modellerden kullanan birini görmüştüm. Kullanan kişinin amacı sıcaklık farkını gözlemlemekti.

Bu kameralardan birini aldın mı?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back