Unit UT 612 EL Tipi LCR Multimetre

ozgurece

Kayıtlı Üye
Tamam buldum Cp konumunu seçiyoruz ama oradaki sayılar değerler neyi ifade ediyor. ?
4700 uf 50volt 2,6p - 0,034 nedir hocam ?


 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Aletin otomatik olarak ölçümü yapması lazım Özgür. Kademeye falan gerek olmaması lazım. O büyük elektrolitiği çıkar ve önce 100nF tak ve ölç. Hiçbir kademe falan seçme.
 

tsahin

Kayıtlı Üye
Cihazda dört tane terminal var. Her kademe için farklı terminale mi takıyoruz kondansatörü?
 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
O dört terminal aslında bir kelvin probu oluşturmaktadır ve bu cihazların çok hassas bir şekilde direnç, kondansatör, bobin ölçmesinin de tek yolu budur. Dıştaki terminaller (+ ve -), ölçülecek komponent'ten akım geçirir. İçteki terminaller (Guard) ise komponent üzerindeki gerilimi ölçer.
 

tsahin

Kayıtlı Üye
Sayın @ozgurece cihazı kaça satın aldınız? Herhangi bir aksesuvar almak gerekiyor mu? Örneğin cihaza kondansatörleri kıstırmak için taktığınız bir konnektör var, o paketin içinden mi çıktı ayrı olarak mı aldınız?
 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Özgür ne oldu ölçüm ile ilgili sorun giderildi mi? Bir 10 mF kapasite ölç bakalım ne kadar zamanda ölçüyor :)
 

tsahin

Kayıtlı Üye
Resimde şimdi gördüm konnektör paketin içinde var herhalde :rolleyes: Asenkron motorların yol verme kondansatörlerini ölçmek için bana da böyle bir alet gerekecek gibi duruyor.

Bu kondansatörler birkaç mikrofarat ama voltaj değerleri çok yüksek. Bu cihazda kondansatörün üzeirnde yazan anma voltaj değerini sağladığı test edilebiliyor mu?
 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Kapasitörün izolasyon ölçümünü dolaylı olarak yapabilirsin Tuğrul. Yüksek voltaj verme durumu yok bu cihazların, ama çok yüksek direnç ölçme özelliği var. Mesela bendeki LCR metre, 200 MΩ'a kadar direnç ölçebiliyor. Bunda da muhtemelen bu seviyelerde direnç ölçülebiliyordur. İzolasyonu zarar görmüş olan bir kapasitörün izolasyon direnci epey düşecektir, buradan o tip bir arıza yakalanabilir. Mesela sağlam birkaç kapasitörü ölçüp bir referans değer elde edilir. Sonra da bu referansa göre şüpheli kapasitör ölçülürse bir izolasyon sorunu ortaya çıkarılabilir diye düşünüyorum.
 
Üst