Yapay Sinir Ağları ile Obje Sınıflandırma

naschibo

Kayıtlı Üye
Merhabalar,

Ilgilenenler icin sinir aglari kullanarak (pnn probabilistic neural network) bu lisans tezi calismam asagidadir.


tezin tamami icin:


Teknoloji o günden bugüne cok degisti. MATLAB kullanarak kare, ücgen, dikdörtgen ve daire siniflandirmasi yapan bir kod var. Umarim yardimci olur.

saygilar
 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Fourier analizin bu şekilde pattern matching amaçlı kullanılması beni gerçekten şaşırttı. Ama neticede periyodik bir fonksiyon varsa elimizde, bu dalga şeklini tanımlayan bir fourier dönüşümü de mutlaka vardır.
 

naschibo

Kayıtlı Üye
evet haklisiniz. Periyodik sinyaller icin Fourier analizi kullaniliyor.
Fourier analizinin kullanilmasinin sebebi kisaca söyle:
6 DOF (degrees of freedom) ekleme sahip Robot kolu ayni zamanda cisimleri kavramaya calisiyor. Önce cisim ile arasindaki mesafeyi belirliyor ve daha sonra da cismi kac kere sardigini hesapliyor. Sarma islemini yaptigi anda cismi de kategorize etmis oluyor.
 

taydin

Timur Aydın
Yönetici
Ben de üniversite tezi olarak, stereo kamera ile objelerin koordinatlarının belirlenmesi ile ilgili bir çalışma yapmıştım. O zamanlar, kamera çözünürlükleri oldukça düşüktü ve koordinat hassasiyeti çok iyi değildi, ama şimdiki çok yüksek çözünürlüklü kameralar ile artık çok daha iyi sonuç alınır.

İki tane tam olarak paralel kamera ile cismin görüntüleri alınıyor. Sonra Sobel algoritması ile cismin kenarları ortaya çıkarılıyor. Buradan da İki kameranın aldığı görüntünün birbirine göre kaç piksel kaymış olduğu belirleniyor. Buradan Z koordinatı hesaplanıyor, ardından da X ve Y koordinatları. Ama şu anda muhtemelen daha iyi algoritmalar ortaya çıkmıştır. Bu hesapların yapılması ciddi matris hesaplamaları gerektiriyordu.
 
Üst