Torna için taşlama aparatı

Herhalde 3000 rpm spindle alan tek müşteri benim, o yüzden iki hafta sonra teslim edeceklerini söylediler. Herifler bana özel spindle yapıyorlar :katil2:

• Beğen
Reactions: fmy
Hertz Antalya'da küçük bir atolyede girişin sonucu emeklerle kurulmuş bir firma benim bildiğim.
Trifaze neden aldın? Bu güç ve hızda monofaze yeterli değil mii?
Trifaze VFD daha pahalı olur sanki!!
Bence siparişi değişmelisin.

380V'u alıp direk motoru bağlayamazsın zannedersem. Çünkü yıldız üçgen bağlantısı motorun içinde yapılmış.
Ani kalkış motora bile sıkıntı. Muhtemelen sargı yakar.

Yani bu spindle'lar normal asenkron motorlar gbi değil. Bir nev VFD ile kullanıma göre yapılıyorlar. Titreşim, darbelenme vs olmaması için mıutlaka bir vfd ile düzenli frekansla gelmesi lazım.

Aslında şuradaki gibi taşı küçük tutup motoru küçük tutman lazım.

Büyük taş kullanacaksan,
büyük motor ve büyük şaft demek
3fazlı (380 girişli) vfd'ler 4 kW ve üstü içindir.
@taydin abinin aldığı motor 2.2k faz-nötr çalışan bir vfd tercih etmeli 2.2k vfd alırsa biraz limitlerde çalışacağı için 3kw bir vfd ile gayet rahat sürebilir 220V'da.

Siz sürücülerde 3 tane giriş barası görünce 380 zannediyorsunuz ülkenin neredeyse hepsi böyle zannediyor böyle yapıpda vfd'den kömürlü tren gibi duman attıran çok insan gördüm.

Evet vfd'lerde R-S-T veya L1-L2-L3 yazar ama nasıl 220'de çalışıyor bu?
şebekesi 110 olan ülkelerde sanayi 220V.
şebekesi 220V olan ülkelerde sanayi 380V.

Sanayisi 220 ise doğrultunca 310 olur.
Sanayisi 380 ise doğrultunca 530 olur.

Bu 4kw'dan küçük vfdler 220 ac giriş-dc ye çevirince 310.
yani vfd 310 dc barası ile çalışır sen 530 girersen kısa süreli yakın mesafeden seyir imkanı veren havai fişek gösterisi izlersin.

Monofaze VFD'ler 2.2kw'a kadardır. 2.2kw üzeri için trifaze şebeke gerekir.

Bu monofaze sürücülerin de çıkışında U- V -W olur. Benim bildiğim trifaze filan değil 1 tanesi yön içindir. Spindle girişinde de UVW bulunur. Yıldız üçgen bağlantısı zaten motorun içinde yapılmıştır.
Dolayısıyla ben zaten bu spindle motor direk trifaze ile çalışmaz diye biliyorum. Ancak motoru parçalayıp o yıldız üçgen bağlantısından girerseniz bir ihtimal trifaze ile çalışır diye biliyorum.

Esasen bence @taydin n merkezkaç olayı ve büyük taş olayı sorun çıkaracak. Mümkünse spindle siparişini eğer halen üretmedilerse bekletip kararı tekrar düşünmekte fayda var.
Trifaze olmasa motor dönmez. VFD çıkışları trifaze olup gerilim ve frekans ile oynanır V/F gerilim bölü frekans oranı ile hız kontrolü yapılır.
Trifaze olmayan sistemde yıldız üçgenden bahsedilemez.
ilk cümlenizde doğru değil örnek link attım.

taşlama işlemi çok hassas bir iş, taşı doğru yataklamak(paralellik, diklik ve boşluksuzluk) çok önemli. direk spindıla bağlamak problem olabilir. Çünkü arel spindle kullanılarak cnc yapan arkadaşlar belirli bir zaman sonra bu spindle ı değiştiriyorlar.

Trifaze neden aldın? Bu güç ve hızda monofaze yeterli değil mii?

ER32 pens, 3000 rpm ve 1 kW sağlayan başka motor göremedim katalogda.

380V'u alıp direk motoru bağlayamazsın zannedersem. Çünkü yıldız üçgen bağlantısı motorun içinde yapılmış.
Ani kalkış motora bile sıkıntı. Muhtemelen sargı yakar.

Monofaze motorlar da var katalogda, ama benim anlamadığım olay şu: Spindle devrinin ayarlanabilir olması için bu motorların hepsinin üç fazlı olması gerekmiyor mu? Üç fazlı motor ile, VFD kullanarak, neredeyse hiç tork kaybı olmadan geniş aralıkta devir ayarı mümkün. Monofaze motorda bu mümkün değil. O zaman bu monofaze motorlar ne işe yarıyor?

ER32 pens, 3000 rpm ve 1 kW sağlayan başka motor göremedim katalogda.

Monofaze motorlar da var katalogda, ama benim anlamadığım olay şu: Spindle devrinin ayarlanabilir olması için bu motorların hepsinin üç fazlı olması gerekmiyor mu? Üç fazlı motor ile, VFD kullanarak, neredeyse hiç tork kaybı olmadan geniş aralıkta devir ayarı mümkün. Monofaze motorda bu mümkün değil. O zaman bu monofaze motorlar ne işe yarıyor?
Faz kırparak hız kontrolü yapan cihazlar var.
Ben tek faz giriş tek faz çıkış frekans konvertörü görmedim hiç.

3 fazlı motorlar her zaman daha avantajlı abi basit hız kontrol imkanı, güç tüketimi tüketimi gibi avantajları var bunların yanı sıra dönüş yönü değiştirmekte çok kolay.

senin ortamında müsait tesisatında bu güçte bir motor için 380V gerekli değil zaten herhangi bir evde hatta türkiyede elektrik bulunan her yerde çalıştırılabilir.

Benim bildiğim BÜTÜN VFD'ler trifaze çıkışlıdır. Giriş monofaze de olabilir trifaze de olabilir, ama çıkış mutlaka trifaze olması lazım. Yoksa monofaze motorun devrini, geniş aralıkta ayarlayamazsın. Çok dar aralıkta ayarlanabilir, ama bu aralıkta bile çok belirgin tork kaybı olur.

Benim özellikle trifaze GİRİŞLİ ve 4 kW VFD düşünmemin sebebi, her aldığım aleti veya ekipmanı birden fazla yerde kullanabilecek şekilde seçmek istemem. Mesela ola ki ileride router yapacağım. Bu VFD orada da görev yapabilsin.

Benim bildiğim BÜTÜN VFD'ler trifaze çıkışlıdır. Giriş monofaze de olabilir trifaze de olabilir, ama çıkış mutlaka trifaze olması lazım. Yoksa monofaze motorun devrini, geniş aralıkta ayarlayamazsın. Çok dar aralıkta ayarlanabilir, ama bu aralıkta bile çok belirgin tork kaybı olur.

Benim özellikle trifaze GİRİŞLİ ve 4 kW VFD düşünmemin sebebi, her aldığım aleti veya ekipmanı birden fazla yerde kullanabilecek şekilde seçmek istemem. Mesela ola ki ileride router yapacağım. Bu VFD orada da görev yapabilsin.
zamanında AC tek fazlı bir motoru 3 Fazlı motorlar için üretilmiş VFD ile sürmüştük lambalar ile kandırıyorduk 3 fazlı motor bağlı zannedip sürüyordu ama tek fazlı motor sanki zurna çalınıyor gibi sesler çıkarıyordu pek sevmiyorlar değişken frekansı.

Bu arada abi 4kW vfd alacaksan vfd'ye oto tunning yaptırma motoru tanımasın.
Eğer motoru tanırsa 4kW vfd 2.2 gibi çalışmaya başlar 2.2 gibi çalışırken en ufak 2.2 için belirlediği akımın üstüne çıksa hop kardeşim nereye diyip bırakır motoru sürmeyi 4kw zannedip sürsün gerekirse önüne bi tane '6A 3PH' sigorta koy o korusun motoru.

taşlama işlemi çok hassas bir iş, taşı doğru yataklamak(paralellik, diklik ve boşluksuzluk) çok önemli. direk spindıla bağlamak problem olabilir. Çünkü arel spindle kullanılarak cnc yapan arkadaşlar belirli bir zaman sonra bu spindle ı değiştiriyorlar.

Spindle motorun eksenini mümkün olduğunca torna eksenine paralel hale getirmeye çalışacağım. Ama bunun çok hassas olması önemli değil. Diyelim dikeyde 3° ve yatayda 2° kayıklık var, taşın yüzeyini traşlayıp torna eksenine paralel olmasını sağladığımız için bunun bir önemi olmayacaktır. Önemli olan taş traşlandıktan sonra motorun hiç yerinden kıpırdamaması.

Alacağım sonuç tamamen bu motorun rulman kalitesine ve boşluğuna bağlı olacaktır. Ben bu motorda hem salgının ölçülemeyecek kadar az olacağını, hem de hiç boşluk olmayacağını, hem de balansının da doğru yapıldığını ve yanal titreşim olmayacağını varsayıyorum.

Bu arada abi 4kW vfd alacaksan vfd'ye oto tunning yaptırma motoru tanımasın.

Şimdi baktım da, aynı markanın 1.5 kW monofaze VFD 2500 TL, 2.2 kW monofaze VFD 3000 TL, 4 kW trifaze 6000 TL. Fiyat farkı çok fazla, monofaze almak daha mantıklı gibi. Yarın siemens otomasyon ürünleri ile iş yapan arkadaşım fiyat alacak, daha iyi fiyat alır muhtemelen. Ona göre karar vereceğim artık.

Esasen bence @taydin n merkezkaç olayı ve büyük taş olayı sorun çıkaracak

Merkezkaç olayı motor için nasıl bir sorun çıkaracak anlamadım. Motor mili neredeyse hiçbir merkezkaç kuvveti görmeyecek. Sadece taş görecek merkezkaç kuvvetini. 35 m/s yüzey hızına kadar da çalıştığı belirtildiğine göre, belli bir devri geçmedikten sonra taş için de merkezkaç sorunu yok.

Motor gelsin, doğrudan 380 V vereceğim ve bu durumda 3000 rpm ile dönecek. Ama değişik taş çaplarını kullanabilmek için devir ayarı lazım. 200 mm lık taşı 3000 devirden biraz aşağıda, 150 mm lik taşı da 4000 devirden biraz aşağıda çalıştırmak en iyisi.

Bir de şunu test edeceğim: Motor ağırlığı 11.5 kg, eğer çok ani kalkış yapıyorsa bu sakıncalı. Hele bir de 200 mm taş varken ani kalkıyorsa ilk kalkış anında takım tutucusuna büyük darbe vuracak. Adeta tornanın takım tutucusuna çekiç ile vurmak gibi. Bu durumda yumuşak kalkış özelliği olan bir VFD almak lazım.

üstadım verdiğiniz listede aldığınız motorun etiket bilgilerine baktığımda sürücüsüz 380V'la çalıştırılmaması gerektiğini anlıyorum.

üstadım verdiğiniz listede aldığınız motorun etiket bilgilerine baktığımda sürücüsüz 380V'la çalıştırılmaması gerektiğini anlıyorum.

Nasıl o sonuca varıyoruz? Motorun nominal çalışma gerilimi 380 V, nominal çalışma frekansı 50 Hz. Bunun dışında neyi eksik bırakıyoruz?

Nasıl o sonuca varıyoruz? Motorun nominal çalışma gerilimi 380 V, nominal çalışma frekansı 50 Hz. Bunun dışında neyi eksik bırakıyoruz?

bu forumda bi başka konuda düştüğüm bi mantık hatası vardı yine aynı durum söz konusu. verdiğiniz tabloda üç ayrı frekans var 40, 50 ve 75. benim anladığım 3000 devrin 75Hz alınabileceği. tabi spindel motorlardan çok anlamadığımı yine belirteyim.

not: 3000 devir baz olarak belirtilmiş. şimdi farkettim kafanızı karıştırdığım için özür dilerim. 380V'ta sürücüsüz çalıştırılabilir.

Son düzenleme:
Aldığım motor aşağıdaki tablodaki ilk sıradaki motor (HM90-10). Baz çalışma voltajı 380 V. Bir de opsiyonel 220, 220/380 demiş, bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum. Baz çalışma frekansı da 50 Hz. Baz devir sayısı da 3000 rpm. 40 Hz için 2400 rpm, 75 Hz için de 4500 rpm.

Ben de tabi daha önce spindle motor kullanmışlığım yok, ama 380 V ve 50 Hz şebekeye bağlarsak bunun dönmesi lazım. Benim buradaki tek endişem, yumuşak kalkış olmayacağı için ani darbe oluşması. Onu göreceğiz. Eğer böyle ani darbe oluyorsa VFD alıp yumuşak kalkış, yumuşak duruş tanımlamak lazım.

1668704969803.png

Aldığım motor aşağıdaki tablodaki ilk sıradaki motor (HM90-10). Baz çalışma voltajı 380 V. Bir de opsiyonel 220, 220/380 demiş, bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum. Baz çalışma frekansı da 50 Hz. Baz devir sayısı da 3000 rpm. 40 Hz için 2400 rpm, 75 Hz için de 4500 rpm.

Ben de tabi daha önce spindle motor kullanmışlığım yok, ama 380 V ve 50 Hz şebekeye bağlarsak bunun dönmesi lazım. Benim buradaki tek endişem, yumuşak kalkış olmayacağı için ani darbe oluşması. Onu göreceğiz. Eğer böyle ani darbe oluyorsa VFD alıp yumuşak kalkış, yumuşak duruş tanımlamak lazım.

20214 eklentisine bak

üstadım kafanızı karıştırdığım için özür dilerim. 3000 devrin baz devir olduğu gözümden kaçmış. sonradan farkettim ve ilk mesajıma not olarak ekledim. 380V'ta sıkıntısız çalışması lazım.

üstadım kafanızı karıştırdığım için özür dilerim. 3000 devrin baz devir olduğu gözümden kaçmış. sonradan farkettim ve ilk mesajıma not olarak ekledim. 380V'ta sıkıntısız çalışması lazım.

Rica ederim, dediğim gibi ben de konuya %100 hakim değilim yanılabilirim :)

Karaköy/Menevşe han'da mervesan'ün üst katında sürücü satan bir yer var. Orayı düşünebilirsin.

Bu arada senin elinde zaten 2kw serve spindle motoru gibi bir motor yok muydu? Onu kullansan.

Bakalım yarın arkadaş fiyat alsın ona göre karar vereceğim. Elimde boşta spindle motor yok.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back