Koronaya karşı ultraviyole önlem

taydin

Timur Aydın
Staff member
İşim gereği yurtdışından sürekli kargo geliyor. Riski azaltmak için bir UV-C armatür aldım ve gelen herşeyi ışınlıyorum :D

IMG_20200319_132716.jpg

IMG_20200319_132805.jpg

UV-C lambalar, sterilizasyon uygulamalarında yaygın olarak kullanılıyorlar. Ameliyathanelerde havadaki mikropları öldürmede, kuaförlerde makasları ve diğer aletlerin sterilizasyonunda hep bu lambalar var.

Benim araştırdığıma göre 10 saniye gibi bir zamanda mikrobun veya virüsün DNA yapısını bozuyor. Gerçi bazı yerlerde virüsler tekrar toparlanabiliyor diyor ama neyse.

Ama bunları dikkatli kullanmak lazım. Çok uzun süreli göze gelirse katarakta sebebiyet veriyor. Cilt için de zararlı. Genel olarak güneşin altında nasıl uzun süre kalınmaması tavsiye ediliyorsa, veya kaynak yaparken koruyucu elbise ve maske gerekiyorsa, bu ışına da uzun süre maruz kalmamak ve gereken tedbirleri almak lazım.

Herhalde mikrop öldürme işlemini yaparken kısa sürede olsa ışığa sizde maruz kalmıyorsunuz değilmi?

Metal çerçeveye bağlı. Dolayısıyla ben ışınlarken arada o metal saç var. Direkt olarak bana gelmiyor.

Direkt olarak gelse de birkaç dakika ile bir tehlike ortaya çıkmaz. Ama saatlerce maruz kalınca güneş yanığı ve gözlere kum kaçmış gibi gözlerin kaşınması gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Ölümcül hastalık olması için (cilt kanseri vs) yıllarca düzenli maruz kalmak lazım.

Ben metal ark kaynağı işi de çok yapıyorum ve onlarca yıldır yapıyorum. Sürekli kaynak arkından çıkan aynı kategorite ultraviyole ışına maruz kaldım. Eğer birşey olsa şimdiye kadar olması lazımdı :)

onu öyle açıkta çalıştırma, cilt kanseri olursun. lambayı ışık sızdırmayacak şekilde kutula, fanlı bir sistemle oda havası bu kutuya girip çıksın, hava dezenfektörü yapmış olursun. oda havasını 1 saatte geçirecek kadar da debisi olsun (100m3 oda için 100m3/saat gibi)

Herkezin bünyesi farklıdır sarışın biri yazın güneşte onbeş dakika kalsa istakoz gibi olur tüm gece güneş yanığından uyuyamaz .Bünye farklı olduğundan etkileride farklı olur.Nasıl ki bir tahtayı güneş ışığını odakladığında bir mercekle yakabiliyorsa ve hiç kimsede bu ışık beni etkilemez diyemiyorsa bu tür olaylarda dikkatli olmak gerekir.Gücü farklıdır ille o dalga boyunu verir diye bir kıstas yok .Riske girmeye değermi?

onu öyle açıkta çalıştırma, cilt kanseri olursun. lambayı ışık sızdırmayacak şekilde kutula, fanlı bir sistemle oda havası bu kutuya girip çıksın, hava dezenfektörü yapmış olursun. oda havasını 1 saatte geçirecek kadar da debisi olsun (100m3 oda için 100m3/saat gibi)

Bu kadar tehlikeli değil bu arkadaşlar :D bundan 15 sene önce fotorezist yöntemli PCB yaparken 30 W olanını kullandım (UV-B ampul bulamadığım için bunlarla idare etmiştim). Bu lamba 15 W.

Dediğin hava temizleme sistemi iyi fikir. Bir salyangoz fan ile yapılabilir.

Herkezin bünyesi farklıdır sarışın biri yazın güneşte onbeş dakika kalsa istakoz gibi olur tüm gece güneş yanığından uyuyamaz .Bünye farklı olduğundan etkileride farklı olur.Nasıl ki bir tahtayı güneş ışığını odakladığında bir mercekle yakabiliyorsa ve hiç kimsede bu ışık beni etkilemez diyemiyorsa bu tür olaylarda dikkatli olmak gerekir.Gücü farklıdır ille o dalga boyunu verir diye bir kıstas yok .Riske girmeye değermi?

Benim bünye güneşe çok duyarlı. Güneş şemsiyesinin altında 1 saat güneşte dursam yanıyorum :katil2:

hocam uvb olsa kısa süreli maaruziyet kabul edilebilir ama uvc oldukça yüksek enerjilidir, normalde dünya yüzeyine hiç gelmez, ozon tabakası tarafından tutulur. spektrumda bunun bir üstü x ışınları, hatta senin lamba tahminimce az miktarda x ışını da yayıyor olabilir...

hocam uvb olsa kısa süreli maaruziyet kabul edilebilir ama uvc oldukça yüksek enerjilidir, normalde dünya yüzeyine hiç gelmez, ozon tabakası tarafından tutulur. spektrumda bunun bir üstü x ışınları, hatta senin lamba tahminimce az miktarda x ışını da yayıyor olabilir...

Risklerini belirtiyoruz işte :) Uygun tedbirler alındıktan sonra UV-C güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Örneğin TIG kaynağının arkı, UV-C açısından çok zengindir. Ben elimdeki makinayı yeni aldığımda birkaç saat kısa kollu tişörtle kaynak yapmıştım. Kollarım ve boynum sanki denizde yanmışım gibi kararmıştı. Artık deri kaynakçı ceketi giymeden TIG kaynağı yapmıyorum. Ceket olunca (maske zaten olacak) bir sıkıntı olmıyor.

Yani şöyle diyelim. Uygun tedbirleri bilince ve devreye alınca UV-C yi sterilizasyon amaçlı kullanabiliriz. Ama bilinçsiz kullanılırsa da zararlı tabi.

Bu arada bu lambayı çalıştırırken dikkatimi çekti. İlginç bir koku çıkıyor. Çok hafif yanık kokusu gibi. Bunu araştırdım. O koku, UV etkisiyle parçalanan organik moleküller sonucunda oluşan sülfür kokusu imiş.

Bu arada bu lambayı çalıştırırken dikkatimi çekti. İlginç bir koku çıkıyor. Çok hafif yanık kokusu gibi. Bunu araştırdım. O koku, UV etkisiyle parçalanan organik moleküller sonucunda oluşan sülfür kokusu imiş.

İçindeki balast yanıyor olmasın :)

İçindeki balast yanıyor olmasın :)

Benim de ilk aklıma gelen o oldu :D Hatta hemen kapattım lambayı. Zaten lambayı zor buldum, genel olarak stok sıkıntısı var, millet işi gücü bırakmış ultraviyole lamba alıyor herhalde. Ama balast ısınmıyor. Koku da zaten yanan plastik gibi keskin bir koku değil, çok daha hafif bir koku.

ozon da olabilir, uv ile 3o2<--->2o3 reaksiyonu oluyor, ozon tabakası uvc yi böyle tutuyor

ozon da olabilir, uv ile 3o2<--->2o3 reaksiyonu oluyor, ozon tabakası uvc yi böyle tutuyor

Ultraviyole ışığın ozon oluşturması için dalgaboyunun 200 nm altında olması gerekiyormuş. Benim lamba, mikrop öldürme için optimize edilmiş ve bunun da en optimum dalgaboyu 254 nm.

Hatta 254 nm dalgaboyundaki ultraviyole ışık ozonu parçalıyormuş. Çevreciler duymasın :cheeky2:

Birkaç yıl önce medikal bir cihazı araştırırken UV ile ilgili kaynaklarıda okumuştum.Diğer bazı konularla ilgili araştırmalarımda da gördüm ki malesef ülkemizde bazı konularda oldukça az bilgi var. Bir Amerikali profun ,teknisyeni ile 1955 yılında yaptığı cihazın elektrodun da kullandığı solüsyonun ne olabildiğini 2018 yılında kimyanın aynı branşındaki koca koca proflar bilemiyor ve sallıyor .Birde bu bilgileri lütufmuş gibi söylüyorlar.Birine dayanamadım "Hocam ya bunu adamlar amerikada cihazını 50 yıl önce yapmışlar biz burada elektroddaki kimyasalın ne olduğunu bilemiyoruz"

Yine demin Ultaviyole ile ilgili 1954 yılında yayınlanmış bir kitaba şöyle bir baktımda adamlar ne biçim araştırmışlar.İstediğin dalga boyunda,güçde lambaları gerekli makinaların olursa bu kitapdaki bilgilerle rahatlıkla imal edebilirsin.

Bizi hazırcılığa çok alıştırdılar. Akdeniz insanı olarak da zaten belli bir tembellik, rehavet de var ...

Ne zaman millet olarak birşeyleri yapmaya kalksak, hemen devreye girip "biz size, sizin maliyetten daha ucuza satalım, ne uğraşacaksınız" deyip vazgeçirdiler.

Yakın zamandan örnek. Türkiye kendi IHA'ları için daha termal gece görüş yapamıyorken, piyasadaki maliyetinin 10 katına satıyorlardı bize. Tam biz o işi öğrendik ve yapmaya başladık, fiyatı 20 de birine indirdiler! Amaç aynı, hazır alalım, öğrenmeyelim. Askeri teknolojide bu tembelliği ve hazırcılığı aştık, darısı diğer iş kollarının başına.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back