Şemadaki bu komponenet nedir?

Omega

Kıdemli Üye
Bir datasheet de gördüğüm okla gösterdiğim malzeme nedir?
bu nedir.png

Bu bir ripple rejection test devresi olduğu için oradaki şey 120 Hz sinyal üreteci olmalı. Niye AC güç kaynağı çizmemişler ki?.

Gösterim biraz tuhaf olmuş. 120Hz sinyal olduğu kesin ama orda sinyal kaynağımı var yoksa 120hz mi oluşuyor belli değil.

şebeke 50-60hz tam dalga doğrultma sonucu 60hz de 120 adet tam dalga oluşur. o kondansatörde ripple ları filitre etmeye çalışır. buna bir atıf mı yapmışlar belli değil...

Bu fairchild ın datasheeti ve bu konu ile ilgili datasheetde başka hiçbir not yok.Test devresi diyede bir bilgi yazı vs yok

Değişik yük değerlerinde oluşan ripple'ı ölçen bir ölçü aletidir (en mantıklısı bir osiloskop) diye düşünüyorum.

İyide hocam ripple ı ölçmek için regülatörün çıkışına bağlaması gerekmezmi?

Regülatörün girişteki 120 Hz ripple'i ne kadar azalttığını gözlemlemek için hem girişi hem çıkışı ölçmen lazım. O yüzden adı da "ripple rejection" yani "ripple reddetme" ve dB olarak ifade edilir. Mesela girişte 1 Vpp ripple var, çıkışta da 10 mVpp ripple varsa, ripple rejection 40 dB dir.

Datasheet'i eklersen en azından konu nedir oradan gideriz.

Forum istatistikleri

Konular
5,777
Üyeler
2,460
Son üye
ByMalicious

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back