Pil kapasitesini ölçmek

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Güç kaynağı projemin şarj bölümünde de bir tavsiyeye ihtiyacım var.

Normalde 1 amper ile şarjı başlattım ve şarj 1 saat sonra bitti. şarj boyunca Akım x Süre(saat cinsinden) = kapasite A/h ekrana yazdırmayı planlıyorum. şarj booyunca kapasite artacak ve şarj sonunda en son değerini alacak. Buraya kadar her şey tamam.

Ancak akım ayarı pot ile yapılıyor ve ben şarj başlamadan önce ayarlanmış akım değerini referans alıp şarjı başlatacağım. Şarj sırasında akım potuna müdahale olursa hesaplama yanlış olacak. Çünkü hesap için şarj akımı değişkenine işlem başındaki değeri aktarmış olacağım. Pot analog olduğu için müdahaleyi engelleyemem ancak akımı sürekli ölçebilirim. Değişken akıma göre bir algoritma nasıl olmalı?

Yazarken düşüneyim; Kaba düşünelim. 1 saat 1 amper ile şarj devam etti, 1 saat sonra biri potu çevirdi 2amper yaptı 1 saat daha geçti ve pil doldu. kapasite ne olur..
önce pil 1A/h depoladı sonra 2A/h depoladı. O zaman toplam 3A/h kapasite aktardık pile..

Bu işlemi her saniye yapsam.
çekilen akım x 1sn(saat) = kapasite
toplam kapasite = toplam kapasite + kapasite
desem olurmu acaba...

Biraz karıştı sanki en iyisi deneme yapıp sonucu görmek...

Eğer o potansiyometre her saniye ciddi bir şekilde değiştirilmiyorsa o saniyelik toplama işlemi çok doğru bir sonuç verecektir. Kötü niyetli biri tam ölçüm yapacakken potu değiştirip 1 ms sonra eski haline getirebilir, ama böyle senaryolar gerçekçi değil.

(Bu senaryoyu engellemenin yolu da var aslında, integral devresi kullanmak.)

Aslında pil ölçümleri yapılırken akımın hiç değiştirilmemesi lazım. Piller karakterize edilirken farklı sabit akım değerlerinde baştan sona tek tek ölçülür.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back