Freze için "kendin yap" vakum tabla

ABS için ısıtmalı tabla ve kapalı cihaz gerekiyor diye okuyorum sağda solda. PLA yeterince mukavemetli olmazsa (vida sıkılınca parçalanırsa) ABS ile denemem gerekecek mutlaka. Bir de flex filament kullanmak da işime yarar (o-ring ve conta yapmak için).

Şu videodaki vakum fincanı 3d printer ile bastım. Aynı videonun açıklamasında 6 mm EPDM fitil kullandığını söylüyor. Ben de aşağıdan böyle bir fitil aldım

Ama şimdi fitili vakum fincanı oluğuna sokmaya çalışıyorum, girmesi imkansız. Zaten oluk mesafesi 4.70 - 4.75 mm gibi. Fitil de çok sert, artık fincanı kırmaktan korkuyorum.

Problem fitilde gibi duruyor. Aşırı derecede sert. Bir videoda adam bunu parmağı ile sıkıyor ve ezebiliyor. Benim fitili ben pense ile dahi ezemiyorum. Benim aldığım ya başka amaçlı bir fitil veya vasfını yitirmiş. Zaten leş gibi de kokuyor.

Kotu olmus abi. Fitilin yumusak olmasi lazim ki ezilip arada sizdirmazligi saglamasi lazim.

Bakalım başka bir yerden sünger gibi görünen fitil aldım. İnşallah o olur.

Yeni gelen fitil oluklara girdi. Ama gene de tam istediğim gibi olmadı, biraz yüksek kalıyor lastik. Benim istediğim, vakum altında iş parçasının tam olarak fincan yüzeyine oturması. Yani fitil biraz daha yumuşak olmalıydı. Bu şekilde olunca, vakumdan sonra bile iş parçası hala fitilin üzerinde olacak ve bu da titreşimlere sebep olacak gibime geliyor. Neyse, vakum altında deneyeyim bakalım. Belki de vakum gücü yeterince fazla olacak ve parçayı fincan yüzeyine bitiştirecek.

IMG_20200416_140349.jpg

IMG_20200416_140439.jpg

• Beğen
Reactions: fmy
Dün bu vakum fincanını denedim. Sonuç hüsran ... Hiç vakum tutmuyor. Sorun vakum rakorundan değil, muhtemelen fincanın kendisinden. Herhalde plastik tabakalar birbiri ile sızdırmaz şekilde yapışmıyor ve hava kaçırıyor. :kizgin3:

Bir fincan daha bastıracağım. Bu sefer çok düşük hız ve biraz daha yüksek sıcaklık kullanacağım. Böylece filament iyice erisin ve bir önceki layer'a iyice yapışsın.

Eğer bu şekilde de sızdırmaz olmazsa B planı, fincanı komple bir epoksi banyosuna daldırmak :D Uygun fiyata kiloluk epoksi bulmam lazım bir yerlerden.

Aslında bir de C planı var :) Parçayı ABS ile basmak (gene çok düşük hızda ve biraz yüksek sıcaklıkta) ve sonrasında da aseton ile cilalamak. Bu işlem fincanı sızdırmaz hale getirebilir belki.

..... aseton ile cilalamak. Bu işlem fincanı sızdırmaz hale getirebilir belki.
Bu aseton ile parlatma işini bende denedim ama vidolardaki gibi eski görünümlü plastiği parlatmadı .Benim yaptığım hafif yüksek bir platforma plastik parçasını koymak zemine aseton dökmek üzerini fanus gibi kapatmak 20-25 dakika beklemek .Ama pek birşey değişmiyor.Nerede hata yapıyorum?

Bu aseton ile parlatma işini bende denedim ama vidolardaki gibi eski görünümlü plastiği parlatmadı .Benim yaptığım hafif yüksek bir platforma plastik parçasını koymak zemine aseton dökmek üzerini fanus gibi kapatmak 20-25 dakika beklemek .Ama pek birşey değişmiyor.Nerede hata yapıyorum?

Ben denemedim daha ama süre yetersiz gelmiş olabilir. 1 gün bırakmayı deneyebilirsin.

Hocam tüm konuyu okumadım ama fitilin birleşim yeri açık kalıyor gibi anladım olayı. Kanal derinliğini bilemiyorum ancak o kanala otura o ring bulabilirsin... Ek yeri olmadığı için vakum oluşur düşüncesindeyim.

Hocam tüm konuyu okumadım ama fitilin birleşim yeri açık kalıyor gibi anladım olayı. Kanal derinliğini bilemiyorum ancak o kanala otura o ring bulabilirsin... Ek yeri olmadığı için vakum oluşur düşüncesindeyim.

Çok kaliteli fitil kullanıyorum. Fitil de kanala çok güzel oturuyor. Fitilin ek yeri de zaten üstten baskı yiyince birbirine doğru basıyor ve orası da sızdırmaz oluyordur. Ama gövdenin tamamı sızdırmaz olmadığı için kaçırıyor.

Kompakt olur hakkaten. Ben mevcut padi revize edeyim o zaman. Mevcut modelin içinde kavite var. Onu kaldırıp tek emiş deliği olacak şekilde yapacağım.

Mdf gibi birsey mi? Mumkunse Link verirmisin bir inceleyim.

Link bende de yok. Ama wikipedia sayfası var genel olarak anlatan

MDF gibi değil bu. MDF'de recine yok ve karbür olmayan kesici takımları çok çabuk köreltiyor. İçindeki elyaftan dolayı da akciğerlere zararlı. Kompaktın böyle sakıncaları yok.

Link bende de yok. Ama wikipedia sayfası var genel olarak anlatan

MDF gibi değil bu. MDF'de recine yok ve karbür olmayan kesici takımları çok çabuk köreltiyor. İçindeki elyaftan dolayı da akciğerlere zararlı. Kompaktın böyle sakıncaları yok.

Mdf mi zararli? Mdf nin mi icinde elyaf var anlayamadim. Marangozlar mdf yi cok kullaniyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back