Elektronikte Neden Tek Bir Büyük Kondansatör Yerine Birden Fazla Paralel Kondansatör Kullanılır?

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Youtubede dolaşırlen regüle veya başka devrelerde kullanılan 100nf gibi seramik kondansitörlerin kullanılma amacı gözüme çarptı. Benim gibi acemi olan arkadaşlar için iyi bir bilgi. Örnegin aşağıdaki regüle devresinde çıkıştaki C4 1uf kondansitörün yanındaki 100nf seramik kondansitörlerin kullanılma amacı yüksek frekanslı parazitleri şaseye aktarma hususunda daha başarılı ve etkili olmasıymış. Hangi tip kondansitörün yüksek frekansa karşı da tepkisini gösteren bir grafik daha var. Bu grafiğe baklıldıgında seramik kondansitörlerin yüksek frekansta geçişinin daha kolay ve zorlugunun diğerlerine göre daha az oldugu anlaşılıyor.
Sadece regüle devrelerinde amfi devreleri gibi başka devlerde de bu 100nf veya buna yakın kondansitörleri görmek mümkün.

Ekler

• Inkedregüle devresi_LI.jpg
    Inkedregüle devresi_LI.jpg
    85.6 KB · Görüntüleme: 155
  • 45.PNG
    45.PNG
    157.1 KB · Görüntüleme: 131
100 nf Oyuncak motorlarında, traş makinesi motorlarında , mikro işlemciler de vs. vs...
Kullanım alanı geniş...
Aslında başlıkla açıklamalar farklı
Başlıktaki paralel bağlı kondansatörlerden, aşağıdaki resimleri anlarım;
Resimde görünenler preampli dir.
images (1).jpg

images.jpg

Son düzenleme:
100 nf Oyuncak motorlarında, traş makinesi motorlarında , mikro işlemciler de vs. vs...
Kullanım alanı geniş...
7752 eklentisine bak
7753 eklentisine bak
@posta senin anlamanla ve benim anlatimim arasinda bir fark var. Bunu diger actigim konuda da gordum. Paylasiminiz icin tesekkur ederim. Eline emegine saglik.

Farklı konular...
Kondansator üzerine paylaşım olmuş.
Gün içinde forumu genellikle telefondan takip ediyorum.
Baştan okumadan, konunun özünü kaçırıp çeşitlilik anlamında cevaplar yazabiliyorum.
Kolay gelsin....

Kullanım alanı geniş...
7752 eklentisine bak
7753 eklentisine bak

Evet başlığa bakınca aslında ben de tam olarak bunu düşünmüştüm. Bu da çok önemli bir konu. Mesela lineer güç kaynaklarının doğrultucularında 1 tane devasa elektrolitik kondansatör yerine 2 veya 3 tane daha küçük elektrolitik paralel bağlanır. Bunun da amacı efektif ESR değerini azaltarak filtreleme performansını artırmak, bir de şarj akımlarını paylaştırarak her bir kondansatörün daha az zorlanmasını temin etmek.

@posta senin anlamanla ve benim anlatimim arasinda bir fark var. Bunu diger actigim konuda da gordum. Paylasiminiz icin tesekkur ederim. Eline emegine saglik.
Evet önceki mesajınızı şimdi okudum. Bazen insan anlattığını zanneder ama anlatamamıştır.
Hatta sevdiğim bir söz vardır. " Sizin anlattığınız, karşıdakinin anladığı kadardır. "

Üslübunuz dan tanıdım.

Biz ne soruyoruz sen ne diyorsun? Sen ben sorumu anladin mi?
Olur böyle şeyler....

Son düzenleme:
Evet önceki mesajınızı şimdi okudum. Bazen insan anlattığını zanneder ama anlatamamıştır.
Hatta sevdiğimi bir söz vardır. " Sizin anlattığınız, karşıdakinin anladığı kadardır. "

Üslübunuz dan tanıdım.
Olur böyle şeyler....
Hayirdir ilham perilerin mi geldi?Az onceki mesajinda kabullenmistin simdi şahlanisa gectin
Farz etti ki konu basligi ile icerik biraz farkli, icerigi okuduktan sonra 100nf seramik kondansitorun, elektrolitik kond sonra baglanma amacini anlatmaya calistigimi anlamadin mi? Bu konuyla ilgili eklemen varsa ekle. Ne uzatiyosun bu kadar. Konuyu darmadagin ediyorsun.
Benim uslubundan haz etmediysen actigim konuya cevap yazmazsin bu kadar basit... umarim anlamissindir.

Hayirdir ilham perilerin mi geldi?Az onceki mesajinda kabullenmistin simdi şahlanisa gectin
Farz etti ki konu basligi ile icerik biraz farkli, icerigi okuduktan sonra 100nf seramik kondansitorun, elektrolitik kond sonra baglanma amacini anlatmaya calistigimi anlamadin mi? Bu konuyla ilgili eklemen varsa ekle. Ne uzatiyosun bu kadar. Konuyu darmadagin ediyorsun.
Benim uslubundan haz etmediysen actigim konuya cevap yazmazsin bu kadar basit... umarim anlamissindir.
Sakin ol şampiyon. Şahlanış filan yok.
Sadece eski konuyu okuyunca; Üsluba dikkat edeceğiz.

Olur böyle şeyler...

Son düzenleme:
Olur tabii ki... (bilgi hak edene verilir)
Bana karşı üslubunuz da ısrar edecekseniz,
İsterseniz; forumdan da ayrılabilirim.
Benim bilgiyi hak ettigimi dusunen hocalarim, muhendis arkadaslar ve ustalar var bu forumda. Sen bu forumda kimin bilgiyi hak ettigini dusunuyorsan ona ver bilgini.
Actigim konularima katkidan ziyade( sadece bu konu degil diger konuma da) alakasiz cevaplarla bilgi kirliligi yapma.
Ben sana benim konuma yazma dedim forumdan cikip cikmaman senin tercihindir.

Laptop stand by entegre konusundaki üslubunuzu hatırlatınca kızdım.
Sadece bana karşı üslubunuzu düzelteceksiniz.
Tanımadığınız insanla senli, benli, olmayacak atarlı yazmayacaksınız.

Sadece beklenilen düzgün üslup ve saygı...
Tanımadığınız insanlara karşı saygılı olacaksınız.

Konuyu da fazla uzatmayalım.
Cevapta yazmayın.

Benim bilgiyi hak ettigimi dusunen hocalarim, muhendis arkadaslar ve ustalar var bu forumda. Sen bu forumda kimin bilgiyi hak ettigini dusunuyorsan ona ver bilgini.
Actigim konularima katkidan ziyade( sadece bu konu degil diger konuma da) alakasiz cevaplarla bilgi kirliligi yapma.
Ben sana benim konuma yazma dedim forumdan cikip cikmaman senin tercihindir.
Kaba uslubunuz bu forumda benzersiz. Daha önceden aranızda bir husumet mi var?

Laptop stand by entegre konusundaki üslubunuzu hatırlatınca kızdım.
Sadece bana karşı üslubunuzu düzelteceksiniz.
Tanımadığınız insanla senli, benli, olmayacak atarlı yazmayacaksınız.

Sadece beklenilen düzgün üslup ve saygı...
Tanımadığınız insanlara karşı saygılı olacaksınız.

Konuyu da fazla uzatmayalım.
Cevapta yazmayın.
Bence de uzatma. Ricami kabul etseydin buraya kadar gelmezdi konu. Yazma benim actigim konuma diyorum hala yaziyorsun. Gecen actigim konuyi allak bullak ettin burayi da ayni sekle cevirdin. Benim actigim konulara bak bakalim kimle ne sorun yasamisim???
Aramizda husumet felan yok. Diger konuyu bulandirdi bu konuyu da bulandirdi. Uslubum actigim konuyu bulandirana gore degisir.

Benim kimse ile husumetim yok. Olmaz da...
Bizler kendini bilen saygılı insanlarız. Karşımızdaki insanlardan da aynı saygıyı görmek isterim.

1-Laptop stand by konusunda @scorpion konu açmış,
Standby entegresini çıkartınca laptopa 19 Vdc voltaj veriyor, bu voltaj da standby entegreden ilerideki çiplere zarar veriyor.

Bende yazdım. Standby entegresini çıkartıca 3V3 - 5V bobinlerin birer ayağını kaldırın ilerideki çiplere voltaj gidip zarar görmesin.

Çünkü standby entegresi, laptopun çalışması için ileri giden voltajları dağıtır.
Sorunu çözmek için yardım etmek istedim.

SCORPİON dedi ki:
Biz ne soruyoruz sen ne diyorsun? Sen ben sorumu anladin mi?
Yazmış...

Laptoptaki sorunun cevabı yukarıda yazdığım.
@scorpion anlamadıysanız "sizin eksiğiniz"
Böyle davranmakla, Laptoptaki arızayı da çözemezsiniz. Anlamıyor, bilmiyor bir de saygısızca yanıt veriyor.
Konuyu bıraktım bir daha yazmadım.

2-@scorpion başlık açmış;
Elektronikte Neden Tek Bir Büyük Kondansatör Yerine Birden Fazla Paralel Kondansatör Kullanılır?

Bu sorunun yanıtı
Paralel olarak fazla kondansatör bağlanması, gürültünün azaltılması, efektif ESR direncinin filtre edilmesidir.
Yukarıda 2 resimde de preamplileri örnek verdim.
Benim anladığımı @taydin üstad ta aynı şekilde anlamış.

Ancak @scorpion regüle devresinin çıkışındaki filtre kondansatörünün yanına takılan 100 nf kondansatörü anlatmak istemiş,
Halbuki konu başlığından bu anlaşılmıyor.

@scorpion yazmış;
@posta senin anlamanla ve benim anlatimim arasinda bir fark var. Bunu diger actigim konuda da gordum.

Konuyu okuyunca eski konu aklıma geldi baktım.@scorpion saygısızca davranıyor.

Bende yazdım., beğendiğim bir söz vardır. "Anlatmak istediğiniz, karşınızdakinin anladığı kadardır."

Zaten sonrası da geldi abuk/sabuk cümleler...
periler/huriler, senli benli yazmalar. Böyle ukalalığa, saygısızlığa gerek var mı?

Konuyu daha fazla uzatmadan...
Bilgiyi paylaşmak için bu foruma yeni geldim.
Saygısızlıkla karşılaşınca biraz sabrettim. Tekrarı olunca bana yol göründü.
@Sercan, @taydin, @endorfin, @Omega belki ismini şimdi hatırlayamadığım bir kaç forum katılımcısı ile bilgi paylaştık.
Hepsine teşekkür ederim.

Elektronik güzeldir. Bilgiyi paylaştık.
Herkese hakkım varsa helal olsun.
Kalın sağlıcakla....

Forum yöneticileri üyeliğimi kapatabilir.

@posta ben sana o konunun sonunda hakkını helal et bura sanal ortam birbirimizi kırmayalım demedim mi hakkını helal et demedim öi? Bu konu da da benim yazdıgımla senin anlaman arasında fark var dedim diğer konuda da böyle oldu dedim. Sonunda da yine de teşekkür ederim sağolasın dedim. Sen tartışmayı tekrar alevlendirdin.
Kaç tane konu açtım kime ne saygızsa davranmışım??
Israrla anakartta entegreyi söküp 19v verdiğimi de iddea ettin ona da sinirlendim. Yok diyorum var diyorsun 19 v verdin diyosun...

@posta sizin elektronik bilginiz ortalama elektronikçilerin çok üstünde .
Bu tür tartışmalara alınmayın.

Burada da görülüyor ki başlıktaki konunun sebebi başka , 1.resimdeki küçük kapasitörün kullanılmasının sebebi başka.
2.resimdeki grafikte anlatılan konunun aslı bambaşka
Sizin ayrılmanıza ben üzülürüm.Konuları şahsi almayın lütfen

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back