Laboratuvar Tipi Güç Kaynağı Tavsiyesi

Yipman

Yeni Üye
Merhaba. Atölyemde kullanmak için labaratuvar tipi ayarlı güç kaynağı almak istiyorum. Birkaç ürün arasında karaksız kaldım. Bütçem 800TL civarıdır.

Unit UTP3315TFL-II 30V 5A
Korad KA3005D 30V 5A

Bu iki üründen hangisini tavsiye edersiniz veya sizlerin önerebileceği başka bir ürün var mı?

Ürünü satın aldım buyurun resimlerini inceleyebilirsiniz

IMG_20210422_142711.jpg
IMG_20210422_142740.jpg
IMG_20210422_144111.jpg
IMG_20210422_144116.jpg

IMG_20210422_144134.jpg
IMG_20210422_144147.jpg
IMG_20210422_144203.jpg
IMG_20210422_144258.jpg
IMG_20210422_144312.jpg

Son düzenleme:

Şu ikisini hemen çek derim.

Merhaba. Atölyemde kullanmak için labaratuvar tipi ayarlı güç kaynağı almak istiyorum. Birkaç ürün arasında karaksız kaldım. Bütçem 800TL civarıdır.

Unit UTP3315TFL-II 30V 5A
Korad KA3005D 30V 5A

Bu iki üründen hangisini tavsiye edersiniz veya sizlerin önerebileceği başka bir ürün var mı?

Bunların tasarımları birbirine çok yakın. Korad'ın üstünlüğü dijital arayüzünün olması.

Bence de Korad kullanım bakımından daha iyi. @Emir oztkn in tavsiye ettiği kablonun çok faydasını görürsün fakat onlar çok da kaliteli değil. Tavsiyem kabloyu kendin yapman olur. Bu tarz ucuz kablolardan çok aldım. Piyasadaki bir çok kabloyu kullandıktan sonra kendi yaptığım kablo dışında diğer tümüne verdiğim parayı çöpe atmışım gib hissettim...

Bu konulara göz atmanı tavsiye ederim:

(tavsiyem bu)

Yorumlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Kısa sürede elinizden geldiğince kendinize alıyormuş gibi yardımcı oldunuz. Korad'ı almaya karar vermişken birde Banggood'a bakmaya karar verdim ve şu ürünü buldum.
Wanptek DPS3010U 30V 10A
Kablo olarakta dediğiniz gibi kendim yapmayı düşünüyorum.

Bu Wanptek SMPS gibi duruyor. Diğer ikisi ise lineer. Yani bunları bir biri ile mukayese etmemek lazım. Bütçene göre Korad halen en iyi seçenek gibi duruyor. @Emir oztkn in paylaştığı linkteki fiyatta kaçmayacak bir fiyat. Zaten son 2 stok kalmış...

Bu Wanptek SMPS gibi duruyor. Diğer ikisi ise lineer. Yani bunları bir biri ile mukayese etmemek lazım. Bütçene göre Korad halen en iyi seçenek gibi duruyor. @Emir oztkn in paylaştığı linkteki fiyatta kaçmayacak bir fiyat. Zaten son 2 stok kalmış...
Ben attığım linkteki koradın fiyatına UTP3315TFL-II den aldım memnunum ama korad da ozaman aynı fiyat olsaydı kesinlikle koradı alırdım. Çünku hafıza olayı ve rahat akım ayarı büyük kolaylık sağlıyor. Onun haricinde bir farkı yok. @Sercan abiye katılıyorum. Stok 2 ihtiyacı olan kaçırmasın.

SMPS güç kaynakları doğrusal (linear) güç kaynaklarına göre daha verimli olmaz mı? Biraz araştırdığımda SMPS, Linear'a göre daha iyi diye söylemler oluyor acaba farkemediğim nokta nedir.

SMPS güç kaynakları doğrusal (linear) güç kaynaklarına göre daha verimli olmaz mı? Biraz araştırdığımda SMPS, Linear'a göre daha iyi diye söylemler oluyor acaba farkemediğim nokta nedir.

SMPS'ler lineer güç kaynaklarına göre çok daha verimlidir, boyutları küçüktür, fiyatları uygundur. Ama regülasyon, dinamik, ve gürültü performansları da lineer'lere göre oldukça kötüdür. Kullanım amacına göre uygun olanı seçmen lazım.

Elektronik devrelerin ve bazı entegrelerin istikrarlı ve sağlıklı çalışabilmesi için trafolu güç kaynağı daha iyi sanırım. O yüzden sizinde dediğiniz gibi Korad'ı almak daha uygun geliyor.

Korad yerine UNİT almanı öneririm.
Sevgili Dave amca EEvblog da korad ile ilgili tanıtım ve test yapmış.Hatalı olan bir özelliği vardı.Üzerinden zaman geçtiği için hatırlayamadım.O zamanlar o nedenle Unit almıştım.

Son düzenleme:
Evet Dave bir hata tespit etti. Firma onun tespitinden sonra Dave'in bulduğu hatayı giderdi diye biliyorum.

• Beğen
Reactions: 333
Korad'ı satın aldım. Masa üzerinde yerini yapıp uç bağlantılarınıda kendim hazırladım. Şuan için memnunum. Yüke bindikçe içindeki fanın hızı değişiklik gösteriyor. İncelediğim kadarıyla iç yapısı tekrar revize olmuş.

• Beğen
Reactions: 333
Güzel çalışmalarda, güle güle kullan. Bir inceleme açarsan forumda harika olur!

Korad'ı satın aldım. Masa üzerinde yerini yapıp uç bağlantılarınıda kendim hazırladım. Şuan için memnunum. Yüke bindikçe içindeki fanın hızı değişiklik gösteriyor. İncelediğim kadarıyla iç yapısı tekrar revize olmuş.

Resim koymazsan inanmam :D

Ben bu korad modelini aldim. Bugun elime ulasti. Zamansizlik tan cok kurcalayamadim. Sadece calisiyormu ona bakabildim. Merak ettiginiz bir durum var ise sorabilirsiniz. Nasil oluyor durum nedir bakarim.

Muhteşem! Güle güle kullan @Endorfin35+. Bir konu açıp genel bir inceleme yapabilir misin? Yeni cihaz ama imkan olursa içini açıp fotoğraflarsan da süper olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back