Zanussi Elektrikli Ocak Arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Evde kullandığım Zanussi dokunmatik, elektrikli ocak son zamanlar da mantıksız davranmaya başladı. İçini açtım belki benşm fark edebileceğim bir arıza vardır filan diye düşündüm ama göze çarpan hiç bir şey yok. Rölelere dışarıdan 12v vererek hepsini test ettim çalışıyorlar.

Mantıksız davranmasını şöyle açıklayabilirim.
Basıyorsun yanıyor, ama kendi kendine sönüyor, 1-9 kademeli sıcaklık ayarı var. 9'a alıyorum yanıyor, 8'e alıyorum sönüyor bir daha da yanmıyor. Normal de ayarlanan sıcaklığa gelene kadar yanması, sonra sönmesi ve soğuduğunda tekrar yanması lazım. Korkmaya başladım gece uyurken filan kendi kendine aktif olacak diye.

Bu mantıksız davranışlar ile ilgili bir fikri olan var mı?

20210328_165545.jpg
20210328_165352.jpg
20210328_165332.jpg
20210328_165308.jpg
20210328_165245.jpg
20210328_165239.jpg

20210425_140626.jpg

20210425_140644.jpg

Son düzenleme:
Öncelikle yeşil kartın besleme voltajı olan +5V geldiğini gör.

Eğer sadece belli bir ocakta saçmalayıp diğerlerinde doğru çalışıyorsa, saçmalayan ocağın ortasına uzanan sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Ama eğer hepsi saçmalıyorsa o zaman elektronik kartta sorun vardır.

Resimlerden anladığım kadarıyla sıcaklık sensörlerini okuyup değerlendiren sarı kart. Sonra da sıcaklık bilgisini dijital olarak yeşil karta iletiyor. Sarı olan kartın altında bir işlemci var diye düşünüyorum. Oraya odaklanmak lazım.

Sadece açtım, Rölelere 12v verip çalıştığını test ettim ve kapattım. Şuanda hiç çalışmıyor ocak.
Öncelikle yeşil kartın besleme voltajı olan +5V geldiğini gör.

Eğer sadece belli bir ocakta saçmalayıp diğerlerinde doğru çalışıyorsa, saçmalayan ocağın ortasına uzanan sıcaklık sensöründe sorun olabilir. Ama eğer hepsi saçmalıyorsa o zaman elektronik kartta sorun vardır.

Resimlerden anladığım kadarıyla sıcaklık sensörlerini okuyup değerlendiren sarı kart. Sonra da sıcaklık bilgisini dijital olarak yeşil karta iletiyor. Sarı olan kartın altında bir işlemci var diye düşünüyorum. Oraya odaklanmak lazım.
Yeşil kartın beslemesi 5.1v olarak geliyor.
Sarı kartın altının resmini çekmeyi atlamışım. Onun altında bir tane uln2003 vardı, birde dediğin gibi işlemciye benzer kare bir entegre vardı ama üstünü okumadım. Durumu daha feci hale getirmeden servisini çağıracağım. Gerçi her türlü anakart yanmış deyip geçirecekler de neyse...

Eski Siemens ocak elimden geçti, termokupl NO kontakları kapayıp bu gözlerin hala sıcak olduğunu gösteren 12v lambaları yakıyordu uyarı mahiyetinde. Muhtemelen bu anlayış değişmemiştir.

Eski Siemens ocak elimden geçti, termokupl NO kontakları kapayıp bu gözlerin hala sıcak olduğunu gösteren 12v lambaları yakıyordu uyarı mahiyetinde. Muhtemelen bu anlayış değişmemiştir.
Evet anlayış aynı gibi görünüyor. Elektrik verdiğimde yakmaya çalıştığım göze 0-9 arasında değer verebiliyorum ama rezistansların hiç biri ısınmıyor artık. Kapattığımda ise "H" harfi ile sıcak olduğunu gösteriyor. Değer girdiğimde rölelerinde çektiğini sesinden anlıyorum.

Evet anlayış aynı gibi görünüyor. Elektrik verdiğimde yakmaya çalıştığım göze 0-9 arasında değer verebiliyorum ama rezistansların hiç biri ısınmıyor artık. Kapattığımda ise "H" harfi ile sıcak olduğunu gösteriyor. Değer girdiğimde rölelerinde çektiğini sesinden anlıyorum.
Harici kabloyla denedin mi veya omaj kontrolü yaptın mı? Rezistans soketlerinde aşırı siyahlasma görüyorum yine.

Yok çok kurcalamadım. Daha feci hale getirip yeni ocak almak istemiyorum.
Korkulacak boyutta karıştırma yap demiyorum, pabuclu fişli kabloyla prize tak çıkar. 5 10 sn. Yeterli kizarmasini dahi bekleme ısınma hissediliyorsa durumu iyidir.

Roleleri yine söküp dışarda kontrol etmekte fayda var.

Korkulacak boyutta karıştırma yap demiyorum, pabuclu fişli kabloyla prize tak çıkar. 5 10 sn. Yeterli kizarmasini dahi bekleme ısınma hissediliyorsa durumu iyidir.

Roleleri yine söküp dışarda kontrol etmekte fayda var.
Aslında bende rölelerden ve yanındaki elemanlardan şüpheleniyorum ama içimden bir ses elleme diyor sürekli. Çünkü bozulunca amaan dursun kenarda diyeceğim bir şey değil. Ortak kullanım. Yapamayıp daha beter hale getirirsem hanımların gazabından kurtulamam. :katil2:
Ama tamir edersen de ileriki hobi masraflarını gerekçelendirmiş olursun ;) :p
Abi bu senin söylediğin sigarayı bırakıp parasını biriktirmek gibi birşey. İçerken her türlü o parayı buluyor insan ama bıraktıktan sonra o para hiç bir zaman eline geçmiyor.

O zaman her zamanki gibi bekleyelim 2 gün kendiliğinden düzelmezse senin sansinla, o zamam girisirsin :katil2: :dans2:

Daha iyi bir çözüm sunayım. Elektriğin birim fiyatı üretilen enerjiye oranla doğalgaza göre daha pahalı. Dolayısıyla şu marketlerde kampanyalarda satılan, hemen hemen hepsi birbirinin aynısı olan(kumtel vs) doğalgazlı olan setüstü yeni bir fırın alırsan zaten 3 ay'a kendini amorti edecek.. 3 ay sonra elektrik faturan ciddi seviyde düşmeye başlayacak zaten.
Birim fiyattan hesaplarsan öyle. Ama bunun kdv si var, ötv si var, trt katkı payı var, hizmet bedeli var, varoğlu var. 50tl faturaya 70-80tl ödüyoruz zaten. Fatura adetini çoğaltıp fazla fazla ödemenin bir manası yok. Zaten kapitalist sistem her türlü cepteki parayı alıyor. O yüzden böyle faturayı, geçim derdini filan düşünüp pek kasmıyorum. Bundan iki sene önce bizim mahalleye doğalgaz döşendi. Ben o zaman 800tl kira ödüyordum. Ev sahibi gelip daireye tesisat döşenmesi durumunda kirayı 1100₺ yapacağını söyledi. Bende "çıkarken, sayacı, boruları, petekleri, kombiyi söküp götüreceksem neden olmasın?" dedim, kapadı çenesini gitti.
Bana sorarsanız, ne kadar az fatura, o kadar kafa rahat. Elimde olsa suyu, interneti filan da elektrik üzerinden kullanıp tek faturayla yaşayacağım.

Doğalgaz yoksa doğru olan o tabi. Ama doğalgazın daha ucuza geldiği bir gerçek. Çevresine sorun şöyle çok çocuklu aile değilseniz ayda 20 - 25 TL yazın fatura gelir. Bunda duş için kullanılan sıcak su+ocak dahil oluyor. Tabi kirada evde tesisat yoksa ayrı mesele..

Sen yine şu fırını bir vurdur bakalım. Muhtemelen kendi kendine düzelecek.
Abi onu gönderdim servise fiyat bekliyorum.
Aynı ocağın yenisi 1200tl imiş. Duruma göre yenisini alırsam bunu da rahat rahat tamir eder satarım.

Yav gözün niye korktu ki, hem sen şerbetlisin :). Birkaç röle filan söküp ölçecektin ısıtıcıları dış beslemeyle ...

Ocak servise gitti. Tamir etmeyi deneyeceklerini söylediler. Bu gün geri dönüş yapıp tamirinin mümkün olmadığını, anakart değişmesi gerektiğini söylediler ve 1600tl fiyat verdiler. Şimdi sıkı durun. Ocağın kendisinin şuan satıştaki fiyatı1400tl.
Bunun anlamı şu olabilir. Bunun yedek parçası yok. Yap desek de bulamayacaklar ve bize sıfır ürün verecekler. Arada da 300-500 cebe indirmiş olacaklar.

Ocağı geri istedim madem gözden çıkardık birde ben kurcalayayım. (inşallah içine etmemişlerdir)

Şimdi yeni ocak alınacağı aşikar. Biraz bakındım indüksiyonlu ocaklar var. Bu konuya tam hakim değilim.
Açıklamalara göre el değince veya üzerine bişey dökülünce yakmıyor, üzerinde tencere tava olmayınca çalışmıyor vs gibi özellikleri var.
Benim merak ettiğim iki soru var.
Normal elektrikliden daha mı az, daha mı çok yakar?
Arızalanma olasılığı elektrikliye göre daha mı kolaydır yoksa daha mı sağlam dır?

İnternette birkaç yerde indüksiyon ocaklarının daha verimli olduğu anlatılıyor, çünkü sadece yemek doğrudan ısıtılıyor, tencere ve ocağın metal aksamı değil. Sağlamlık açısından arada çok fark yoktur, ikisinde de neticede elektronik kartlar var. Ama normal elektrikli ocakta güç elektroniği yokken indüksiyon ocakta olması lazım çünkü bobinler yüksek frekansla sürülüyor.

İnternette birkaç yerde indüksiyon ocaklarının daha verimli olduğu anlatılıyor, çünkü sadece yemek doğrudan ısıtılıyor, tencere ve ocağın metal aksamı değil. Sağlamlık açısından arada çok fark yoktur, ikisinde de neticede elektronik kartlar var. Ama normal elektrikli ocakta güç elektroniği yokken indüksiyon ocakta olması lazım çünkü bobinler yüksek frekansla sürülüyor.
Bende dünden beri araştırıyorum. Üzerine bir şey dökülünce yanıp yapışmaması, camın ısınmaması gibi güzel yanları olsa da yine iki tane sakıncalı durum var ortada.
Biri bu ocakların Trifaze çalışması. Evde trifaze priz yok. Monofaze ile sadece 2 gözü çalışıyor. Üçüncü hattı çekmek sıkıntı. Benim bozulan elektrikli ocak da trifazeydi gerçi ama ona U şeklinde bir metal parça ile köprü atmıştık. Tesisat kabloları da sağlam ki bu zamana kadar pek sıkıntı çıkarmadı. Bu sorunu metal parça ile aşabilirim ama ikinci konu daha sıkıntılı.

Üzerinde sadece metal alaşımlı tencere tava varken çalışıyor. Canımız her istediğinde ocağı keyfi çalıştıramıyoruz. Bizim evde geçen sene aldığımız granit tencere seti var. Dolayısıyla bu ocak da kullanılamayacak. Mesela plastik kaba delik delmek için tornavida ısıtamayacaksın :D, veya plastiğin kendisine şekil vermek için ısıtamayacaksın. Hadi bu gibi işler için evde küçük tüp bulundurabilirim ama tencerelerden vazgeçemem. Çünkü 2 bin tl verip ocak alsam birde, 1000 tl verip ona uygun tencere, tava, çaydanlık vs almam gerekecek. O yüzden ben yine elektrikli almayı düşünüyorum.

indüksiyonlu tencere seçer. alüminyum la çalışmaz. çelik tabanlı tencerelerin bile bir kısmıyla tam çalışır. bence arıza ihtimali daha yüksek.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back