Ender 3 Pro BLTouch modifikasyonu

Sercan

--
Benim Ender 3 Pro günümüzde biraz eski kalsada işimi görüdüğü için oldukça memlundum. Üzerinde 8-bit 1.1.4 versiyon anakart var. Marlin 1'in versiyonunu kullanıyor. En nihayetinde bir çizim yapıyorum ve bunu plastikten katmanlar halinde basıyor.

Son baskımda 4-5 kere yapışma sorunu yaşadım. Bunun da sebebi Z-eksen hizasından kaynaklanıyordu. Normalde sentil ile sorunsuz ayarlayıp çıktı alıyorum bu sefer bir türlü tuttaramadım.

Benim atölyede BLTouch halihazırda vardı. Hatta bunun montajı için yazıcıya ara parçayı da çıkartıp takmıştım. Fakat bağlantı kabloları olmadığı ve firmware güncellemem gerektiği için çok üşeniyordum. Üşendiğim kadar da varmış ya neyse!

IMG_20210408_102555.jpg

IMG_20210408_102551.jpg

Onca filemanti ve zamanı çöpe atınca artık BLTouch'ı kurmam gerektiğine karar verdim. Schumpeter'in fırtınasında olduğu gibi yaratıcı bir yıkım gerekiyormuş...

Creality firmasının orijinal BLTouch desteki Ender 3 Pro Firmware'ini yükledim. Kablolamayı yaptım. Tam iş bitti oh derken tabii ki çalışmadı.

IMG_20210408_114025.jpg

IMG_20210408_114139.jpg

Güncellenen: Bu konuda kullandığım ve çalıştığını gördüğüm firmware'leri ilerde kaynaklardan kaybolursa diye buraya ekliyorum.

Ekler

• Marlin-2.0.1_HEX.zip
    499.9 KB · Görüntüleme: 174
  • Marlin-bugfix-1.1.9-Ender3ProBLTouch.zip
    5.7 MB · Görüntüleme: 177
  • Ender-3Marlin1.1.6BLTouch.zip
    3.3 MB · Görüntüleme: 215
  • progisp+1.72.zip
    2.3 MB · Görüntüleme: 166
Son düzenleme:
Sorun şu; otomatik eve git dediğimde kafa ortaya sorunsuz geliyor fakat z ekseninde düzgün hareket etmiyor. Aşağı gideceğine yukarı gidiyor, BLTouch yukarı çekilmesine rağmen durmuyor. Aynı şekilde bad leveling de çalışmıyor. Kabloların yönlenrini çevirin, C7 kondansatörünü sökün, pull direncini sökün gibi internetteki bütün söylenenleri yaptım. Her şeyi 5 hatta 10 kere abartmıyorum belki 20 kere kontrol ettim. Fiziksel hiç bir sorun yokken gene de düzgün çalışmıyordu. Hatta Z eksene anahtarı gekrar geri taktım ama BLTouch sensörü de aktifti. Sensörün okuması gerektiği gibi anahtarla simüle ettiğimde cihaz sorunsuz çalışıyordu. Sorunun firmware kaynaklı olduğunu kesinleştirdim.

Schumpeter'in fırtınasında kapıldım artık ve bu artık zorunluluk oldu. İlk önce kendi derleyeceğim bir versiyon yapayım istedim ama bu da çok uzun sürecek hazırı var mı acaba diye bakındım ve şu siteye denk geldim.

Tam Marlin 2.0'a geçiş yapacağım için sevinirken bu versiyonun benim 8-bit kart için tavsiye edilmediğini okudum. Başlıkta 8-bit kartlar için yazdığından gene de kurdum ve sorunsuz çalıştı.

IMG_20210408_193013.jpg

IMG_20210408_193019.jpg

Ben gene de sayfa yazarının tavsiyesini dinleyip Marlin 1.1.9'u kuracağım. Zaten orijinal firmware de 1.1.6 derlemesi. Yani orijinalin biraz daha iyileştirilmiş bir versiyonu.

Garip bir şekilde tavsiye edilen 1.1.9 versiyonu çalışmadı. :oops:

2 günlük adanmışlığın artından geldiğim noktada sorunlarımı çözdüm gibi duruyor. Aslında dün zaten sorunu çözmüşüm de işi bilmediğim için bugün okuduğum yazıya kadar bir türlü sorunsuz çıktı alamıyordum.

BLTouch'ı sorunsuz bağladım. Creality'nin kendi sitesinden orijinal firmwareleri indirdim kurdum. Bu firmware düzgün çalışmadı. İnternetten edindiğim Marlin 2 firmware kurdum. Bu çalıştı fakat Z-ofset ayarını bir türlü veremiyordum. Yazıcı kafası Z-ofset miktarınca yukarıda kaldığı için tablaya yapışma sorunu hatta yer yer spagetti şekiller oluştu.

Kurduğum site benim 8 bit anakart için zaten Marlin 1x kurun diye kendi içinde başka bir derlemeyi (2. postta paylaştığım) gösteriyor. Bu firmware benim kartta hiç çalışmadı. Bende alternatif Marlin 1x arayışına koyuldum. Bir tane daha buldum ve yükledim. Bu da Marlin 2 gibi sorunsuz çalıştı ama aynı z-ofset sorunu vardı.

Ben sorunun firmware kaynaklı olduğunu düşündüğüm için araştırmaya devam ettim. Bu sefer aşağıdaki siteden Marlin 1.1.6 versiyonunu buldum. Kurdum çalıştı fakat aynı sorun devam etti.

1617953818566.png

Sorunun yazılım versiyon ya da derlemesi ile ilgili olmadığı belirginleşince Z-ofset değerini neden uygulamadığını araştırmaya başladım. Bütün ayarları defalarca yazıcı menüsünden ya da G kodları ile terminalden tekrar tekrar denedim. Taki aşağıdaki thingiverse yazışmasına denk gelene kadar sorunumu çözemedim.

1617954175643.png

Ben önce bed leveling yapıp, sonra eve git komutu verip, burada belirlediğim Z-ofset değerini kaydedip çalışmasını bekliyordum. Creality aşağıda göreceğiniz kendi videsonunda böyle tarif ediyor. Sonra da çıktı alıyor.

Gerçekte ilk önce eve git komutunu veriyorum burada Z-ofset oranını tespit ediyorum, sonra yatak hizalama yapıyorum ve Z-ofset değerimi kaydediyorum. Acaba her defasında bu yatak hizlama işini yapacak mıyım emin değilim. Eğer öyle ise bunu çözümü de Cura'da çıtkı öncesinde G29 kodu eklemek olacaktır...

İlk denemenin fotoğrafı, görüleceği üzere yapışma ile ilgili herhangi bir sorun kalmadı. Sadece başarısız denemelerden dolayı nozzle'ın etrafında biraz plastik kalıntısından kaynaklı ilk katmanda bazı yerlerde çok az topaklanma oldu.

IMG_20210409_105531.jpg

Benim en çok kurcaladığım ayar Z offset ve bed leveling olayı gerekmiyor. Herhalde o hazır derlenmiş firmware'lerde böyle bir zorunluluk koymuşlar. Bence sen kendi firmware'ini derle ve tam olarak ne yaptığını bil.

Benim en çok kurcaladığım ayar Z offset ve bed leveling olayı gerekmiyor. Herhalde o hazır derlenmiş firmware'lerde böyle bir zorunluluk koymuşlar. Bence sen kendi firmware'ini derle ve tam olarak ne yaptığını bil.
Başından beridir firmware derlemeye bulaşmamak için direndim ama bu iş artık zaruriyete doğru kayıyor. Dediğin gibi ne yapıldığını bilmediğimden, işin neresinde olduğumu ya da çerçevesini tespit edemiyorum..

BLTocuh için yazır kablo ve adaptörlerim olmadığından kendi yaptığım kablonun güç bağlantısını ISP portundan GND ve VCC ile aldım. Her defasında orayı söküp 6 tekli kabloyu hizalıyorum. Uygun bir adaptör yapıp derleme işini öyle denemem lazım, o da biraz zaman alır.

Alında elimde 8 bit bir başka kart daha var. Mekanik yapıyı kurup bunun üzerinde denemeler yapmak daha iyi olur. Hem lazım geldiğinde 3D yazıcım da emrime amede bekler. Gerçi ben bu kartı Proxxon dönüşümü için kullanmayı düşünüyorum.

Aldığım çıktının ilk katmanını ölçtüm. Cura ayarlarımda Standart Kalite baskı ayarlarını kullanıyorum, yani katman yüksekliğini 0.2 mm olarak ayarlı oldukça yakın bir değer.

IMG_20210409_114244.jpg

Z ofset değerimi -1.59'dan -1.61'e düşürerek -0.02 farkı giderecek ince bir ayar daha yapmış oldum.

IMG_20210409_114345.jpg

Denemek için bir çıktı daha alacağım.

İnce ayarı da yaptıktan sonra tablaya yapışma tatlı-sert denilen kıvamda çok başarılı oldu. Zaten ilk katman yüksekliği tam olarak istediğim hassasiyette.

IMG_20210409_124721.jpg
IMG_20210409_124801.jpg

Üsteki ikinci baskı!

IMG_20210409_124959.jpg

Tabla yükseklik ayarının sürekli değişmemesi için araya yaylı rondela ekleyip M4 somun ile sıkıştıracağım. Kendi yayları yumuşak olsa bile bu da bana biraz daha sert ve istikrarlı bir tabla sağlayacaktır. Sanıyorum bundan sonra işlem tamam!

IMG_20210409_130247.jpg

Ayarlar gene bozuldu. Z ofset gene tutarsız davranıyor, hayret yahu BLTouch öncesi 4 vida ile ayar yapıyor ve çok güzel çıktı alabiliyordum şimdi 5x5 grid bad leveling yapıyorum gene de çıktı vermiyor. Daha doğrusu ilk katman yapışmıyor.

Bir köşede tam oturuyor diğerinde havada kalıyor ya da kafa tamamen havada oluyor. İlk defa spagetti denilen durum başıma geldi. Bunu nasıl düzelteceğimide bilmiyorum. BLTouch ile bad leveling yaptığımızda yüzüye komple düz kabul edip sadece tablanın eğiminimi hesaplıyor yoksa tabladaki dalgalanmaları da tespit etmesi gerekiyor mu? Bence olması gereken yüzeyin düzlüğünü tespit etmesi ama öyle yapmıyor...

Octopi'ye Bed Level Visualizer eklentisin kurdum ve test ettim. Tabla görünümüm aşağıdaki gibi çıktı. Bu sonuç beni memnun etti çünkü yüzey alanım lineer görünüyor. Sadece sol ön ve arka köşelerde bir miktra çökme var, sağ taraf ise nispeten daha düz.

Ben aslında vidaları sıkıştırmadan evvel eski usul bir kalibrasyon yapmıştım yani tablanın düz olmasını bekliyordum.

Bu sonuç ilk katmanda mora kayan mavi olan bölgerde yapışma, kırmızı olan bölgelerde ise çok ince baskı olmasını açıklıyor.

Soru şu; Bu değerler bilirken benim cihaz neden buna uygun olarak kendini ayarlamıyor?

1618096523426.png

Kendi sitesindeki örnekte şunu kullanılyorlar...

1618096689039.png

Başka bir tabla kalibrasyonu sonunda aşağıdaki manzara çıktı.

1618102493909.png

Bu yazıcıdan daha yüksek hassasiyet gibi hir beklentim yok. Dolayısı ile yazıcıyı dağıtmamı gerektirecek bir durum da yok. :D

Yazıcının sorunu yazılım ile ilgili. Tabla yamuk olsada bad leveling yapıldığında bunu tolere etmesi gerekiyor. Aradaki farklar tolere edilebilecek miktarlar ama yapmıyor dürzü. :kizgin1:

Tabla düzeltmesini aktive etmen gerekebilir. Gcode un en başına G29 koymayı dene

G29 bed levelling'i yapıyor ve düzeltme katsayılarını EEPROM'a yazıyor. Sonra da M420 ile bu katsayıların yüklenip aktif olarak kullanılmasını sağlıyorsun:

G29'u çalıştırıyorum. Hatta 5x5 grid taraması yapan yazılımı yükledim 25 örnek topluyor.

Gece 4 ü geçiyordu ayarla uğraştım. Tekrar Bed Level Visualizer'i çalıştırmalıyım. 25 nokta ve hareket hızı yavaş o yüzden biraz zaman alıyor. Bunun için eklentinin kendi G kodu aşağıdaki gibi. M420 S1 V olarak bu kodu çalıştırıyorum zaten. Acaba yazdırma öncesi işlemlere de mi eklemeliyim?

G28 ; home all axes
M155 S30 ; reduce temperature reporting rate to reduce output pollution
M190 S65 ; (optional) wait for the bed to get up to temperature
G29 P1 ; automatically populate mesh with all reachable points
G29 P3 ; infer the rest of the mesh values
G29 P3 ; infer the rest of the mesh values again
@BEDLEVELVISUALIZER ; tell the plugin to watch for reported mesh
M420 S1 V ; enabled leveling and report the new mesh
M500 ; save the new mesh to EEPROM
M155 S3 ; reset temperature reporting

G28, yani homing, bed levelling'i otomatik olarak kapatıyor. O yüzden G28 den sonra aktive etmen lazım. Veya firmware'de G28 sonrası otomatik aktive et seçeneğini seçip derleyebilirsin, ben öyle yaptım.

Ama ben otomatik bed levelling kullanmıyorum bu sıralar. Vidalarla sıfırladıktan sonraki düzgünlük yeterli oluyor. Çok büyük cisim basarken açmam gerekir ama herhalde.

Kendi firmwaremimi derlemedim ya illa başıma kakacak! :D

Bu hafta içinde Ispartaya gitme durumum var, o nedenle işlerde biraz ilerlemem lazım. Nasıl yapsam acaba. Derlemek için PlatformIO mu kullandın, nasıl yaptın?

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back