Ender 3 Pro BLTouch modifikasyonu

Şimdi Marlin bugfix-2.0.x bug fixes versiyonuna bakarken fark ettim ki benim yazıcının örnek config dosyası ve hatta tüm örnekler en son 5 gün önce düzenlenmiş. Bu kadar eski bir yazıcı için 5 gün önce bir güncelleme yapıldıysa, düzeltme yerine yeni bir takım özelikler eklenmiş olma ihtimali daha yüksek.

1618130826406.png

Bu arada bug fixes ve normal sürüm arasındaki fark, bug fixes versiyonu akfit olarak hataların güncellendiği bir versiyon. Yani Marllin'nin bir önceki kararlı versiyonu üzerinde çalışılan hali. İkisinde de hatalar olabileceği gibi bug fixes biraz daha kararsız olabilir.

Bu gidişle sanıyorum Arduino IDE ile kendi derlememi yapıp, onu kurmayı deneyeceğim.

Hocam deneme şansınız varsa ender 3 için kullandığım bltouch marlin derlemesini yükledim. Kendi çapımda birkaç ufak değişiklik yapmıştım ama aradan bayağı bir zaman geçtiği için ne yaptığımı açıkçası hiç hatırlamıyorum. Belki çok uğraşmadan sorununuz hallolur. Ama bende çalışan hiçbir şey Gökhan hocamda çalışmadığı için bu seçenekten de ümitli değilim. Bendeki orijinal ender 3 kartı.

Ekler

• Marlin.zip
    3.6 MB · Görüntüleme: 146
Yapmışken en güncel versiyon ile bir derleme yapmak lazım. O sebeple kararlı sürümün de bir adım ötesinde olan bug fixes olanını indirdim.

Benim yazıcının anakart donanım versiyonu 1.1.5, sen hangi versiyon anakartta kullandın? Birinde çalışan özelliğin diğerinde çalışmaması anakart versiyonlarından kaynaklanabilir.

Bu arada yeni kalibrasyonda tabla ayarı aşağıdaki gibi çıktı. Dün artık sabah 5 e geliyordu saat ayarı yapıp yatmıştım, sonucunu beklemedim. Harika olmuş! :D

Bir çıktı almayı deneyeyim bakalım ne yapacak.

1618131749217.png

Fakat gene tablaya yapışmıyor. Sanıyorum benim başka bir sorunum var.

Nasıl olurda tablaya yapışmaş, yazdırma esnasında Z ofset değerini tablaya olmayacak kadar yakınlaştırıyorum gene de yapışmıyor!

M420 komutunu vermedim ama yazıcının menüsünden bad level ayarını on konumuna getirdim. Bir de test için kullandığım G kodu her zaman yaptığım gibi yazıcıya gönderdiğim başka bir çıktı ile değiştirdim. Hatayı hangisi giderdi bilmiyorum ama aşağıda göreceğiniz gibi sorunum çözülmüş duruyor.

IMG_20210411_125532.jpg

• Beğen
Reactions: 333
M420 komutunu vermedim ama yazıcının menüsünden bad level ayarını on konumuna getirdim. Bir de test için kullandığım G kodu her zaman yaptığım gibi yazıcıya gönderdiğim başka bir çıktı ile değiştirdim. Hatayı hangisi giderdi bilmiyorum ama aşağıda göreceğiniz gibi sorunum çözülmüş duruyor.

9457 eklentisine bak
Sonuç baskısı nasıl acaba, bitti mi?

Henüz tamamlanmadı birazdan biter bir köşede ufak bi kalkma oldu ama fena değil.

IMG_20210411_221908.jpg

Bu çıktıya ulaşmak beni epey yordu ama sonucuna değdi.

Tüpün içindeki uçları çıkartıp kullanmak bana göre değil! Tüpün içinde olması bence sadece taşıma durumunda işe yarar. Böyle çok daha kullanışlı oldu.

Bu arada fabrikada bazı uçları yanlışlıkla iki tane koyunca olması gereken uçlar eksik kalmış. Sayı tam ama uçlar eksik. Tüpün içinde olsa bunu ihtiyaç olana kadar asla bilemezsin...

IMG_20210412_013232.jpg

Bu çıktıya ulaşmak beni epey yordu ama sonucuna değdi.

Tüpün içindeki uçları çıkartıp kullanmak bana göre değil! Tüpün içinde olması bence sadece taşıma durumunda işe yarar. Böyle çok daha kullanışlı oldu.

Bu arada fabrikada bazı uçları yanlışlıkla iki tane koyunca olması gereken uçlar eksik kalmış. Sayı tam ama uçlar eksik. Tüpün içinde olsa bunu ihtiyaç olana kadar asla bilemezsin...

9478 eklentisine bak
Hayırlı olsun temiz düzgün baskı görünüyor, gerçekten öyle mi? Tamamlanma süresi nedir?

Sağol @by lent 10 saati geçti de ne kadardı tam hatırlamıyorum. Temiz baskı oldu.

Sağol @by lent 10 saati geçti de ne kadardı tam hatırlamıyorum. Temiz baskı oldu.
Merhaba
Yazılanları okuyunca tırstım vallahi
Benim Ender 3-Pro nun Boardı V1.1.4 üzerindeki yazılım V1.1.6.2
son günlerde gerek Octopi gerekse Cura nın yeni versiyonları su koyvermeye başladı
şimdilik ihtiyaç duymuyorum belki ileride Bltouch da monte ederim diyorum
V1.1.4 board için hangi firmware tavsiye edersiniz ?

Bu anakart için gene en verimli çalışanı kendi yazılımı. Malesef BL touch kullanmaktan memnun olsamda sürekli uğraştırıyor. Yer sorunu kalibrasyon bozulması vs. Bence (firmanın bu kart için ürettiği orijinal BL touch alacağım desen dahi) bu anakarttan kurtulamak lazım.

Şu an benim yüklediğim Marlin 2 derlemesi var. Geçen gün baskı sona yaklaşırken elektirikler gitti bütün baskı çöp oldu. Kendi yazılımında hiç ihtiyacım olmayan kaldığın yerden devam etme özelliğini mumla aradım.

Bu gibi sorunlarlar uğraşmamak için yeni nesil kendinden BL touch ya da daha iyisi kapasitif sensör destekli bir kart almak yararlı olur.

Diğer türlü uğraştığına değmiyor. Bir özellik eklemek için başka birinden vazgeçiyorsun.

Affınıza sığınarak son bir konuda fikrinizi almak isterim ,
Bazı yerlerde okuduklarımda bu board sessiz modda çalışır yazıyor yine bazı yerlerde okuduklarımda bu versiyonun sesli ve sesiz tipleri olduğu sessizlii onaylamak için V1.1.4'ün üstünde 200101051 rakamlarını görmeliyiz yazıyor , benim board üzerinde bu rakamları okudum ,
Şimdi satın almış olduğu 4 adet TL Smoother ı rafa kaldırmam gerekiyor doğrumu ?
Harcamış olduğunuz değerli vaktiniz ve bilginizi sakınmadığınız için şimdiden teşekkür ederim .

Açıkçası sessiz olması ile ilgili hiç endişem ve araştırmam olmadı. Dolayısıyla bu konuda fikir beyan edecek bilgiye sahip değilim. Forumda benden daha meraklı aradaşlar var. Umuyorum onların tavsiyesi olur.

v1.1.4ün seslisi de sessizi de var. O seri numarasına güvenmeyin. Şu dirençlere bakın:

1641824224643.png

150 ohm olanlar sessiz TMC sürücülü. 100 ohm olanlar sesli.

Stepper motorun çıkardığı vıy vıy sesi. TMC sürücüler bu sesi yok ediyor.

v1.1.4ün seslisi de sessizi de var. O seri numarasına güvenmeyin. Şu dirençlere bakın:

15243 eklentisine bak
150 ohm olanlar sessiz TMC sürücülü. 100 ohm olanlar sesli.
Yazıcıyı topladım tablayı ayarladım sessiz bir yazıcı sahibi olmanın huzuru ile arkama yaslanıp nete girdim sizin cevabınızı görünce yandım Allah yinemi sökeceğim derken söktüğümde çektiğim fotoları hatırlayıp bir göz attım ne göreyim bahse konu dirençler cillop gibi çıkmış R100 ne yazıkki , netse TL smooter lar boşa gitmeyecek demekki :)
ilginize ve bilginize teşekkürler . A.Şua TORTU

Merhaba Sercan bey, yazınız için çok teşekkür ederim. Bir sorum olacaktır sizlere şimdi ben bl-touch satın aldım kurulumunu gerçekleştirdim ve creality'nin videosundaki yazılımı yükledim aynı sorun başıma geldi sizin başınıza geldiği gibi şimdi marlin'i 1.1.6'yı 8-bit'lik anakartıma kurmak istiyorum fakat nasıl kuracağımı bilmiyorum kusura bakmayın bu işlerde biraz cahilim aslında biraz makale okudum fakat hiçbir şey anlamadım. Creality'nin yazılımını kaldırmamız gerekiyor mu marlin'i kurmak için yoksa direk üzerine yazsak olur mu? (Gene aynı ISP üzerinden mi kurmam gerekiyor marlin'i) şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla

Yazılım kurmak için hehangi bir şey kaldırmak gerekmiyor. ISP ile kurulum yaparken zaten önceki kodu siliyor.

ISP bağlantı kurabiliyor musun?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back