100 puanlık uzmanlık sorusu

ayhancan

Aktif Üye
100 puanlık uzmanlık sorusu bakalım kim kazanacak
Arkadaşlar merak ettiğim konu şu DC DC örneğin xl4016 ile yapılan 8 veya 9 amper güç kaynağı var piyasada şimdi benim örenmek istediğim Dc-Dc olan xl4016 ile yapılan bu güç kaynağını diğer 3055 ile veya sa5200 yapılan güç yanağın arasında ne fark var her ikisinide denedim bana göre xl4016 ile yapılan bu devreler daha iyi hiç ısınma yok oysa 3055 ile yapılan ki piyasada bir çok devreler va 3055 ile yapılan bu devrelerden bir tane yaptım yaptığım dvre lm317 ve 3055 le 4 adet 3055 bağladım 3 amper çektim 3055 ler sobagibi devremde problem yok sağlıklı ve aynı şekilde birde xl4016dan çektim 6 ampere kadar az bir ısınma oldu şimdi ben bu xl4016 larla Örneğin bir amfi de kulanabilirmiyim veya herhanbir dverde kulanabilirmiyim Esas merak ettiğimse xl4016 devresiyle 3055 devre arasında ne fark var

Ekler

• normal.png
    normal.png
    54.2 KB · Görüntüleme: 146
  • 10794015162418.jpg
    10794015162418.jpg
    34.2 KB · Görüntüleme: 135
Biri lineer regülatör, yani fazla voltajı ısıya dönüştürerek düşürüyor. Diğeri ise SMPS, neredeyse hiç ısı üretmeden dönüşüm yapabilen bir topoloji.

Ben açıkçası 1 yıl öncesine kadar doğru dürüst bir güç kaynağım yoktu kademeli adaptörle zar zor iş görüyordum. Ben de xl4016 ile yaptım. F/P bir ürün yapmaya çalıştım. Bu kadar abartılır mı diyebilirsiniz ama çin malı iki tane çok turlu pot almaktansa iki tane pot kullandım Akım ve voltta farklı bağlantı şeklinde farklı türlerde potlar var. Biraz abarttım ama internetteki yük testlerine bakarak içine hazır bir termostat devresi ekleyerek fan da ilave ettim ayrıca başka bir step down devresi ile max 3A sabit 5 volt ayarladım onlar da yandaki çıkışlar. Radyoyu neden ekledin derseniz radyonun marifeti midir bilmiyorum. 24 volt 6.5 A Meanwell SMPS ve bu switch mode module rağmen hiçbir cızırtı yok. Ripple yoktur demiyorum kesin vardır ama radyoyu sorunsuz çalıştırabildim. Benim aldığım zamanki fiyatlarıyla ekran ve modulü 2 yıl önce almıştım 40 TL,120 TL SMPS 15 tl termostat, 10 tl ikinci step down modulü, soketler toplam 15 tl, Fan, potlar, kutu zaten vardı. Çok hassas ayar yapabiliyorum |/|| yazan switch ile 14 volt/24 volt max ayarı yapıyorum. Hassas ve kaba ayar için de iki ayrı potla çok kolay oluyor. Hem çok turludan daha ucuz hem aynı hassaslıkta hem de istediğim ayara defalarca çevirmeden ulaşabiliyorum. Yapmak isterseniz ayrıntılı olarak aşama aşama buradan yardımcı olabilirim video bile çekmiştim ama editlemek için beni bekliyorlar. 300 TL diyebiliriz daha ucuz Trafolar da kullanılabilir ama ben biraz geleceği planlayarak aldım.

Ekler

• 3.JPG
    3.JPG
    181.7 KB · Görüntüleme: 162
  • 4.JPG
    4.JPG
    288.1 KB · Görüntüleme: 152
  • 5.JPG
    5.JPG
    224.3 KB · Görüntüleme: 163
  • 1.JPG
    1.JPG
    162.5 KB · Görüntüleme: 170
  • 2.JPG
    2.JPG
    180 KB · Görüntüleme: 159
Güzel olmuş eline sağlık O zaman bu eletronikçiArkadaşalrı merak ediyorum neden sms yapmıyorlarda illen 2n3*55 kışın sobada almana gerek yok bencedde Atak sana katılıyorum

Güzel olmuş eline sağlık O zaman bu eletronikçiArkadaşalrı merak ediyorum neden sms yapmıyorlarda illen 2n3*55 kışın sobada almana gerek yok bencedde Atak sana katılıyorum
Şöyle söyleyeyim dediğim gibi sebebini bilmiyorum radyo muhtemelen filtreleyebiliyor sorun çıkarmadı ama hassas elektronik devrelerinde el yapımı telsizler olabilir mesela ya da yüksek frekans gerektiren işlerde kullanılabilir bir ürün değil. Özellikle iki Switch modun birleşmiş haliyle. Onun dışındaki işler için bir problem yok ama.

Sanırım en ucuz yol sahip olduğun güç kaynağı bedavaya yakındır. Ses rf ve audio da trafolular daha temiz çıkış verir.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back