Eski araba radyosu ses katı çalışıyor alma yapmıyor

Atak

Aktif Üye
Eski bir Hyundai teybim var ekranda temassızlık vardı ve encoder de kafasına göre çalışıyordu. Ön paneli ana karta bağlayan 14 lüydü sanırım soket her bir lehim arabadaki titreşimden yıllar içinde kopmuş ara sıra değiyormuş. Onları lehimleyince kontrol paneli tamamen düzeldi. Fakat uzun bir süredir radyo kanal duymuyor. 1 ay önce rastgele şekilde çalıştı bir iki gün sonra yine gitti. FM de sesi açtıkça uğultu artıyor herhangi bir alma yok AM için zaten eskiden de bir şey yoktu ama AM alma yapıyor çünkü cızırtı var ve frekansa göre değişken max ses açılmıyor bile. FM max seste bile hafif bir uğultu sadece. Nasıl çözebilirim aracın orjinal teyibi tamir etmeyi çok istiyorum. Yönlendirirseniz elimde ölçüm imkanları da var uğraşırım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekler

• IMG-8759.JPG
    IMG-8759.JPG
    203.4 KB · Görüntüleme: 120
  • IMG-8758.JPG
    IMG-8758.JPG
    175.4 KB · Görüntüleme: 118
  • WhatsApp Image 2021-04-15 at 21.11.01.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-15 at 21.11.01.jpeg
    263.4 KB · Görüntüleme: 118
  • WhatsApp Image 2021-04-15 at 21.11.02.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-15 at 21.11.02.jpeg
    288.7 KB · Görüntüleme: 115
  • WhatsApp Image 2021-03-21 at 22.33.04.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-21 at 22.33.04.jpeg
    315.5 KB · Görüntüleme: 121
BU2624AF (küçük entegre) 17 numaralı pinine ses girişi olduğunu doğrulayabilir misin? Benlki bunda kısmı bir sorun vardır. Bir de kaseti deneme şansın var mı? Sesin sağlıklı çıkıp çıkmadığını kontrol etmek lazım.

Her şeyden önce tüm voltajların sağlıklı çalıştığından emin olmasılısın. Ben amatörüm belki çok doğru yönlendiremem fakat ben olsam bütün voltajların yerli yerinde olduğunu onayladıktan sonra geriye doğru bölüm bölüm ilerlerdim. Anfi çıkışında sorun yoksa bir öndeki devreye git gibi. Böylece sorunlu bölgeyi daraltıp, hatayı bulman mümkün olur.

1618512520430.png

Onu atlamışım bir kaset takıp öyle deneyeyim, daha doğru ilerlemiş olurum, dediklerinize de bakacağım. Teşekkürler

Şu komponentlerdeki yapıştırıcılar bazan iletkenlik yapabiliyor. Onları söküp bacakların etrafını temizlemek de işe yarayabilir.

1618565505825.png

Sökmeden iletkenlik var mı test etsem doğru sonucu alır mıyım?

Söylenenlere ilave olarak, j119 oksitlenmiş kond ile temas muhtemelen vardır. Güzelce IPA ile temizleyin önlü arkalı. Ayrıca şu ikisini de değiştirin c604 c709, etkisi var mı yazın tekrar değerlendirelim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back