Tunçmatik Digitech 700VA KGK Line Interaktive UPS Arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bir arkadaştan tunçmatik digitech 700va arızalı bir ups aldım.
Özellikleri Burada Yazıyor

tuncmatik-digitech-ups-700va.jpg

Cihaza elektrik verdiğimde hiç bir tepki alamıyorum. On-Off tuşu çalışmıyor, ekrana hiç güç gelmiyor.
İlk önce on-off butonunun çalışmadığını tespit edip değiştirdim. Ama devamında yine çalışmadı.
Kontrollerimde ekrana giden sokette de voltaj olmadığını fark ettim. Benim için zor ve belki de günlerce uğraşıp yapamayacağım bir iş.
Üstelik daha önce de başkası tarafından kurcalandığı üzerindeki soğuk lehimlerden anlaşılıyor.
Acaba bunun üzerindeki malzemeleri alıp gerisini çöpe mi göndermeliyim yoksa uğraşmaya değer mi?

20210613_152307.jpg

20210613_152231.jpg

Oynanmış ise bir şey diyemem ama en temel kontrol edilecek yerler,

1- sebeke giriş kısmında cam sigorta olmali. Sigortayı kontrol etmek gerekiyor.

2- emin değilim ama 220 volt ilk resimde kartın en üstünde kırmızı mavi kablolar ile giriyor. Orada 220 volt varmi bakılmalı.

3- en çok sıkıntı çıkartan resimde görünen 4 adet role. Bu roleler guc geçişinde kullanılıyor. Rolelerde oluşan ariza aynen tarifteki gibi arızaları meydana getirir. Roleleri tek tek mümkünse devreden ayırıp enerji verip kontak veriyormu kontrol edilmeli.

Buraya kadar yapılacak kontroller cihazin durumu hakkında bize temel bilgi verecektir.

Oynanmış ise bir şey diyemem ama en temel kontrol edilecek yerler,

1- sebeke giriş kısmında cam sigorta olmali. Sigortayı kontrol etmek gerekiyor.

2- emin değilim ama 220 volt ilk resimde kartın en üstünde kırmızı mavi kablolar ile giriyor. Orada 220 volt varmi bakılmalı.

3- en çok sıkıntı çıkartan resimde görünen 4 adet role. Bu roleler guc geçişinde kullanılıyor. Rolelerde oluşan ariza aynen tarifteki gibi arızaları meydana getirir. Roleleri tek tek mümkünse devreden ayırıp enerji verip kontak veriyormu kontrol edilmeli.

Buraya kadar yapılacak kontroller cihazin durumu hakkında bize temel bilgi verecektir.
220 var, sigorta sağlam. Rölelere bir bakayım o zaman.

Line interaktifler şebeke voltajını temizlemez yalnız. Şebeke verken devre dışıdır. Şebeke kesildiği anda devreye girer.

Bunu tamir etmek için sana öncelikle güvenlik için bir izolasyon trafosu lazım. Böylece hem kendin çarpılma riskini azaltırsın hem de osiloskop ile ölçüm yapabilirsin. Bir de şöyle 100 W lık flamanlı bir lamba lazım (metal halide de olabilir). UPS ile lambayı seri bağlayıp çalıştırırsan, MOSFET'leri değiştirdikten sonra arıza gitmediyse MOSFET'ler tekrar patlamamış olur.

Bunu tamir etmek için sana öncelikle güvenlik için bir izolasyon trafosu lazım. Böylece hem kendin çarpılma riskini azaltırsın hem de osiloskop ile ölçüm yapabilirsin. Bir de şöyle 100 W lık flamanlı bir lamba lazım (metal halide de olabilir). UPS ile lambayı seri bağlayıp çalıştırırsan, MOSFET'leri değiştirdikten sonra arıza gitmediyse MOSFET'ler tekrar patlamamış olur.
Karışık iş, biraz kurcalayayım müsait zamanda. :)
Bunlar izolasyon Trafosu mu abi? Üzerlerinde omaj filan yazıyor.

20210517_153104.jpg

Bu iflah olmaz gibime geliyor ya. En azından benim elimde :katil2:

20210613_190349.jpg
20210613_190357.jpg
20210613_190342.jpg
20210613_190335.jpg

Bu tarz UPS'lerin en temel sorunu; Pili dolu bile olsa, pil ile çalışırken 10-15 dk sonra yazılım tarafından gücü kesiyor. Pilin durumunu ölçmüyor, haliyle buna bir araba aküsü bağlayıp uzun süre kullanılmıyor.

Bu nedenle ben elime geçince sağlam bile olsa hiç uğraşmıyorum. Eğitim vs neyse de kullanım için tamir etmek çok kullanışlı bir tercih değil.

Pil durumuna göre çalışıyorsa o zaman başka. Kendi sitesinde bilgi bulunmuyor hepsiburada açıklaması da bu şekilde kafa karıştırıcı.

1623601293540.png

Üzerinde PIC16F73 entegre var. Belki bununla daha eğitici bir şeyler yapabilirim.
Büyükçe bir de trafo var. Onu da yeniden sarıp başka bir şey için değerlendirebilirim.
Ayağa kaldırmaya çalışmak gerçekten mantıksız gibi.

Atacaksan bana gönder :D Günün birinde onun için yeni bir firmware hazırlayayım.

Atacaksan bana gönder :D Günün birinde onun için yeni bir firmware hazırlayayım.
Trafosuna ağzımın suyu akmıştı ama fark etmez, hafta içi göndereyim abi. Benim elimde parçalanacağına senin elinde adam olsun daha iyi. :D

Hani tamir etcektik ohooo... :katil1:
Resimlere baksana bir kasabın elinden geçmiş.
Kim bilir hangi entegreleri patlattı. Benim bunun yapısını anlayıp tamir etmem çok uzun sürer. Üstelik başaracağımın garantiside yok.
Eminim @taydin abi daha kısa sürede halleder o işi. Ben artık evdeki arızalı cihazlardan kurtulup güç kaynağı projemi bitirmek istiyorum. Vallahi o projede ne yaptığımı unuttum. Baştan öğrenir gibi girişicem ona.

Valla benim halledeceğimin de bir garantisi yok. İstersen önce sen buyur bir şansını dene olmazsa sonra gönder :)

Bende bunun çalışanı var... :cheeky5:

Valla benim halledeceğimin de bir garantisi yok. İstersen önce sen buyur bir şansını dene olmazsa sonra gönder :)
Yok abi dediğim gibi kim bilir hangi entehreleri patlak. Ben bunun içinden çıkamam. Bende kalırsa üzerindeki tüm işe yarar parçaları söküp kalanı atacağım. O yüzden senin mıncıklaman daha iyi. :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back