aşı tehlikesi hakkında.

yanlış görmüşsün, aşılar uygulanmadan önce dolap sıcaklığına (4-8 celsius) getiriliyor. -70 uzun süre depolamak için gereken sıcaklık.

-70 °C ise muhtemelen içeride sivi nitrojen kabı olabilir. Baska türlü olmaz. Açık alanda nitrojen hızlı buharlasacagi için mini buzdolabının içine koymuş olabilirler.

Her türlü aşı olmak iyidir.
Akdeniz üniversitesi rektörü profesör Özlenen Özkan
Aşı olanların koronavirüsü basit burun akıntısı ve hafif öksürük ile atlatacağını söyledi.
Arkadaşlar şu anda en önemli silah aşı, maske ve mesafe

Son düzenleme:
Kuru buzlu köpük kutularda sevkiyat yapılıyor deniyordu. Muhtemelen o kutu da buzdolabındadır. Buzdolabına ve varış yerine vardı diye boşuna kuru buzları çöpe atmazlar soğuk tuttuğu kadar tutarlar diye düşünüyorum. Asıl bana ilginç gelen üretici firma -70 mi -90 mı derken nasıl oldu da -5-10 hatta buzdolabı seviyesine indi. Bu adamlar keyfinden o kadar soğuk demedi herhalde kimseye zorluk çıkarmak için değildir. 0 derece civarları devletlerin tabi ki işine geliyor ama etkinliği ve saklama sıcaklığıyla ilgili bir çalışma var mı acaba? Bu derecelere inebilir diyenlerde avrupa sağlık ajansıydı sanırım üretici bu konuda açıklama yaptı mı acaba?

Ben biyontek olmadım, sinovak oldum. Onu da "aşı olmayanlara erişim kısıtlaması getirilecek" dendiği için oldum yoksa hiç olmayacaktım.

Aşı için gittiğimde biyontek ile ilgili gördüğüm şuydu: Bir derin dondurucu buzdolabı ve hemen dibinde devasa bir UPS vardı. Hemşireler bekleme odasına bakıyorlar, biyontek yiyecek 6 kişi çıktıysa bir paket biyonteki çıkarıp çözüyorlar ve bu 6 kişiye uyguluyorlar. Sonra tekrar 6 kişi toplanmasını bekliyorlar.

Benim evdeki buzdolabında aşağıdaki değerler var. Yani oradaki soğuk zincire uygun bir dolap olabilir. Bir de benim bildiğim çözüldükten sonra belirli bir sürede tüketip tekrar dondurmamak gerekiyor. Emin değilim ama çözülür çözülmez çöp olmuyor.

IMG_20210731_142117.jpg

Aşıların saklama konusu sizin sandığınız kadar öyle basit değil.Ülkede ne ne kadar aşı varsa hepsinin saklandığı dolabın bir kimliği var.Ve internet üzerinden o dolapların ısıları bakanlık sistemi tarafından kontrol ediliyor.Sistem ısı ile alakalı bir problem olduğunda hemen uyarı veriyor ve bir sorun varsa gideriliyor.

Aşı konusu biraz karışık bir konu.Sizden birisinin komşusu veya tanıdığı birisi ölümcül veya kötü bir bulaşıcı hastalığa yakalansa uzak durmak kendinizi korumak istersiniz.Tıpkı coronada olduğu gibi.Bu nedenle salgın hastalıklar toplumsal bir konudur ve kişisel kararlara bağlanması çok mantıklı ve akıl kârı değil.

Zorunlu aşı uygulaması Hıfzıssıhha kanunu ile yasal olarak bazı hastalıklar için rıza olmadan uygulanabilir.Burda uygulama sebebi toplumu ilgilendiren bulaşıcı bir hastalık olması.

Siz biraz konunun uzağında ve izole yaşadığınız için bazı şeyleri göremiyorsunuz.Ulkemizin coğrafya olarak konumu ticaret yolları üzerinde, göç yolları üzerinde.Yurt dışına çıkılması durumunda bazı aşıları zorunlu olmanız gerekiyor mesela.Burda yurt dışına çıkan kişi ben olmak istemiyorum dese olmasa ve gittiği yerden bulaşıcı bir hastalık getirse ve bu kişi sizin yaşadığınız coğrafyada olsa sevdikleriniz ve diğer insanlar bundan zarar görse bu kişi hakkında ne düşünürsünüz?!Ne yapılmasını talep edersiniz veya bu kişi yerinde siz olsanız ve size empati yaparak bu durumu düşünseniz?!
Ne sonuca varırsınız?!

Aşı konusu biraz karışık bir konu.Sizden birisinin komşusu veya tanıdığı birisi ölümcül veya kötü bir bulaşıcı hastalığa yakalansa uzak durmak kendinizi korumak istersiniz.Tıpkı coronada olduğu gibi.Bu nedenle salgın hastalıklar toplumsal bir konudur ve kişisel kararlara bağlanması çok mantıklı ve akıl kârı değil.

Zorunlu aşı uygulaması Hıfzıssıhha kanunu ile yasal olarak bazı hastalıklar için rıza olmadan uygulanabilir.Burda uygulama sebebi toplumu ilgilendiren bulaşıcı bir hastalık olması.

Siz biraz konunun uzağında ve izole yaşadığınız için bazı şeyleri göremiyorsunuz.Ulkemizin coğrafya olarak konumu ticaret yolları üzerinde, göç yolları üzerinde.Yurt dışına çıkılması durumunda bazı aşıları zorunlu olmanız gerekiyor mesela.Burda yurt dışına çıkan kişi ben olmak istemiyorum dese olmasa ve gittiği yerden bulaşıcı bir hastalık getirse ve bu kişi sizin yaşadığınız coğrafyada olsa sevdikleriniz ve diğer insanlar bundan zarar görse bu kişi hakkında ne düşünürsünüz?!Ne yapılmasını talep edersiniz veya bu kişi yerinde siz olsanız ve size empati yaparak bu durumu düşünseniz?!
Ne sonuca varırsınız?!
Merhaba değerli forumdaşlar. Pek çok konuda sizlerin paylaşımlarınızı sadece takip ederek mesleğim ve eğitim alanımdan çok uzakta bulunan elektronik ve mekanik konularındaki bilgilerimi ilerletmeye çalışıyorum. Bu mesajım da forumda ilk mesajım olacak. Öncelikle özverili bir şekilde yaptığınız paylaşımlara burada teşekkür etmek isterim.

Konuyla alakalı olarak beyan etmek isterim ki: Dünyada hayvanların canlı statüsü kazandırılarak"gerçek kişiler" kadar pek çok hakka sahip olmaya başladığı bir süreci yaşıyoruz. Bu ortamda"gerçek kişi" statüsüne sahip bulunan insanların vücut dokunulmazlığı temel hak ve hürriyetinin pandemi ve aşı uygulamaları dolayısıyla ihlal edilebilirliğinin gündeme gelmesi ne büyük bir tezat...

İnsanların bir uygulama karşısında yeterli ve doğru bilgi verilmesi sonrasında ancak kendi rızalarıyla aşılanmalarının sağlanması yerine, kaotik ve yetersiz bilgi karşılığında karambole getirilerek ve bir nevi mahalle baskısına maruz bırakılarak aşı olmak durumunda bırakılmaları hem hukuk hem de insaniyetin manası bakımından çok tutarlı değil.

Kanaatimce, aşıya karşı oluşan güvensizliğin temelinde bu tutarsız enformasyon süreçleri yatmaktadır. Yoksa mesele sadece empati üzerinden izah edilemeyecek kadar ciddidir.

Tüm forumdaşlara sağlıklı günler dilerim...

Bu mantıkla bir kişi hasta olduğunda, belirti yoksa onu izole etmek -kirli bilgi ve kaotik ortamda PCR testine güvenmediği için- doğru değil.

O kişi toplumda rahatça dolaşsın mi? Bu çok saçma.

Toplum şuuru eksik olduğu için bu tarz bireysel talepler yükseliyor. Aynı örnekleri sıradan bir günde trafikte de görebiliyoruz. Bunun hastalık ya da pandemi ile ilgisi yok. Bu daha çok günümüzün psikolojik hastalığı!

Bu mantıkla bir kişi hasta olduğunda, belirti yoksa onu izole etmek -kirli bilgi ve kaotik ortamda PCR testine güvenmediği için- doğru değil.

O kişi toplumda rahatça dolaşsın mi? Bu çok saçma.

Toplum şuuru eksik olduğu için bu tarz bireysel talepler yükseliyor. Aynı örnekleri sıradan bir günde trafikte de görebiliyoruz. Bunun hastalık ya da pandemi ile ilgisi yok. Bu daha çok günümüzün psikolojik hastalığı!
İzole etmek bir tedbir, aşı da aynı şekilde bir tedbir...

Forumda bilhassa arızalara dair açılan başlıklarda gördüğüm en önemli metot kademe kademe arızanın durumundan yola çıkarak kaynağına ulaşmak. Geri alınamaz müdahalelere ise en son çare olarak başvuruluyor.

İzolasyon da pandemiye dair alınan tedbirler içerisinde orta derecede başvurulan bir tedbir, ancak aşı insan vücudu üzerinde uygulanan ve vücuda "belki de" geri alınamaz tesirleri olan bir tedbir. Genetik bakımından düşünüldüğünde ise nesilleri ve kendine has yapıları bulunan toplumları etkileyebilecek bir tedbir üstelik...

Anayasal temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması mümkün. Ancak bu sınırlandırmaların ölçüsünün ne olacağının belirlenebilmesi ve kaçınılmazlığının ispat edilmiş olması genel kuraldır.

Bazen çok bazen az maddi kıymeti olan bir cihazın tamiri, üretimi gibi hususlarda gösterilen özenin söz konusu bir canlı vücudu olduğunda da gösterilmesini beklemek abes olmasa gerek.

Pandeminin ağır neticelerinden toplumun korunması hususunda sizlerden daha az hassas değilim.

Bir tarihçi, hukuk öğrencisi ve felsefe meraklısı olarak tarihi ve hukuki bir metin olan Osmanlı Hukuk metinlerinden bulunan Mecelle'den mealen bir bilgi aktarmak isterim:

Toplumun faydası için ferdin zararı yeğdir. Ancak toplum bu zararı tazmin etmelidir.

Bu bağlamda koronavirüs aşısı, toplum üzerinde meydana getireceği etkileri henüz kestirilemeyen ve kendi üretim metodu bakımından test aşamaları tamamlanmamış bir tedbir. Durup düşünmek isteyen veya en azından yeterli bilgi isteyen fertlerin bu beklentisini bugün yabana atmak, gelecekte toplumları daha büyük meseleler ile karşı karşıya bırakabilir.

10 varyantın incelendiği ve "Technical_Briefing_20" adlı raporda, acil bakıma alınan hastalarla ilgili veriler paylaşıldı. Delta varyantının dominant olduğu gözlenen araştırmada, delta varyantına ağırlık verildiği ve bu varyant üzerinden ayrıntılı rapor sunulduğu belirtildi.
Rapora yansıyan verilere göre, koronavirüsün delta varyantına yakalanarak ölenlerin sayısı toplamda 742 olduğu belirtildi. Bu ölümlerden 402 kişinin 2 doz aşılı olduğu, 79 kişinin ise 1 doz aşılı olduğu saptandı. Aşısız ölümün ise 253 kişi olduğu görüldü.

234762878_1581066082284976_8837744912596907578_n.jpg

Aşı adayı kaynaklı oluşabilecek olumsuz durumlarda sorumluluğu üreten almaz bakanlık almaz lakin aşıyı olan sorumlu gelde aşı ol.

Ekler

• Screenshot_20210815-211800.png
    Screenshot_20210815-211800.png
    216.4 KB · Görüntüleme: 96
Aynı sorumluluk aşı olmadığın zaman da geçerli ve aşı olmayan biri bu sorumluluğu güle oynaya alıyor...

Bunlar utanmaz güzel kardeşim, itibar etme böylesine.

Bitirirken bir de "Sadece Kanada'da 150 bin Kızılderili çocuğunu yatılı okullarda toplayıp çoğunu katlederek toplu mezarlara gömen bir "medeniyet"in ürettiği aşılara güven olur mu?" diye sormuş.

O zaman ben sorayım, maçan yiyorsa yazma o adamların ürettiği bilgisayarda, konuşma telefonda ya da binme onların ürettiği arabalara. Neticede bunların tamamı bir konfor hiç biri yaşamsal ihtiyaç değil, yaşamsal olanları bahsetmiyorum bile.

---

Konuya gelecek olursak bunların hepsi "yorum" somut bir veri nereyse yok gibi. Her nasılsa bütün "gizli" konular, aşı karştı ne kadar insan varsa hepsinin gündeminde. Bu nasıl gizlilik aklım almıyor.

Yukarıda paylaştığım haber ise somut bir örnek. Aynı bizim apartman yöneticisinin 55'li yaşlarında komşumuzun yakın zamanda koronadan vefat etmesi kadar somut. Bizzati bize dokunuyor...

Aşı yaptırmak ya da yaptırmamak kişisel bir risktir. Devlet ya da üretici bu salgın durumunda bulduğu çözüm için sorumluluk niye alsın. Varsa daha iyi bir çözümü olan ona itibar edelim. Kimin bu durumda 10 yıl beklemek gibi bir lüksü var.

Ayrıca sorumluluk alıyorum dese ne vaad edecek? Mezar taşına x miktar tazminat ya da ardından 3 kulfu 1 elham okuma vaadinde mi bulunacak? :D

Sende haklısın bu yaklaşımla aşı olanda virüs kapıyor olmayanda .En güzeli şüpheli şeylerden uzak durup kaçınmak maske mesafe hijyen e devam sağlıcakla.

Bir yakınımda LUPUS gelişti. Ve geçen hafta vefat etti. Doktor tarafından söylenen şey "bu hastalığı zaten taşıdığı ama henüz ortaya çıkmadığı, aşı sonrası çıkmış olabileceği"..... Tabi kimse ispat edemez.

Yani aslında kronik bağışıklık hastalığı olan Covid'de olsa aşı da olsa altta yatan hastalık sorun çıkarabiliyor. Geçen aşı sonrası sedef alevlenmesi ile ilgili konuyu atmıştım. Belki milyonda bir ihtimal ama böyle durumlar var. Milyonda 0.01 bile değildir tabi bunu yaşayanlar.
Allah rahmet eylesin.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back