Basit bir SMPS flyback devresi

article-2018january-design-aswitch-mode-fig1.jpg

@taydin hocam, flyback tasarımı üzerine düşünüp bazı çıkarımlar yaptım. flyback için şunları söyleyebilir miyiz?

1-) burada trafo aslında dc gerilime çalışıyor. ac olması için yönünün ve zamanının değişmesi gerekiyor. burada sadece zamanı değişiyor.

2-) aslında bu tasarım buck/boost converterin izoleli hali.

3-) sekonder kısmının köprü diyot değil de tek diyotla yarım dalga doğrulmasının sebebi aslıda gerek olmaması. çünkü primer tarafı tek mosfetle tek yönlü tetikleniyor. yüksek frekansta çalıştığı için yarım dalga doğrultma o kadar da sorun olmuyor.

Ben de aslında bu SMPS işlerini yeni öğreniyorum, o yüzden benim bu konudaki yorumlarım yanlış veya eksik olabilir. PSIM ile simulasyonlarını da yaparak bunu irdelemek lazım.

Ben de aslında bu SMPS işlerini yeni öğreniyorum, o yüzden benim bu konudaki yorumlarım yanlış veya eksik olabilir. PSIM ile simulasyonlarını da yaparak bunu irdelemek lazım.
Güzel gidiyordunuz. Uzun bir ara verdiniz hocam. Takipteyiz.
Devamı dileğiyle.

13145 eklentisine bak
@taydin hocam, flyback tasarımı üzerine düşünüp bazı çıkarımlar yaptım. flyback için şunları söyleyebilir miyiz?

1-) burada trafo aslında dc gerilime çalışıyor. ac olması için yönünün ve zamanının değişmesi gerekiyor. burada sadece zamanı değişiyor.

3-) sekonder kısmının köprü diyot değil de tek diyotla yarım dalga doğrulmasının sebebi aslıda gerek olmaması. çünkü primer tarafı tek mosfetle tek yönlü tetikleniyor. yüksek frekansta çalıştığı için yarım dalga doğrultma o kadar da sorun olmuyor.
1 ve 3 doğru yorumlara benziyor. 2 yorum için fikrim yok.

Doğru. Bu sebeple trafo demek yerine "coupled inductor" demek daha doğru. Trafoda hem primer hem sekonderden aynı anda AC akım geçiyor. Flyback'te ise akım tek yönde, önce primer sonra sekonder şeklinde sırayla geçiyor. Önce primer manyetik alanı şarj ediyor, sonra kapanıyor ve manyetik alan sekondere boşalıyor denebilir.

Doğru. Bir diğer büyük avantajı da primer/sekonder sargı oranını değiştirerek çok büyük dönüşüm oranlarına ulaşabilmek. Normal buck/boost dönüştürücüde sadece duty cycle ile oynayarak bu kadar büyük dönüşüm elde edemezsiniz.

Bundan emin değilim ama şöyle düşünüyorum: ters yönde zaten hiç akım geçmiyor. Diyodun sebebi çıkış kondansatörünün boşalmamasını sağlamak.

Bundan emin değilim ama şöyle düşünüyorum: ters yönde zaten hiç akım geçmiyor. Diyodun sebebi çıkış kondansatörünün boşalmamasını sağlamak
Bu benim aklıma gelmemişti. doğru, akım hep aynı yönde neden doğrultma diyotu konulsun ki. dediğiniz gibi duty cycle'nin boş zamanlarında kondansatörün sekonder üzerinden boşalmasını engellemek için olmalı.

Çıkışta DC olması gerek. Bence diyodun orada olma sebebi AC doğrultuyor.
(Zaten trafolu regülede de var diyot.)
Kapasitör de ripple rı süzmek için. Burada 40-70 kilohertz arası frekans söz konusu olduğu için, hızlı diyot gerekiyor ama kapasitörün büyük olması gerekmez.

Son düzenleme:
Bu benim aklıma gelmemişti. doğru, akım hep aynı yönde neden doğrultma diyotu konulsun ki. dediğiniz gibi duty cycle'nin boş zamanlarında kondansatörün sekonder üzerinden boşalmasını engellemek için olmalı.
Evet böyle düşününce bu yorum daha doğru. Zaten trafo çıkışında ac yok. Kondansatördeki enerji sokendere akarsa bu sefer primere doğru bir akı daha oluşacak ve kim bilir ne sıkıntılar çıkaracak..

Evet böyle düşününce bu yorum daha doğru. Zaten trafo çıkışında ac yok. Kondansatördeki enerji sokendere akarsa bu sefer primere doğru bir akı daha oluşacak ve kim bilir ne sıkıntılar çıkaracak.
Yıllardır onu doğrutma diyotu olarak bildim ben. Halbu ki ne bambaşka bir mecburiyeti varmış. İnsanların karşılıklı fikir alışverişi yapması çok güzel bir şey.

aslında doğrultma görevide yapıyor. fakat ters alternans güçlü olmuyor. öyle hatırlıyorum.

tahminim primer ters voltajı debebiyle.

Flyback ya da tek transistörlü sistemlerde trafoda alternans olmaz.Çünkü ters alternans oluşabilmesi için Primer akımının iki yönlü akması gerek.Flybackte tek yönlü akım olur sadece ve trafo üzerindeki akı hiç bir zaman kolay kolay sıfıra ulaşamaz.Ki zaten flyback topolojisinde gücü sınırlayan bir özellik var trafo tekniğinde.Bilen var mı?!

Flyback ya da tek transistörlü sistemlerde trafoda alternans olmaz.Çünkü ters alternans oluşabilmesi için Primer akımının iki yönlü akması gerek.Flybackte tek yönlü akım olur sadece ve trafo üzerindeki akı hiç bir zaman kolay kolay sıfıra ulaşamaz.Ki zaten flyback topolojisinde gücü sınırlayan bir özellik var trafo tekniğinde.Bilen var mı?!
Flyback tasarımının yüksek güçlerde çıkamamasının sebebi trafonun tek alternansta çalıştırılıp aslında yarı zamanlı çalışıyormuş gibi olması mı? Yani trafonun potansiyelinin tam olarak kullanılmaması. Saç trafoyu yarım dalga doğrutmak gibi.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back