Hangi punta kaynak cihazını almalı?

Benimde kullanıp incelemesini yaptığım cihaz burda

Merhabalar biz bu cihazı aldık kısa süre sonra da arıza yaptı bu durum ile ilgili bir başlık açtım daha önce sorunun kullanıcı hatası olabileceği konusunda düşünceler ortaya çıktı. Neden derseniz çok sık shut yapılmış olası ve cihaz üzerinde bulunan zamanı ayarlayan entegrenin zarar görmesi oldu. Kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar var. Yeni bir entegre bulup değitiremedik farklı bir çözüm bularak yolumuza devam ettik farklı bir modül aldık daha sade onunda marka model ve resimlerini paylaşırım iyi çalışmalar...

Bunun aynısından yaptım ben. Yüksek amperli aküm olmadığından kullanamadım.
Aynısından bir arkadaşa da yaptım. Aracının aküsünü kullanıyordu. Bir kaç puntadan sonra bozulduğunu döyledi.

O röle çok kısa zamanda arktan bozulur.

O röle çok kısa zamanda arktan bozulur.
Abi o araçların marş şeysi. Müstehçen bir adı var halk dilinde. Bildiğim kadarıyla marş basması için anlık yüksek akım çekmesi lazım. Ama emin değilim. Arkadaşın anlattığı kadar biliyorum.

Abi o araçların marş şeysi. Müstehçen bir adı var halk dilinde. Bildiğim kadarıyla marş basması için anlık yüksek akım çekmesi lazım. Ama emin değilim. Arkadaşın anlattığı kadar biliyorum.
Evet doğru marş selenoidi ,ama o marş motorları için küçük ,araçlarınki daha büyük oluyor. ben denemiştim 40 amper
çivarında akım çekiyorlar.

20220325_165914.jpg

Son düzenleme:
Yüksek akıma dayanır röle, sorun o değil. Sorun bir anlık butonu şamarlayıp röle bobinini enerjilemek. Artık basma timing'ine göre belki de kontaktlar tam kapanmadan bobine giden enerji kesilecek ve kontaktlar geri dönecek. Bu durumda dünyanın arkı oluşur orada.

Yüksek akıma dayanır röle, sorun o değil. Sorun bir anlık butonu şamarlayıp röle bobinini enerjilemek. Artık basma timing'ine göre belki de kontaktlar tam kapanmadan bobine giden enerji kesilecek ve kontaktlar geri dönecek. Bu durumda dünyanın arkı oluşur orada.
Hocam,ben örnek olsun diye kıyaslama yapmıştım.

Last edited by a moderator:
Bunun aynısından yaptım ben. Yüksek amperli aküm olmadığından kullanamadım.
Aynısından bir arkadaşa da yaptım. Aracının aküsünü kullanıyordu. Bir kaç puntadan sonra bozulduğunu döyledi.
Merhaba.Aslında bozulacak bir sistem değil.Araba aküsü röleye zarar vermiş olsa gerek.Zira,o aküler 500-700A akım verebiliyor.Bu sistem için ideal olanı 9ah-12ah bir kuru akü.Anlık 80A-120A arası ideal.Tek püf noktası scooter/mobilet marş rölesi olması.

Ben videodaki akü ve röleyi alalı ile 2 sene oldu ve hala sorunsuz çalışıyor sistem.Binlerce pili punta yapmışımdır.

Diyeceğim ; bu sistemi tavsiye ederim.Hazır devrelerin sürekli arızalndığını duyuyorum.Zaten trafo modifiyesi ile yapılanlar da tehlikeli.Bunda öyle sıkıntılar olmuyor.Senelerce sıkıntısız kullanılabilir.

Tehlikesi nedir?
Bende modifiye trafolu cihaz var.
Tehlikesini görmedim.
Pil başlığını ısıtıyor hocam.İlgili videolarda mevcut,baya duman çıkıyor.Pil grubu yapımında da ısınan şerit,pil kaplamasına zarar verip,kısa devre yaptırabiliyor.Baya şeriti eritiyor.Noktanın çevresi simsiyah oluyor.Peki tehlikesi ne ? Pilin artı kutbunda valf var.Isınınca valf kendini açıp,pil ile bağlantıyı kesiyor.O valfi tekrar kapamak çok zor.Eğer korumasız pil ise,18650 piller mermi gibi patlıyor.Kısa devre olursa da,bir de punta tutmuş ise,sökmeye vakit bulamadan o pil yine patlar.Hadi 3-5A piller neyse de,35a veren piller var.Kısa devre durumunda şerit anında tutuşuyor.

Herhalde DC - AC voltaj farkından kaynaklanıyordur bu sorunlar. Eğer öyle ise trafolu olanı DC ye çevirme imkanı var mı öyle yüksek amperler için?

Pil başlığını ısıtıyor hocam.İlgili videolarda mevcut,baya duman çıkıyor.Pil grubu yapımında da ısınan şerit,pil kaplamasına zarar verip,kısa devre yaptırabiliyor.Baya şeriti eritiyor.Noktanın çevresi simsiyah oluyor.Peki tehlikesi ne ? Pilin artı kutbunda valf var.Isınınca valf kendini açıp,pil ile bağlantıyı kesiyor.O valfi tekrar kapamak çok zor.Eğer korumasız pil ise,18650 piller mermi gibi patlıyor.Kısa devre olursa da,bir de punta tutmuş ise,sökmeye vakit bulamadan o pil yine patlar.Hadi 3-5A piller neyse de,35a veren piller var.Kısa devre durumunda şerit anında tutuşuyor.
zamanlamayı iyi yapmak lazım,zira 500, 600 amper var orada.

zamanlamayı iyi yapmak lazım,zira 500, 600 amper var orada.

Aynen, manuel buton şamarlamalı makinada istikrarlı sonuç almak için büyük ustalık gerekir, çünkü basma timing'ine bağlı olarak ortalama akımda büyük farklılıklar olacaktır. Halbuki MOSFET'li bir devrede zamanlamayı elektronik sistem sağlıyor. Tek gereken ustalık, punta uçlarının az çok istikrarlı bir baskı yapmasını sağlamak.

İlk önce çok uğraşmadan hazır alayım istedim ve HD20 sipariş ettim. Sonra yukarıdaki videoyu gördüm ve denemeye değer diye düşündüm. Banggood stok sorunu sebebi ile siparişime iptal seçeneği çıkartınca bu işte bir hayır vardır dedim ve iptal ettim.

Tavsiyeler için teşekkürler videoda görülen sistemi mikroişlemci ile kontrol edecek bir sistem kuracağım. Malzemeleri tedarik ettim ama vakit bulamadığım için projeyi boynu bükük şekilde çekmecede bekletiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back