19 inc vestel lcd monitor besleme arizasi

Pc 817 ye diyot kismina 0.4 v var. Acikta olctum diyot bolumu tek yonlu deger transistor bolumu 2 tarafli deger yok

Pc817 degistirdim kond hepsini kapasitemetre ile kontrol ettim. Olmadi.
Sahsi fikrim entegre arizali. Nihayetinde smps trafosunun ilk sargisi bu entegre uzerinden devreyi tamamlayip voltajlarin cikmasi lazim. 10 v cikmasi gereken yerden 5v cikiyor. Baska voltaj yok.

Smps trafosunun primer sargisi 2.5 ohm, entegre beslemesini saglayan sekonder cikisi ve diger sekonder cikislari 0.4 ohm civari. Bir de trafonun sekonder kismindaki cikislari karisik olcsem bile 0.4 ohm cikiyor entegre beslemeyi saglayan sekonder haric. Sizce normal mi?

Aktif ve pasif malzemelerin TAM SAĞLAMLIK kontrollerini yaptıysanız, pwm entegreyi değiştirmelisiniz.

Snubber devresindeki 4.1 kohmluk direnç 90 kohma cikmis. Bir etkisi varmisidir ilk baslatmada bilmiyorum. Degistiricem simdi

Aktif ve pasif malzemelerin TAM SAĞLAMLIK kontrollerini yaptıysanız, pwm entegreyi değiştirmelisiniz.
Size bisey sormak istiyorum. Simdi snubber devresinin gorevi , mosfet kesim esnasinda smps etrafinda olusan manyetik alandan dolayi olusan voltajin mosfeti zarar vermemesi icindir. Boyle biliyorum yanlissa lutfen duzeltin.
Snubber devresindeki bu direncin degeri cok artmis acaba bundan dolayi mosfetide icinde barindiran entegre zarar gormus olabilir?
Ama semaya baktigimda bu direnc yanilmiyorsam bagli bulundugu kondansitoru bosaltma amacli galiba? Sizin fikrinizi ogrenmek isterim

Snubber ın görevi pwm frekansı kesime girdiğinde yük akımı ve gerilimi deşarj etme/sönümleme dir.
Direncin değerinin yükselmesi sönümleme/biriken enerjinin harcanmasını biraz geciktirecektir.

Son düzenleme:
Arkadaslar merhaba. Hatirlarsaniz bu konuda bahsi gecen 2 monitorle ugrasmistik 1.cisini cozume kavusturmustuk.
2. monitorde smps trafosu haric her seyi denedim. Entegreyi bile degistirdim. Tek smps trafosu kaldi.
Soyle bir sey dikkatimi cekti entegreyi degistirdigimde voltaj yukselmisti. Bu da ben de smps trafosunun arizali oldugu suphesi dogurdu.
Cunku cihaza yuksek gerilim gelmis.
Ben de internette bir saticidan bunun besleme kartini buldum 2 gune kadar gelir degistiririm sonucu bildiririm ins.

Monitor LED degil de LCD olduguna gore en az 10 yilliktir. Ondaki elektrolitik kapasitorlerin hepsi ya kurumus ya deger degistirmistir. Bence ne bulduysan elektrolitik kondansator olarak hepsini degistir gitsin. Simdi olmasa da 6 ay sonra yine sorun yasatacaklar zaten.

Monitor LED degil de LCD olduguna gore en az 10 yilliktir. Ondaki elektrolitik kapasitorlerin hepsi ya kurumus ya deger degistirmistir. Bence ne bulduysan elektrolitik kondansator olarak hepsini degistir gitsin. Simdi olmasa da 6 ay sonra yine sorun yasatacaklar zaten.
Arıza kondansitörlerle alakalı değil. Hepsi değiştirildi. Yüksek gerilim geldi.
Besleme geldi ustalarım. Ama üzerinde yüksek gerilim trafolarını süren mosfetten biri yoktu. Eskiden çıkarıp taktım ve montesini yaptım lcd monitor çalışıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back