Gümrüğe takılan kargom

semih_s

Kıdemli Üye
Merhabalar.
Mütevazı atölyeme bir mig kaynak eklemek isteyip aliexpresten bir tane seçtim. Nedense beğendiğim ve uygun fiyatlı malların türkiYe teslimatı yoktu.
Seçenekler sadece almanyadandı ve birini seçip siparş ettim.

Gel gelelim bursa gümrüğü bugün arayıp beyanname ve gümrük müşavirğinden bahsetti. 6000 + vergi olacak maliyet 6000+5000 gibi bir yere gelecek. Telefondaki adam bunun başka yolunun olmadığında ısrarcı.

Başına benzer durum gelmiş olan var mı? En az zararlanasıl çıkarım bu işten?

Benim duyduğum; 150 euro üzeri tutarı olan her şey gümrüğe takılıyor.
Gümrüğe gidip hobici olduğunu, evde kendi kendine uğraştığını, ticari bir faaliyetin olmadığını anlatmaya çalış. İkna edebilirsen alırsın yoksa durum vahim gibi görünüyor.

Benim duyduğum; 150 euro üzeri tutarı olan her şey gümrüğe takılıyor.
Gümrüğe gidip hobici olduğunu, evde kendi kendine uğraştığını, ticari bir faaliyetin olmadığını anlatmaya çalış. İkna edebilirsen alırsın yoksa durum vahim gibi görünüyor.
öğrenci falan olduğuna inandırabilirsen bazen kıyak yapabiliyor fakat bu tamamen memurun insiyatifinde bir durum.

Özellikle dışarıdan her alım yapıldığında zarar gören ekonomimizin olduğu şu dönemde bu insiyatif hakkı yüksek ihtimalle memurlardan alınmıştır.

Benim sürekli başıma gelen birşey. Gidip gümrükçülere yalvaracaksın, veya miden kaldırıyorsa avanta falan vereceksin. Miden kaldırmıyorsa müşavir ile çalışacaksın, onların midesi gayet iyi kaldırıyor :) Başka çaresi yok.

Bizim gümrük işte böyle. Oradaki memurda öyle bir aşağılık kompleksi var ki, normal bir Türk vatandaşının MIG kaynak makinası alıp kullanmak isteyebileceğine zerre kadar ihtimal vermemiş. Bunu ancak ticari bir işletme alır diye basmış "ticari" fermanını.

Bu insayatif memurdan alınmış olabilir de üretim makinası ithal etmek ekonomiye zarar vermez.

Telefon görüşmesinde adama durumu izah ettim, vergisini ödeyeyim alayım, tcaretinde değilim, bu farkı bütçemin kaldırmayacağını zaten taksitle aldığımı anlattım, en sonunda da bir sinyal alma umuduyla, bunun daha makul çözülebileceği hiç mi bir yol yok diye sordum. Malesef umut yokmuş.
Daha ufak ücret alarak yardımcı olan gümrük müşavirleri varmış sanırım.

Bu haftasonu biraz araştırıp pazartesi şehre ineceğim. Argon tüpü ve regülatörrü bütçemi zorlayacak bu durumda

Evet argon tüpü büyük masraf. Tüpün depozitosunu da veriyorsun içindeki gazın parasını da veriyorsun. Bir de tüplerin durumu içler acısı. Benim argon tüpünün rakoru o kadar bozuktu ki regülatörü ne kadar sıksan da sızdırmaz duruma gelmiyordu, mecbur araya plastik conta koymak zorunda kalmıştım. Gene de kaçırıyordur muhtemelen.

Bu insayatif memurdan alınmış olabilir de üretim makinası ithal etmek ekonomiye zarar vermez.

Telefon görüşmesinde adama durumu izah ettim, vergisini ödeyeyim alayım, tcaretinde değilim, bu farkı bütçemin kaldırmayacağını zaten taksitle aldığımı anlattım, en sonunda da bir sinyal alma umuduyla, bunun daha makul çözülebileceği hiç mi bir yol yok diye sordum. Malesef umut yokmuş.
Daha ufak ücret alarak yardımcı olan gümrük müşavirleri varmış sanırım.

Bu haftasonu biraz araştırıp pazartesi şehre ineceğim. Argon tüpü ve regülatörrü bütçemi zorlayacak bu durumda
Eskiden böyle nefessiz bırakacak kadar sıkmıyordu gümrük fakat ne yaptıysa bu d*m*t gitmeden önce karıştırdı gitti(alırken vergi ödeme,çok daha sıkı gümrük şartları vs.)gerçi o yapmasa mutlaka bunları yapan başkası olurdu.

Türk gümrüğü her zaman berbattı. Eskiden çok daha berbattı. Eğer şimdi 150 Avronun üsti kesin olarak ticari sayılıyorsa, bir memurun keyfine kalmıyorsa, bu bir ilerlemedir. Yani ilerleme derken, çok berbattan berbata bir ilerleme :) En azından şimdi kesin biliyorsun ve ona göre ya siparişi verirsin veya vermezsin.

Çok bilmiyorum gümrük düzeni nasıl işliyor ama şöyle bir fikrim var.

gelen teknolojik ürünü inceleyecek insanlar teknolojiye hakim olmalı.

gelen elektronik ürünü inceleyecek insanlar elektroniğe hakim olmalı.
.

.

.
bu şekilde gelen ürünlerin ticari mi? bireysel kullanım mı? ayırt edilebilir rahatlıkla.

bir elektronikçi mesela gümrüğe gelen 20li paket bd136 transistörün ticari olmadığını anlayacaktır bunların ticaretini yapanların en az 500 adet getirip alırken kâr ettiklerini bilir.

Öğrencilerin bireysel alışverişlerinden belli sınırlar içinde vergi alınmasa iyi olurdu, bu toplum menfaatini gözetir. Hobiye bütçe ve zaman ayıracak kişilerin bireysel alışverişleri için makul bir gümrük vergisi ödemelerini ben makul buluyorum. Bu işin makul olması lazım. Gümrükçü niyet okuması yapar gibi hareket edince böyle abuk sabuk durumlar çıkıyor.

Bu işi nasıl adamlar hangi ilkelerle yönetiyor anlamıyorum ama eğer bölgemizde ve dünyada iddialı bir ülke olacaksak, milletin kabiliyetlerini ve toplam insan kaynağı kalitesini artırmaya yönelik düzenlemeler yapmak lazım ( pöh! pöh! pöh! :) ).

armut.com diye bir site varmış. Bu siteden bir sürü hizmet verene ulaşılabiliyor. Gümrük müşavirliği hizmetini de buradan alabiliyormuşuz. Pratik bir teklif mekanizması var. Burada ihtiyacımı belirttim, ön görülen tahmini fiyat aralığı 40 ila 1000TL arasında göründü. Teklif bekliyorum şimdi. Gümrükçünün 3000 liradan aşağı müşavirler iş almıyor demesinden sonra hiç yoktan fazladan 1000 tl verip mutlu olucam neredeyse.

Burada şöyle birşey de var yani ya kanunda yada çalışanlarda açık bir art niyet var. Mesela ben @semih_s olarak bir kaynak makinesi alıyorum. Açılır bakılır bu adam daha önce bu makineden almış mı diye, eğer almamışsa sırf 150€ üstü diye ticari işlem muamelesi yapılmaz. Biri sürekli aynı veya benzer ürünlerden topluca alıyordur o zaman şüphelenilir tamam ama böylesi açık art niyet.

Arkadaşlar,

Boşuna tartışıyorsunuz. Delik buyuk delik. Kapanmıyor.

Sorun hobici ile ticaret yapanı ayırmak değil. Vakti zamanında hersey dediginiz gibiydi. Yurt dışı alışverişler belli bir meblağa yada adete kadar vergisiz geliyordu. Artık o günler eskide kaldı. Hiç kendinizi yormayın.

O vergi ödenecek arkadaş. Bitti.

Benimde avcum kaşınıyor. Muhtemelen en az 3 radar cezam var sanırım gelecek. Eskiden avuç kasininca para gelirdi ama neyse. Yeni düzen bu.

Arkadaşlar,

Boşuna tartışıyorsunuz. Delik buyuk delik. Kapanmıyor.

Sorun hobici ile ticaret yapanı ayırmak değil. Vakti zamanında hersey dediginiz gibiydi. Yurt dışı alışverişler belli bir meblağa yada adete kadar vergisiz geliyordu. Artık o günler eskide kaldı. Hiç kendinizi yormayın.

O vergi ödenecek arkadaş. Bitti.

Benimde avcum kaşınıyor. Muhtemelen en az 3 radar cezam var sanırım gelecek. Eskiden avuç kasininca para gelirdi ama neyse. Yeni düzen bu.
Tabi abi, o vergi kuzu kuzu ödenecek zaten, avantasını vermek zora giden. Delik kapanırken bana daha büyük delik açılıyor ve delik kapama verimliliği düşüyor.

Keşke çok gazlamasaymışın yalnız. Bilmezmisin hızlı koşan atın boku seyrek düşermiş. Ne demekse artık.

Hızlı koşan atın boku seyrek düşer.
Hakkatten anlamsız gibi bir laf ama ortaya çıkışı anlamlı olabilir.

Ya seyrek düşmesi kötü bir şeydir, gübre atıyorsan acele etme, adam gibi gübreleyemezsin manasında.

Ya da iyi bir şey, at arabasıyla mahalle mahalle geziyorsan hızlı git ki...

Ya da ifade hiçbir şey ima etmiyor, mecaz yok. Sebep sonuç ilişkiside bir kesinlik vurgulamak için tam olarak gerçek anlamından ibaret. "Suya giren ıslanır" gibi değil. "Tuttuğunu bırakırsan yere düşer." gibi. Sadece bir hipotez.

Hız görece artık polisler öyle yerlere radar koyuyorlar ki tuzak resmen. Ticari görünen araçlar oo bu araba kamyonet diyip koltuklu opel aracın veya caddy aracın reno kargo nun sınırını kasalı kamyonetle aynı tutuyorlar.

Bunada yapacak bir şey yok.

Bu arada yazılarım doğrudan size değildi yanlış anlaşılırsa özür dilerim. @semih_s şu günlerde bu gümrük mevzuatından bir çok kişi muzdarip. Bunun bir kaçar yolu yok. Adamlar git müşavir tut diyor ama sen hobici olarak zaten iki pcb getirmişsin yada piyasada bulamadigin bir ürünü parcayi getirmeye çalışmışsın. Onlar için bu önemli değil.

Son düzenleme:
Yani mig kaynak oradan alınmazdı. Hep bu reklammcı youtuberların işi.... Çoğu yalan söylüyor reklam için...
Aynen katlıyorum.
Zamanında daha öğrenciliğin en başındayken youtubeden fazlasıyla videolar izleyip öğretmenime gösteriyordum 12V beslemeli hem setup up hem step down çalışan bir kartı bir youtube içerik üreticisi 12v 10A besleme yaparak 24V 10A çıkış alıyordu farlar bağlayıp. Öğretmenimde güzelmiş diyip denemek için almıştı 1A'den sonra çıkış gerilimini hem aşşağıda hemde yukarıda sabit tutamuyordu kart ama videoda mV dahi oynamıyordu verdiği her yükte.

Bu çinlilerin ayıbı değil içerik üreticisinin ayıbı.

Ben genelde Banggood üzerinden alışveriş yapıyorum.Gümrük vergisini önceden alışverişi yaparken ödüyorum.En azından sürpriz gümrük vergileri ile uğraşmıyorum. Aras kargo ile hiç bir yere takılmadan eve geliyor.
Aynı zamanda geçende de Urhanshop üzerinden alışveriş yaptım stok sorunu olmadığı müddetçe iki hafta içinde geliyor. Aynı depo ile çalıştıklarını düşünüyorum.

• Beğen
Reactions: umk
Yurt dışı alışverişlerde ayda beş ürün muhabbeti var. Özellikle Banggood da böyle bir uyarı var. Bunu aşan oldu mu? Aliexpres de böyle bir uyarı ile karşılaşmadım. Sıkıntı Yaşayan oldu mu?

.Gümrük vergisini önceden alışverişi yaparken ödüyorum.En azından sürpriz gümrük vergileri ile uğraşmıyorum.
Uzun zamandır(gümrük sorunlarından bu yana) alışveriş yapmadım ama Aliexpresste de aynı durum var bildiğim kadarıyla. Gümrük aliexpresse özel sorun mu çıkartıyor acaba.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back