SMPS DEVRELERİ NASIL HACK YAPABİLİRSİN AKIM VE GERİLİM AYARI

MMB

Yeni Üye
Merhabalar bir çok kişinin işine yarayabilecek bir içerik olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim eklemek istediğiniz bir şey varsa yada yanlış yaptığım bir yer var ise beni uyarabilirseniz çok iyi olur iyi çalışmalar.

Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. Güç kaynağının orijinal çıkış voltajı 12 V idi diye anladım. Gücü ne kadar idi? 40 V a kadar çıkması çok iyi gerçekten, baya bir ayar aralığı vermişler. 40 V a çıktığın zaman aldığın güç azaldı mı yoksa gene aynı gücü verdi mi?

24v idi 300 watt yazıyor ama ana transistörler 80 watt :D yani max 100 watta stabil çalışacaktır diye düşünmekteyim.

24v idi 300 watt yazıyor ama ana transistörler 80 watt :D yani max 100 watta stabil çalışacaktır diye düşünmekteyim.

MOSFET maliyetinden kaçıp transistör kullandıklarına göre Çinli burada olabilecek en ucuz SMPS i elde etmeye çalışmış demekki :)

Video kocaman bir trajedi.

İlk olarak bahsettiğiniz trafo sürücü olarak çalışan anahtarlama elemanlarının gücü kaynak gücünü belirlemez o anahtarlama elemanları 310-320V da anahtarlama yapıyor.

Eğer dediğiniz anahtarlama elemanları cihaz gücünü belirliyor olsaydı biz çıkıştan 5 amper çekerken şebekeden de 5 amper çekiyor olurduk ama şöyle bir esas var gerilim düştükçe akım yükselir!!

Eğer o elemanların gücü kaynak gücünü belirliyor olsaydı videoda patlamalar izliyor olurduk.
Basit bir matematik ile 12 voltta 80W güç 6.6A yapar
Siz videoda 10A çekiyorsunuz 3.4A fazla akım çekiyorsunuz o zaman transistörlerden, neden patlamıyor?

Gelelim referansa
Max37V ile çalışan tl431 referans entegresini göz ardı edip 40V güç kaynağı olur diyorsunuz burada yine bir saçmalık var.
TL431 o aralıkta çalışıyor varsayalım birde optokuplor var orada.

O trafolar onlarca voltluk skalaya sahip değildir skalaları en fazla cihazın etiket voltajından +- 10 volt oynayabilir bu aralığın dışına çıkınca trafo istenildiği gibi çalışmayabilir istenen akımlara çıkamayabilir çünkü uyumsuzluk söz konusu.

Gelelim en önemli kısıma.
Güç kaynağı çıkışına yapılan sunbber devresi güç kaynağı çalışma voltajına göre yapılır ve sunbber devresi sadece o voltajda çalışır(videodaki tavırla kıyas yaparsak buna gerek yok.d) Siz oraya pot koyup ayarlı güç kaynağı gibi kullanmaya çalışınca o sunbber devresi artık oraya bağlı bir tuğla oluyor.

yüksek frekansda anahatralanan trafonun attığı pikleri bu sunbber devresi üstünde harcayıp çıkışına bağlı devreye yüksek voltajı pikleri yansıtmaz ama siz bu devreyi istemeden iptal etmiş oluyorsunuz bunu yapacak öğrencilere kar ettireceğim derken belki deney kartını yaktıracaksınız? belki aylarca uğraştığı ödevinin bozulmasına sebep olacaksınız? dediğim size saçma geliyorsa o paralellediğinizde daha fazla güç çekeceğinize inandığınız diyotların bacaklarına osiloskop ile bir bakın neler oluyor.

@taydin abi sana bunları anlattığım halde bu trajediye olumlu gözle bakman ironik olmuş.

Ayrıca smps devre üstündr çalışırken daima seri flamanlı lamba bağlı olmak zorundadır!

Son düzenleme:
Öncelikle üslubunuz da büyük hata var ben en iyisini bilirim demedim hatalarımı belirtmenizi rica ettim.
Mantık olarak giriş gücü çıkış gücünden fazla olamaz o zaman bu devre 100 watt için stabil çalışır ama 200 - 300 watt test etmek istiyorsanız bunu da kaldırabiliyor bunun riskini almak size kalmış.
Bu devrede nerede tl431 var videoyu bile izlememişsiniz.
Osilaskop ile ölçüm yaptım gayet stabil ve artık diyotların orası çok daha az ısınıyor ama isteyen atmayabilir bende vardı attım zarar geleceğini düşünmüyorum faydalı olduğunu da biliyorum.
Son olarak bu devre optimum 10-30 v aralığında çalışır buna katılıyorum ama bunu çözemiyorum zaten bunu da yapabilseydim paylaşırdım ama gene de idareten çalışıyor kullanacak arkadaşları da uyardım.

Devrenin nasıl çalıştığını anlamışsın, önemli olan bu. Belirttiğin sınırlamalar dahilinde kullanılabilir. Minimum kaç volta inebiliyor?

Buyrun konu burada yaptığım modifiye 24v kaynağı 36V'a çıkardım.

Snunbber devresini umursamadığım için tahminim 100V civarında bir pik geldi ve bağlı op-amplar ve regüle yapan bd transistör bozuldu.

Benim için masraf az oldu ama snubber devresini göz ardı etmek kesinlikle bağlı devreye zarar verecektir!
SMPS modifiyesi bu kadar basit olsa emin olun bu metal kasanın kasalarının üstüne 2 pot çıkarıp çinliler ayarlı satardı ama geniş skalada çalışacak smps trafosu yerine bunu ayarlı regülatörlerle yapıyorlar 10 cent'e halletmek yerine 1-2 dolara mâl ediyorlar.

smps modifiyesi sadece referans değiştirmek değildir.

TL491 yoksa o zaman direnç+zener+opto grubu ile yapılmış bir geri dönüş vardır direnç değerlerini hesaba katıyor muyuz?
zener o kadar voltajı harcarken neler çekiyor görüyor muyuz? biraz daha araştırma hatta deneme yanılma yapmalısınız bu video tamamen yapacakların devresini riske atmaktır.

@MMB o güç kaynağı piyasada bulunabiliyor mu? Şu mu sendeki?

1660564562192.png

• Beğen
Reactions: MMB
Başlangıç ve öğrenme açısından güzel bir çalışma yapmışsın ama eksikler çok fazla.
Muhtemelen o SMPS bir yerde patlayacak çünkü devrenin kompanzasyonunu bozmuşsun.Nerede osilasyona gireceği konusunda bir fikrin yok.Bunu Bode-Plot eğrisini çizmeden anlayamayız.
Ayrıca bu devrenin ne kadar volt vereceği hesabı yapılmadan şu voltajı veriyor demek yanlış olur.
Maksimum verebileceği voltaj devre tam yükte iken duty cycle değeri bulunup ona göre yapılır.
O cihaz tahminimce 30v üzerini vermeyecektir tam yükte.

Ayrıca snubber devresinin voltaj ile bir alakası yok.Snubber devreleri genelde deneme yanılma yolu ile bulunur ve ana olarak anahtarlama frekansına bağlıdır.Bu değişmedikçe çok değişmesine gerek yoktur.

Başlangıç ve öğrenme açısından güzel bir çalışma yapmışsın ama eksikler çok fazla.
Muhtemelen o SMPS bir yerde patlayacak çünkü devrenin kompanzasyonunu bozmuşsun.Nerede osilasyona gireceği konusunda bir fikrin yok.Bunu Bode-Plot eğrisini çizmeden anlayamayız.
Ayrıca bu devrenin ne kadar volt vereceği hesabı yapılmadan şu voltajı veriyor demek yanlış olur.
Maksimum verebileceği voltaj devre tam yükte iken duty cycle değeri bulunup ona göre yapılır.
O cihaz tahminimce 30v üzerini vermeyecektir tam yükte.

Ayrıca snubber devresinin voltaj ile bir alakası yok.Snubber devreleri genelde deneme yanılma yolu ile bulunur ve ana olarak anahtarlama frekansına bağlıdır.Bu değişmedikçe çok değişmesine gerek yoktur.
bu tarz geliştirici yorumlara çok ihtiyacım vardı teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back