Next 2000-HD + Plus

Bu arada Timur abi yazdıklarını biraz tekrarlamış gibi olmuşum, bazı şeyler görsel daha iyi canlanıyor kafamda gözümden kaçmış şimdi bir daha okuyunca fark ettim. :oops:

Bias T ayrıntısı önemli. Bantpass filtre olsaydı uygun kapasite değerlerini belirlemek gerekecekti. Ama dediğin gibi bias T ise aşağıdaki dik duran kondansatöre bir değer seçmek yeterli olacak. 56 pF koysan 1 GHz in neredeyse tamamını geçirecektir.

Sol üsttekini koymasan da olur diye tahmin ediyorum abi. Eğer denemek istersen de 15 pikodan başla azalta azalta in bu arada tabi TV sinyalini menüsünden takip etmen gerekiyor. Ona göre değere karar verirsin. Ya da boş başla üst üste kapasite lehimle abi öyle test daha kolay ve mantıklı, geçende 5 tane direnç lehimledim böyle.

Ya da abi sol üsttekini boş ver sen 100nF olanı koy. PCB bobin-100nF-konnektör bu üçünün arasındaki kopuk hattı tel ile yama yap. Olabildiğince düz ve kıvrımsız olsun. SMD 0 ohm direnç de takıyorlar çokça gördüm uzunluğu yeterse o da olur ama tel daha iyi gibi hattın kalınlığına göre.

Bir de abi bunun çıktığı yerde şu anda çalışan başka bir cihaz var mı? Yoksa eğer çatıdan gelen kabloya bir kısa devre testi yapabilir misin abi?
Bir de tabi merkezi sistemse yapma abi diğer taraflardan belki elektrik geliyordur kısa devre testi o durumda sıkıntı olabilir.

Bir de abi şu kısımda azıcık kazıyıp elektrik var mı bakabilir misin hiçbir şey yapmadan zaten sonra buraya telle ek yapacaksın.
Yoksa bir şeyler regülatör de gitmiştir.

22020 eklentisine bak
Salı günü fırsat bulabilirsem bakarım tekrar cihaza.

Bu gün biraz toparlamaya çalışacağım. 100nF dediğimiz yere 270nF taksak sorun olur mu? Elimde 603 kılıf 100nF yok maalesef. GND hattına bağlayacağım kondansatörü de 22pF mercimek bulabildim.

Şöyle bir şey yaptım. Oldu oldu, olmadı yenisini alacak :)

20230201_135609.jpg

Seri kondansatör ne kadar?

Yalnız o 270nF nin orada olması mantıklı değil. O doğrudan RF sinyali şaseye kısa devre ediyor. Eğer çalışmasa onu sökmeyi dene.

Timur abi 270 nF rf e seri bagli gnd ye irtibatı yok nasıl saseye kısa devre yapıyor?

Turuncu mercimek kapasitoru diyorsan onu 22p olarak takmış Gokhan.

Devrede hangisi hangi değerde belli olmuyor, ama RF sinyali girişe taşıyan kapasitörün 56 pF gibi olması lazım. Diğer şaseye giden kapasitörün ya hiç olmaması lazım yada sadece birkaç pF olması lazım, yoksa RF sinyali yükler.

Devrede hangisi hangi değerde belli olmuyor, ama RF sinyali girişe taşıyan kapasitörün 56 pF gibi olması lazım. Diğer şaseye giden kapasitörün ya hiç olmaması lazım yada sadece birkaç pF olması lazım, yoksa RF sinyali yükler.
RF sinyali girişe taşıyan kapasitör 270 nF olursa ne olur abi? :D
Patlama filan olur mu? 270nF taktım gönderdim valla. @Atak oraya 100nF yazmıştı, bende küçük kılıf bir tek 270nF vardı, taktım gönderdim. Hep @Atak 'ın suçu :katil2:

RF sinyali girişe taşıyan kapasitör 270 nF olursa ne olur abi? :D
Patlama filan olur mu? 270nF taktım gönderdim valla. @Atak oraya 100nF yazmıştı, bende küçük kılıf bir tek 270nF vardı, taktım gönderdim. Hep @Atak 'ın suçu :katil2:

Onun söylediği, bias T üzerinden besleme gönderilen hat. Orada 100, 270, 1 uF ne bulursan kullanabilirsin. Ama RF hattı üzerinde 270 nF kullanırsan, bunun seri endüktansı daha yüksek olacağı için sinyali biraz zayıflatabilir. Tamamen kullanılan kapasitörün kalitesine bağlı bir durum. Gene çalışır muhtemelen ama ideali o frekansta düşük bir empedansa sahip en küçük kapasitörü koymak.

Bu gün biraz toparlamaya çalışacağım. 100nF dediğimiz yere 270nF taksak sorun olur mu? Elimde 603 kılıf 100nF yok maalesef. GND hattına bağlayacağım kondansatörü de 22pF mercimek bulabildim.
22pF lık mercimek bana pek güven vermiyor konumuna göre değer yüksek biraz ama umarım çalışır abi.

@taydin abi 270nF 1GHz de daha az kayıplı değil mi seri hat için?
22054 eklentisine bak

Gerçek kapasitörlerde, kapasite arttıkça kaçak endüktans da artıyor. O yüzden mesela bypass kondansatörü olarak 1 tane 1000 uF atacağına, paralel 10 uF, 100 nF atmak daha faydalı oluyor. Sadece reaktansa bakmayacaksın, kaçak endüktansı da hesaba katıp toplam empedansa bakman lazım.

Bir sorum olacak:
LCR metre hangisini ölçer? Kaçak endüktans dahil mi ölçer?

Bir sorum olacak:
LCR metre hangisini ölçer? Kaçak endüktans dahil mi ölçer?

LCR metre, manuel modda sen ne ölçmesini istiyorsan onu ölçer. Mesela direnci kapasitör olarak ölçtürebilirsin. Veya otomatik modda komponentin türünü belirlemeye çalışır ve o ölçümü yapar. Ama mesela ESR si aşırı derecede kötüleşmiş bir kapasitörü direnç zannedebilir. Ama standart LCR metreler, bir komponentin eşdeğer devresini ortaya koyamaz. Bunu ancak bir empedans analizörü ile yapabilirsin.

Gerçek kapasitörlerde, kapasite arttıkça kaçak endüktans da artıyor. O yüzden mesela bypass kondansatörü olarak 1 tane 1000 uF atacağına, paralel 10 uF, 100 nF atmak daha faydalı oluyor. Sadece reaktansa bakmayacaksın, kaçak endüktansı da hesaba katıp toplam empedansa bakman lazım.
Ooo bu benim için çok değerli bir yanıt oldu. Bu besleme devrelerinde regülatörden önce sonra 3-4 tane kullanılma sebebi bu o zaman toprağa doğru akım akmasın diye. Araştırmaya üşenip geçiştirdiğim bir bilgiydi sağol Timur abi.

Konusu açılmışken karma olarak biraz kutupsuz biraz kutuplu takılmasının önemli bir sebebi var mı?

Konusu açılmışken karma olarak biraz kutupsuz biraz kutuplu takılmasının önemli bir sebebi var mı?

Kutuplu veya kutupsuz kondansatör seçmenin özel olarak bir avantajı/dezavantajı yok. Yüksek kapasite değerleri lazım ise mecbur elektrolitikleri seçmek durumunda kalıyorsun, bunlar da kutuplu. Yoksa kutuplu olduğu için elektrolitik seçmiyoruz. Veya bypass kondansatör olarak tantal kondansatörler, kalite faktörleri yüksek olduğu için tercih ediliyor ve bunlar da kutuplu. Eğer yüksek bir kapasite değeri gerekiyor ise ve kutuplu kondanstör uygulama devresinde bir sorun teşkil etmiyorsa, kullanıyorsun kutupluyu işi bitiriyorsun. Ama yüksek kapasite gerekli ise ve uygulama devresinde kutupsuz gerekli ise daha pahalı ve daha fazla yer kaplayan kutupsuz kondansatöre yönelmen gerekiyor.

Uydu cihazı ilk gün sadece trt1'i çekmiş.
Bizim arkadaş olmadı diye gitmiş yeni uydu alıcı almış. Eve geri döndüğünde bakmış ki evdekiler diğer kanallar arasında zamping yapıyor. Yeni aldığı cihazı yedeğe ayırmış.
Sonuç itibarı ile cihaz aktif olarak çalışıyor. Bir kaç gün sonra "yine bozuldu bu" diye geri gelmesini bekliyorum. :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back