Lehim Sökme İstasyonu

volta

Kıdemli Üye
Bu aralar istasyonlu bir lehim sökme istasyonu almayı düşünmeye başladım. Malum Hakko, Weller, JBC gibi markaların bırakın istasyonlusunu sadece tabancalı versiyonları bile en az 6000'den falan başlıyor. Yani nasıl birşeyle karşılaşacağımızı bildiğimiz cihazlar yaklaşık 6000'den başlıyor. Hele birde bunların istasyonlusunu alalım dersek o zaman fiyatlar alıyor başını gidiyor. Bu yüzden mecbur başka daha ucuz alternatiflere yöneldim. Biraz inceledikten sonra şu ikisinin arasında kaldım. Kafama takılan Proskit'in istasyonunun güç değeri oldu. Tabancasının üzerinde 80W yazıyor ama cihaz için 140W diyor ve cihazsa sadece vakum tabancası var. Yihua gibi ayrıca havya da yok. Yani bu 60W'ın kullanılacağı birşey yok. O zaman bu cihaz gerektiğinde 140W'a kadar güç sağlıyor anlamına mı geliyor , eğer böyleyse bunu tercih etmek mantıklı olur. Yoksa bu bir aldatmaca mı? Yani cihazın içinde 140W'lık güç ünitesi var ama cihaz sadece bunun 80W'ını kullanıyor yada aklıma gelmeyen başka bir ihtimal. Böyleyse daha ucuz olan Yihua'yı almak daha mantıklı olur. Bu konuda sizlerin yorumlarını bekliyorum.

Son düzenleme:
Ürünleri bilmiyorum ama Perpa Otomasyonu tavsiye etmem. Berbat bir firma. Ürünü tek seferde aldın aldın, kazayla filan yanlış yada arızalı gönderirlerse vay haline. "Elimde başka var mı diye bakıp döneceğim" demeleri 3 günü buluyor ve dönmüyorlar da. Sen ararsan cevap veriyorlar.

Bir üçüncü alternatif de Yihua 948D. Bunun havyasız olanını yaklaşık 3200'e buldum. Lehim sökme tabancası için 130W diyor. Birde "High Frequency" falan diyor, sanırım bu iyi birşey. Bu sanki daha cazip.

yihua948d.jpg

Son düzenleme:
Sanırım bunlardan birini almak şart oldu. Logitech G300s mouse'tan 4 tane switch söktüm. Birkaç bacaktan lehimi rahat söktü, diğerlerini bayağı uğraştırdı Class ZD-211 elektrikli lehim pompası. Hatta iki pad'i de pcbden kaldırdı. Yerlerine bakır bant yapıştırıp lehimlemeyi deneceğim artık. Ama sürekli bu tip şeylerle uğraşılmaz. İstasyonlu bir lehim sökme tabancası almak lazım artık.

Logitech G300s mouse'taki çift tıklama problemini çözmek için nejdet delioğlu'nun videosunu izlemiştim.Zaten bunun üzerine mouse'u tamir etmeye giriştim. Şimdi videoyu tekrar izledim. Adam sadece basit bir lehim pompası ve havya ile tek hamleyle sökmüş beni o kadar uğraştıran switchleri. İnsan kendinden şüpheye düşüyor :).

Eğer komponent PCB nin tek tarafından lehimli ise ve padler de büyük ise, mekanik pompa zaten sorun çıkarmıyor. Hatta o noktada mekanik pompaya da gerek yok lehim emme teli de iş görür. Asıl zorluk, her iki taraftan da lehimli ve padler de küçük olan bir DIP entegreyi sökerken ortaya çıkıyor. O noktada bu lehim pompalarını camdan aşağı atasın geliyor.

Yihua 948D nin uç çeşitlerinin olması güzel birşey. Ama herşey vakum performansına ve ısıtma gücüne bağlı. Youtube'da bir inceleme göremedim.

Evet sadece 948 için videolar var onlarda yetersiz videolar. 948D'nin ısıtma gücü 948'e göre 1.5kat gibi tabii kağıt üzerinde en azından. 74W-130W şeklinde. Vakum gücü de aynı şekilde yaklaşık iki kat fazla 0.05 MPa- 0.12 MPa.

Ben normal lehim pompasinin ucuna yanmaz silikon takiyorum, hafif egimli kesiyorum agzini. Havyayi hic cekmeden kullaniyorum, lehim sogumadigi icin cok iyi temizliyor. Agzi egimli oldugu icin tam oturuyor, bu sayede emis dusmuyor.

Flux olarak kendi yaptigimi kullaniyorum. Aycicek yaginin icinde beyaz mum eritip yaptim, bir Rus'tan ogrenmistim. Kivamini mum - yag oraniyla kendiniz belirleyin. Gayet ise yariyor.

Hergün yüzlerce pad sökmüyorsanız gereksiz bir yatırım.

Lehim emme telleri yeterli bence.
Flux olarak kendi yaptigimi kullaniyorum. Aycicek yaginin icinde beyaz mum eritip yaptim, bir Rus'tan ogrenmistim. Kivamini mum - yag oraniyla kendiniz belirleyin. Gayet ise yariyor.

Bu karışımın Flux olarak çalışması da ilginç. Temizliği zor olmuyor mu?

Bende genelde lehim emme telini tercih ediyorum. Ama her zaman iş görmüyor. Yani her pcb'de iş görmüyor. Lehim emme teli pcb'ye yapışıp kalıyor. Yüksek güçlü havya gerekiyor o gibi durumlar için sanırım. O tip lehim istasyonu da daha pahalıya geliyor.

Ben normal lehim pompasinin ucuna yanmaz silikon takiyorum, hafif egimli kesiyorum agzini. Havyayi hic cekmeden kullaniyorum, lehim sogumadigi icin cok iyi temizliyor. Agzi egimli oldugu icin tam oturuyor, bu sayede emis dusmuyor.

Kullandığınız silikon tam olarak nedir ya da nereden temin ediyorsunuz sorabilir miyim?

Hergün yüzlerce pad sökmüyorsanız gereksiz bir yatırım.

Bu karışımın Flux olarak çalışması da ilginç. Temizliği zor olmuyor mu?
Alkolle cok rahat temizleniyor.

Sunlardan kullaniyorum.

Bir iki tane de deneme icin sundan almistim malzeme alirken, bunlar da bayagi iyi.

Son düzenleme:
Fiyat performans önemli :) Benim şimdiye kadar kullandığım pompalarda rijit uç vardı, ve tabiki hava kaçağı oluyordu. Ama bunda elastik uç var ve sızdırmaz bir şekilde kapatıyor emilen yeri. Belki de gerçekten hobi anlamda iş görecek bir pompa, denemek lazım.

En sonunda şunda karar kıldım ve aldım. Henüz çok fazla deneme yapma şansım olmadı ama gördüğüm kadarıyla performans anlamında çok ciddi fark yaratmayacak gibi. Sadece çok bacaklı komponentlerde veya hurda kart üzerindeki komponentleri sökerken zaman ve enerjiden tasarruf sağlayacak gibi duruyor. Bence bu da önemli bir avantaj. Zamanla kullandıkça tecrübelerimi aktarırım.

Lehim-istasyonu-Pro-s-kit-SS331.jpg

Hayırlı olsun. 993A ya benziyor. Acaba farkı nedir?

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back