DC AKIM VERİLEN KARE DALGAYA YAKIN TEK BİR DALGADA OSİLOSKOP İLE GÜÇ VE ENERJİ ÖLÇME ?

Burada ne dediğini anlamadım ama yukarıda benim bildiğim iki tane metot söyledim.
Aslında Evet cevabı zaten 2. Seçenek olarak vermiştiniz .Ben sadece teyid için benzer durumu sordum .Benim gönderdiğim Tek başına bırakılmış Kare dalga ile Arada akımın 0 olduğu boşluklar olan Kare dalgalardaki hesaplamalarla aynımı yani o zaman sizin dediğiniz şekliyle diye sormak istemiştim yinede teyid anaçlı.SizNormal DC Kare dalga için Konu açmıştınız daha önce Etkin Değer için....

Vallahi süpersiniz hocam Kısa sürede tama yakın bilgi sahibi oldum veya en azından nerelere tekrar bakmam gerektiğini anlamış oldum .Elektronik Branşında Prof ve Doçent .Ünvanında bir kaç tanıdık hocamız var soruları metin olarak onlar için hazırlamıştım aslında .Kopyalayıp yapıştırdım çok birşey eklemedim aslında burada. İlginç şekilde ya hiç cevap vermeme yoluna gittiler veya Metni görünce normalde konuşuyorken telefonu açmadılar .bir Prof. hocamızda bağlantı doğru ama diğer konularda ayrıntılı düşünmek araştırmak lazım diye söylediler .Kendi ve yönlendirebileceği arkadaşları çok yoğun olduğu için bir meslek lisesi laboratuvarına falan gitmemi tavsiye ettiSizin gibi belki birçok değişik cihazlarle sayısız deney yapmış, yanlızca Teori içinde boğulmamış hocalarımıza ve böyle değerli bilgilerin paylaşıldığı Buradaki gibi Forumlara çok ihtiyaç olduğunu şimdi daha iyi anladım hocam .

İşin teorisini bilmek çok önemli, ama sadece teoriyi bilerek de ürün çıkarılamıyor. Pratikte birçok ilave unsur giriyor işin içine. Asıl bunların hepsini anlayıp gereken çözümleri uygulayınca işi öğrenmiş oluyorsun :)

Aslında bu durum hocalarımızın deney ve pratik konusunda eksik olduğunu, bu nedenle farklı bir konu ile karşılaşınca da yorum yapamayıp affalamalarına sebep olduğunu gösteriyor maalesef .Akedemisyenlerimizin sektörün ve pratiğin içine sokulamaması eğitim sistemimizdeki en büyük eksikliklerden biri maaleaef ,tabi bundan öğrencilerde nasibini alıyor. .Bunu bugünlerde yakınen tekrar görmüş oldum

Benim GERİLİM dışında SADECE AKIMI ÖLÇEN PROBU da yanlız bırakıp sadece o varken ölçüp karşılaştırma yapmamda fayda var herhalde.
Ben akımı ölçen probuda yanlız bıraktım yine birkaç.ölçüm yaptım.Yine Akım +Gerilim probu aynı anda bağlıykenki değerler çıktı .Ölçümü etkileyecek düzeyde bir kısa devre vb.. yok gibi gerçekten

Son düzenleme:
Eğer krokodiller aynı yere bağlı ise oradan kaynaklı bir sorun yok. Ama bobinin ters EMK üretmesi hala bir sorun. Sen herşey oturduktan sonra ölçüyorum diyorsun ama, sen bakmıyorsun diye ters EMK yok anlamına gelmiyor. Şimdiye kadar birşey bozulmadıysa, belki de güç kaynağının çıkışındaki kondansatör ve ters diyot ters EMK nın bir bölümünü abzorbe ediyordur. Neticede ters EMK var. Buna dikkat etmezsen bu devrede sorun yaşamazsan bile başka bir devrede birşeyler bozulur.

Güç ölçümünü iki şekilde yapabilirsin:

- Anlık akım ve gerilim ölçersin ve bunların çarpımından anlık güç eğrisini elde edersin.
- Anlık güç değil de ortalama güç yeterli ilse, akım ve gerilimin RMS değerlerini belirlersin sonra da bunların çarpımı sana ortamala gücü verir.
Ben Osiloskoptaki iki kanal değerlerini çarpan MATH A x B fonksiyonundan GÜÇ zaman eğrisini çıkardım.(Kırmızı renk ).Instrustarın güzel bir özelliği tüm verileri excel olarak bilgisayara kaydediyor.Orada baktığımda RMS değilde normal anlık verileri çarparak( VxI ) Güç eğrisi ve değer tablo oluşturmuş .Zaten Pratikte RMS dediğimiz tüm değerlerin etkin ortalaması yani tek bir değer dolayısıyla VRMSxIRMS ile tek bir Pavarage yani ortalama güç değerini, tek bir sayısal değer olarak buluyoruzki bir değer ilede bir Güç.eğrisi çizemeyiz.Buraya kadar anlattıklarımda bir hata varsa düzeltin lütfen

Ekler

• 20230128_001525.jpg
    20230128_001525.jpg
    426.2 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Ortalama güç hesaplamak için RMS akım ve RMS gerilimi çarpman lazım. Enerjiyi hesaplamak için de güç eğrisinin integralini alman lazım (bu da eğrinin altındaki alandır).
Ben
Alanı hesaplamak için opamp integratör kullanabilirsin. Veya ortalama güç eğrisinde trapez metodunu kullanarak dilim dilim alan hesabı yapabilirsin.
Ben trapez metodunu kullanarak hesapladım nasıl derseniz dediğim gibi.Instrustar Osiloskopta alan hesaplama yok ama verileri, her bir değeri sayısal olarak excel dosyası olarak kaydedebiliyor. Bende son gönderdiğim resimdeki Güç Eğrisininde olduğu dalga verilerini önce kaydettim sonra SADECE ANLIK GÜÇ DEĞERLERİ bir sütunda kalacak şekilde diğerlerini sildim.Ve Excelde basit alt alta toplama metodunu kullanarak verileri topladım.Bulunan sonucu ÷( sn/ Herbir) verinin kapladığı zamana böldüm.Böylece herbir değeri ayrı ayrı GüçxZaman(sn) ile çarpıp toplamı bulmuş oldum SONUÇTA: 27.6 değerini buldum .Yani biz bırada 240 ms de 27.6 joule elektrik enerjisi harcıyoruz .RMS metodu ile tabiki farklı ve YANLIŞ bir değer bulduğumu yine görmüş oldum. VRMS xIRMS x0.240 = 27.81 daha yüksek bir değer çıkmıştı. ŞİMDİ AKLA TAKILAN ŞÖYLE BİR SORU VAR. BİZ GÜNLÜK PRATİK HESAPLAMALARDA MESALABİR ELEKTRİKLİ CİHAZ ÇALIŞIRKEN HARCANAN ELEKTRİK ENERJİSİ vb yi VRMS X IRMS (AC akımsa x Power Faktör ..) Xzaman ile ölçüyoruz veya ifade ediyoruz. Yani Güç / Enerji hesaplarken Etkin değerleri kullanıyoruz. .BURADA NEDEN RMS DEĞERLERİNİ DEĞİLDE SALT ANLIK DEĞERLERİ( çarpımından oluşan eğriyi ) KULLANIYORUZ ? Zaten beni hataya sevk edende bu rutinde yaptığımız hesaplama oldu

Ekler

• 20230127_233609.jpg
    20230127_233609.jpg
    712.7 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
Küçük bir ek yapmak istiyorum. RMS zaman eksenini de dikkate alan bir ortalama yöntemi. Yani anlık değer döndüren bir yöntem değil. Siz ise zaten hesaplamanızda anlık voltaj ve zamanı kullanıyorsunuz ve pals dalga ile çalışıyorsunuz. Dolayısıyla RMS değil nominal voltajları ve akımları dikkate almalı ve enerjiyi hesapladıktan sonra zamana bölme işini kendiniz yapmalısınız diye düşünüyorum.

Tabi burada rise ve fall zamanını dikkate almadan yazıyorum. Hassasiyet o derece önemliyse onları da ölçüp hesaba katabilirsiniz.

Küçük bir ek yapmak istiyorum. RMS zaman eksenini de dikkate alan bir ortalama yöntemi. Yani anlık değer döndüren bir yöntem değil. Siz ise zaten hesaplamanızda anlık voltaj ve zamanı kullanıyorsunuz ve pals dalga ile çalışıyorsunuz. Dolayısıyla RMS değil nominal voltajları ve akımları dikkate almalı ve enerjiyi hesapladıktan sonra zamana bölme işini kendiniz yapmalısınız diye düşünüyorum.
Yani burada mesela elektrik akımını oluşturan dalgaların belli.bir süredeki hali değilde tekrarlayan herbir alt en küçük dalga örneği üzerinden işlem yaptığımızdan mesela benim ölçtüğüm dalga Kare dalga üretecinden çıkan sadece bir Pulse uyarım olabilir ama aradaki boşluklarıyla birlikte devam esen akım değil.O yüzdende devam eden Kare dalga akımlarında enerji güç hesaplamalarında kullandığımız gibi RMS etkin değerlerini değilde burada Anlık değerleri kullanıyoruz.Özetle burada mesela dalgamız tekrarlayıcı olsaydı hesplamalarda RMS değerlerini kullanırdık ama bu izole tek dalga için anlık değerleri ve onunla oluşturan güç eğrisini kullanmalıyız. ..? anlatmak istediğiniz buysa benimde aklıma bu çıkarım gelmişti ama emin olamamıştım

Son düzenleme:
parça parça oldu ama RMS ortalama enerjiyi dikkate aldığı için içinde akım da varmış gibi düşünebilirsiniz.

1675000901889.png

Mesela %50 duty cycle olab bir 1V pals sinyal düşünün. Bunun RMS değeri ne olmalıdır? Grafiğin ortalaması gibi düşünürseniz 0.5V beklersiniz. Ancak doğru cevap 0.707V. Çünkü RMS hesaplanırken aynı ortalama gücü üretecek DC voltajı bulunmaya çalışılır. Dolayısıyla akım çarpanı da içindedir. Siz RMS voltajı alıp bir daha akım ile çarparsanız, akımın ektisini katlamış oluyorsunuz.

parça parça oldu ama RMS ortalama enerjiyi dikkate aldığı için içinde akım da varmış gibi düşünebilirsiniz.

22007 eklentisine bak

Mesela %50 duty cycle olab bir 1V pals sinyal düşünün. Bunun RMS değeri ne olmalıdır? Grafiğin ortalaması gibi düşünürseniz 0.5V beklersiniz. Ancak doğru cevap 0.707V. Çünkü RMS hesaplanırken aynı ortalama gücü üretecek DC voltajı bulunmaya çalışılır. Dolayısıyla akım çarpanı da içindedir. Siz RMS voltajı alıp bir daha akım ile çarparsanız, akımın ektisini katlamış oluyorsunuz.

22007 eklentisine bak

Evet doğru ama benim ölçüm yaptığım dalga Kare dalga + boşluk tan oluşmuyor ve asıl farklılık burdan çıkıyor.RMS hesabında ise aradaki boşluk zamanda 0 V bir dalga gibi hesaba katılıyor bildiğiniz gibi

Evet. Bu bir şeyi değiştirmiyor ki. Tam da bu yüzden RMS kullanmak yerine nominal voltaj ve akıma bakmalısınız. Ya da tekrarlı bir sinyal üzerinde RMS hesaplatıp sadece buna bakacaksınız.

Evet. Bu bir şeyi değiştirmiyor ki. Tam da bu yüzden RMS kullanmak yerine nominal voltaj ve akıma bakmalısınız. Ya da tekrarlı bir sinyal üzerinde RMS hesaplatıp sadece buna bakacaksınız.
Anladım aynı şeyi söylemeye çalışıyoruz aslında .Özetle Enerji hesaplamalarında Tek bir Pulse veya dalga periyod formu varsa anlık değerleri/anlık güç eğrisini fakat bu pulse / dalgaların devam eden, dolayısıyla değişkenlik gösteren hali olursa ise RMS(VRMSxIRMS ) değerlerini kullanmalıyız .Yanlışsam düzeltin lütfen.

Son düzenleme:
Eğer VxI fonksiyonunun integralini elde edebiliyorsanız ya da örnekleme metoduyla elde edebiliyorsanız en doğrusu onu kullanmak. Edemiyorsanız bunu sizin yerinize ölçüm cihazına yaptırmış oluyorsunuz. Onun da doğru yapıp yapmadığı True RMS vb metodlar kullanıp kullanmadığına bağlı.

Benzer bir konu ile uğraşıp bir hesaplayıcı yapmıştım. Belki işinize yarar:

Bu konu aslında çok önemli bir deneyin parçası ve deneyin tamamını inşallah burdan başarılı olursa sunacağım.BİR ÖNEMLİ SORU DAHA OLUŞTU.BU DALGA BOBİN SARGI ÜZERİNDE OLUŞAN AKIM VE GERİLİM .BURADA BOBİN ÜZERİNDEKİ AKIM NEDENİYLE HARCANAN ENERJİYİ HESAPLARKEN I² x R x t hesabında I için hangi değeri alacağız.Normal GÜÇ enerji hesabında anlık değerler ve eğrisini kullandık.Burada hangi AKIM değerini alacağız ..Bu hesaplayıcıda bunu hesaplatabilirmiyiz.

Ne yaptığımı bende unuttum ve şimdi açıp baktım. Benim ihtiyacım herhangi bir anda bobin üzerinde biriken enerjiyi hesaplamaktı. Sen harcanan enerjiyi hesaplayacaksan bence ortamala akım üzerinden gideceksin. Güç kaynağı ihtiyacını hesaplayacaksan durum biraz daha karışık...

1675018918110.png

Ne yaptığımı bende unuttum ve şimdi açıp baktım. Benim ihtiyacım herhangi bir anda bobin üzerinde biriken enerjiyi hesaplamaktı. Sen harcanan enerjiyi hesaplayacaksan bence ortamala akım üzerinden gideceksin. Güç kaynağı ihtiyacını hesaplayacaksan durum biraz daha karışık...

22016 eklentisine bak
Ben İlk önce Güç Kaynağından Çekilen Harcanan Enerjiyi sormuştum ,onu konuşmuştuk.Şimdi ise Bobin Üzerinden Geçen AKIM nedeniyle harcanan yani ısı olrak kaybolan enerjiyi soruyorum

22016 eklentisine bak
Elinize sağlık ,ayrıntılı ve güzel bir çalışma olmuş.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back